שווייץ וגרמניה בראש דירוג התיירות העולמי; ישראל הידרדרה למקום 53

ספרד, למרות המשבר הכלכלי הקשה, קפצה ארבעה מקומות בדירוג של הפורום הכלכלי העולמי ל-2013; יפן קפצה שמונה מקומות; בריטניה עקפה את צרפת, שהידרדרה ארבעה מקומות; איטליה רק במקום ה-26

נדן פלדמן
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שלוש מדינות שכנות בלבה של אירופה מובילות את דירוג התיירות העולמי של הפורום הכלכלי העולמי ל-2013, שפורסם היום (ה'). שווייץ נותרה בפסגת הדירוג, לאחר שזכתה לציונים גבוהים בכל קטגוריה. שכנתה גרמניה במקום השני ואוסטריה במקום השלישי, מתוך 140 מדינות. ישראל הידרדרה שבעה מקומות בדירוג אל המקום ה-53.

במקום הרביעי ממוקמת ספרד, שמוכיחה כי למרות המשבר הקשה שפקד אותה, מגזר התיירות שלה לא נפגע, ואף קפץ ארבעה מקומות בדירוג בהשוואה ל-2011. למקום החמישי הגיעה בריטניה, שעלתה אף היא שני מקומות בדירוג ושישית ארה"ב, שנותרה באותו מיקום. במקום השביעי צרפת, שהידרדרה ארבעה מקומות ברשימה, קנדה אחריה, שוודיה תשיעית - לעומת מקום חמישי בדירוג הקודם, ואת העשירייה הראשונה סוגרת סינגפור, ללא שינוי מהדירוג הקודם.

רושילקון, שוויץ

הדו"ח של הפורום הכלכלי העולמי מציין כי שווייץ זכתה שוב במקום הראשון בדירוג משום שהיא נהנית מתשתיות תחבורה מהטובות בעולם, מלונותיה זוכים לציונים הגבוהים ביותר ומתקני התיירות שלה מעניקים שירות איכותי, מקצועי ומיומן. שטחים נרחבים מהמדינה מוגנים והיא מוקד לכנסים עסקיים בינלאומיים רבים, כמו הפורום הכלכלי העולמי עצמו, המתקיים מדי שנה בעיירה הציורית דאבוס שבאלפים השווייציים.

ספרד, שרשמה את ההתקדמות המרשימה ביותר, לאור נסיבות המשבר הכלכלי, מובילה את קטגוריית האטרקציות התרבותיות, במקום השני בקטגורית אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו ובמקום השלישי בקטגוריות הירידים והתערוכות וקטגוריית אירועי הספורט.

מדינה נוספת שביצעה קפיצה בדירוג היא יפן, שמדורגת 14 לעומת 22 ב-2011. לפניה הולנד, ניו זילנד ואוסטרליה. את העשירייה השנייה סוגרת פורטוגל, ואיטליה רק במקום ה-26 והלא מאוד מכובד למדינה הנחשבת לאחת המתוירות בעולם. מתוך 30 המדינות הראשונות בדירוג, 20 מהן באירופה.

יוקר המחיה בישראל מעיב על התיירות

ישראל יורדת בדירוג למקום ה-53, לעומת דירוגה במקום 46 ב-2011 ולעומת מקום 36 ב-2009. בדירוג המתייחס רק לאזור מזרח התיכון וצפון אפריקה היא נמצאת במקום השלישי אחרי איחוד האמירויות הערביות שנמצא במקום הראשון וקטר במקום השני. סוגרות את האזור בחריין ועומאן.

צילום: ניר כפרי

הדו"ח מציין כי הירידה בדירוג מאז הדו"ח האחרון נובעת גם בשל היעדר תחרותיות של מחירים (ישראל מדורגת במקום 133), כתוצאה מעלייה במחירי הדלק, מחירי המלונות, מסים על כרטיסים ועל תעריפי תעופה, וגם ההנחה שהמיסוי נהיה מעוות יותר.

בדו"ח של הפורום מתוארת ישראל כמדינה הנהנית מיתרונות תרבותיים הכוללים מספר אתרי מורשת עולמיים תרבותיים. האלמנט האנושי בתיירות בישראל מוערך מאוד (מקום 31 בדירוג בקטגוריה זו), שפירושו כוח אדם איכותי ובעל הכשרה. עם זאת, הדו"ח מציין גם היבטים שליליים בישראל הקשורים לביטחון שפוגעים בתחרותיות של המדינה מבחינה תיירותית (ישראל מדורגת במקום 124 בקטגוריית הטרור).

ממשרד התיירות נמסר בתגובה לדו"ח: "בתחומים שהינם באחריות משרד התיירות חל שיפור משמעותי, כמו למשל בעליית האפקטיביות של המותג הישראלי בחו"ל עלינו ממקום 106 למקום 73. עלייה יפה היתה גם בעדיפות שנותנת הממשלה לתיירות. הירידה נבעה בעיקרה מנושאים שאינם באחריות משרד התיירות כמו ייקור הדלק, שחיקת הדולר, הפגיעה הקשה בשירות הניתן בנמלי הים והתחבורה היבשתית. כמו כן, ישראל לא הגמישה את מדיניות הוויזות כמו שעשו מדינות אחרות. הירידה גם נובעת מכך שמחירי המלונות עלו משמעותית בגלל מחסור בחדרי מלון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker