שר הביטחון לשעבר של יוון יירצה 8 שנות מאסר בגין מעילה של מיליון יורו

אקיס צוחצופולוס, מהפוליטיקאים הוותיקים והבכירים במדינה, הורשע במעילת כספים במסגרת חוזים ביטחוניים כשכיהן כשר הביטחון בסוף שנות ה-90; לפני שבועיים נידון למאסר עולם ראש עיריית סלוניקי לשעבר בגין מעילה של כ-18 מיליון יורו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר הביטחון לשעבר של יוון, אקיס צוחצופולוס, נידון לשמונה שנות מאסר לאחר שהורשע במעילת כספי ציבור. גזר הדין נחשב לחמור במיוחד, לאור הסלחנות היחסית שבה נהגו עד לאחרונה הרשויות השופטות ביוון עם שחיתות פוליטית ועסקית.

לפי כתב האישום, צוחצופולוס גנב מיליון יורו במסגרת חוזים בטחוניים. הוא שהה במעצר במשך 11 חודשים עד להרשעתו, והוא עומד בפני חקירות נוספות על הלבנת הון, מעילות וסעיפים נוספים לאחר שלא הסכים לחשוף הצהרת הון הנדרשת על פי חוק.

האקרופוליס באתונה. עם תחרותצילום: Benutzer:Fantasy

צוחצופולוס, 74, הוא אחד הפוליטיקאים הבכירים והוותיקים ביוון. הוא שימש בתפקידי שר במספר משרדים בין 1981 ל-2004. כהונתו במשרד הביטחון נמשכה מ-1996 עד 2001. כמו כן שימש כשר הפנים והשר לפיתוח.

"התביעה יכולה לסמן נקודת מפנה בחיזוק הנורמות הציבוריות במערכת הפוליטית", אמר סטאן דראנוס, היסטוריון באתונה. "לציניקנים יש היסטוריה עשירה שמוטה לטובתם".

שרשרת הסקנדלים ביוון מאז נכנסה לגוש היורו ב-2001 היתה ארוכה ביותר, אך עד לאחרונה אף בכיר בשלטון לא נענש בחומרה. "השחיתות היא המדד הקבוע ביותר במשבר הכלכלי של יוון. ככל שהמערכת המשפטית של יוון תפגין התקדמות, כך יחזור האמון, אך יש לחקור עוד מקרים", אמר ג'ורג' צוגופולוס, עמית מחקר במכון למדיניות אירופית באתונה.

לפני שבועיים בית המשפט בסלוניקי גזר מאסר עולם על ראש העיר לשעבר, ואסיליס פפגיאורגופולוס, לאחר שהרשיע אותו במעילה בסכום של כמעט 18 מיליון יורו (23.56 מיליון דולר) מכספי העירייה במשך שתי הקדנציות שלו בתפקיד.

פפגיאורגופולוס ו-17 בכירים אחרים עמדו למשפט באשמת מעילה בכמעט 52 מיליון יורו מכספי העירייה, אך בית המשפט אמר כי ישנן ראיות רק לגבי סכום של 17.962 מיליון יורו שגנבו ראש העיר לשעבר ואנשיו. בית המשפט גזר עונשים פחות חמורים של 15-10 שנות מאסר על מיכליס למוסיאס, לשעבר מזכ"ל העירייה, פניוטיס סקסוניס, לשעבר גזבר העירייה, ושני מנהלים לשעבר בשירותים הפיננסיים של העירייה. יותר מעשרה נאשמים אחרים, בהם שלושה סגנים לשעבר שהיו ממונים על כספים, זוכו מכל אשמה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker