וול סטריט: מדד נאסד"ק בשיא של 12 שנים; פייסבוק עלתה ב-4%

היורו מתאושש משפל של 3 חודשים מולר הדולר, מזנק ב-2% מול הין היפני; מדד דאו ג'ונס שבר שיאים יום שלישי ברציפות, אך נמצא בשיא נומינלי בלבד - במונחים ריאליים עודנו נמוך ב-9% מהשיא; יום רביעי של ירידות באג"ח הממשלתיות בארה"ב - התשואה על סף 2%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית, מדד דאו ג'ונס שבר שיאים זה היום השלישי ברציפות ומדד נאסד"ק נסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה 12 שנים, לאחר שהממוצע הארבע-שבועי של תביעות האבטלה בארה"ב ירד לרמתו הנמוכה ביותר זה חמש שנים, ובעקבות החלטת הבנק המרכזי באירופה להותיר את הריבית בשפל ולהמשיך במדיניות המוניטרית המרחיבה.

מדד דאו ג'ונס, נסגר ברמתו הגבוהה מעולם זה היום השלישי ברציפות לאחר שטיפס ב-0.2%. עם זאת, השיא של מדד דאו ג'ונס הוא שיא נומינלי בלבד, והמדד עודנו נמוך ביותר מ-8% משיא מותאם אינפלציה. במונחים ריאליים, יצטרך המדד לעלות לרמה של 15,600 נקודות כדי להגיע לשיא. מדד S&P 500 טיפס ב-0.2% ומרוחק בכ-1.3% משיא נומינלי של 1,565.15 נקודות שרשם באוקטובר 2007. המדד גבוה כעת ב-128% משפל של 12 שנים אליו נפל בשנת 2009, בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי; מדד נאסד"ק הוסיף 0.3% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה 12 שנים. עם זאת, המדד עודנו נמוך ב-36% במונחים נומינליים מהשיא שרשם בחודש מארס 2000.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות זה היום הרביעי ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.05% - הקפיצה היומית החדה ביותר זה למעלה מחודש - לרמה של 1.99%, הרמה הגבוהה ביותר מאז ה-25 בפברואר.  שבועות.

היורו מתאושש משפל של 3 חודשים; הזהב והנפט טיפסו

בשוק הסחורות: מחיר הזהב, הנקוב בדולרים, עלה בניו יורק על רקע היחלשות הדולר מול היורו, ומחיר הנפט נסגר ברמתו הגבוהה ביותר החודש. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,575.1 דולר לאונקייה, עלייה של פחות מ-0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 91.56 דולר לחבית, עלייה של 1.3%.

בשוק המט"ח: היורו מתאושש משפל של כמעט שלושה חודשים מול הדולר ומזנק ב-2% מול הין היפני, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר את הריבית בגוש היורו ללא שינוי, ונשיא הבנק, מריו דראגי, אותת כי הבנק המרכזי אינו מתכוון להוריד את הריבית אלא אם תחול הרעה במצב הכלכלה. דראגי העריך כי כלכלת גוש היורו צפויה להתייצב במחצית הראשונה של 2013.

היורו מזנק ב-1.1% מול הדולר לשער של 1.3109 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר כבר קפץ מול המטבע האמריקאי ב-1.2% - הזינוק החד ביותר זה שמונה שבועות. היורו נפל אתמול לרמה של 1.2965 דולר ליורו - רמתו הנמוכה ביותר מאז ה-11 בדצמבר. המטבע האירופי קופץ ב-2% מול הין היפני לשער של 124.38 ין ליורו, בהמשך לעלייה של 0.2% אתמול. הדולר מתחזק ב-0.9% מול הין לרמה של 94.88 ין לדולר - רמתו הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2009.

החזית המקרו כלכלית

מאני טיים - עונה 1 - פרק 4 - כסף

הממוצע הארבע-שבועי של מספר תביעות האבטלה בארה"ב ירד לשפל של חמש שנים, הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התרחב בשיעור חד מהצפוי, ופריון העבודה נפל בשיעור החד ביותר זה ארבע שנים, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התרחב בינואר ב-16.5% לעומת דצמבר, ל-44.4 מיליארד דולר, בעקבות התאוששות בביקוש לנפט גולמי מיובא, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגירעון של 42.6 מיליארד דולר. בחודש דצמבר הסתכם הגירעון במאזן הסחר ב-38.1 מיליארד דולר, הגירעון הנמוך ביותר זה שלוש שנים. היצוא מארה"ב ירד בינואר ב-1.2% ל-184.5 מיליארד דולר - ירידה ראשונה זה שלושה חודשים. היבוא גדל ב-1.8% ל-228.9 מיליארד דולר.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב בשבוע שעבר לרמה של 340 אלף - המספר הנמוך ביותר זה שישה שבועות - לעומת 347 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה במספר התביעות לרמה של 355 אלף. הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד לרמה של 348,750 - רמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2008.

פריון העבודה בארה"ב ירד ברבעון הרביעי של 2012 בקצב שנתי של 1.9% - הירידה החדה ביותר זה ארבע שנים - לאחר עלייה של 3.1% ברבעון השלישי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 1.6%. בסיכום שנתי, גדל פריון העבודה בשנה שעברה ב-0.7% לאחר עלייה של 0.6% בשנת 2011. העלייה השנתית הממוצעת בפריון העבודה בארה"ב בין השנים 2000 ל-2011 היתה 2.3%.

מניות במוקד בוול סטריט: פייסבוק וטיים וורנר

פייסבוק, מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם, צפויה לחשוף היום גירסה חדשה של הניוז פיד - רשימת עדכוני סטטוס, צילומים ופרסומות המופיעה בדף הבית של המשתמש - במה שעשוי לסמן את השינוי המשמעותי ביותר בו מאז השקתו בשנת 2006.

פייסבוק, המתהדרת ביותר ממיליארד משתמשים ובמאות אלפי מפרסמים, תקיים מסיבת עיתונאים במטה החברה בקליפורניה תתחיל בשעה 20:00 לפי שעון ישראל. מנכ"ל ומייסד פייסבוק, מרק צוקרברג, מבקש באמצעות הגירסה החדשה של הניוז פיד למנוע מעבר של משתמשים צעירים לשירותים מתחרים דוגמת פינטרסט, טאמבלר, טוויטר ואפילו אינסטגרם, שירות שיתוף התמונות שרכשה פייסבוק והופך בהדרגה למתחרה שלה.

העיצוב החדש צפוי להציע למשתמשים דרכים חדשות לעקוב אחרי חבריהם, ולברור בין הצילומים ששותפו על ידי חבריהם או מוסיקה לה הם מאזינים. בה בעת, הגירסה החדשה נועדה גם לאפשר לחברה להציע למפרסמים עוד אפשרויות לפרסום ברשת החברתית.

ענקית המדיה האמריקאית טיים וורנר הודיעה אתמול כי בכוונתה לפצל עד סוף השנה את חטיבת המגזינים שלה שייכים בין היתר "טיים", "ספורטס אילוסטרייטד" ו"פיפל", לחברה בורסאית נפרדת. מנכ"ל טיים וורנר, ג'ף ביווקס, אמר כי ההחלטה לפצל את החטיבה תעניק לטיים וורנר "בהירות אסטרטגית" ותאפשר לה להתמקד ברשתות הטלוויזיה שבבעלותה, בהן HBO, CNN ו-TNT ובאולפני הקולנוע והטלוויזיה וורנר ברדרס. לדבריו, המהלך צפוי לייצר ערך עבור בעלי המניות, בדומה לפיצולים הקודמים שביצעה החברה, של החברות טיים וורנר כייבל ו-AOL. אנליסטים העריכו כי שווי חטיבת המגזינים של טיים הוא כ-2.5 מיליארד דולר.

הבורסות הגדולות באירופה נסגרו בעליות בעקבות החלטת הריבית

הבורסות הגדולות באירופה נסגרו במגמה חיובית לאחר שהבנק המרכזי של אירופה הותיר את הריבית בגוש היורו ללא שינוי, ונשיא הבנק, מריו דראגי, אמר כי המדיניות המוניטרית המרחיבה תימשך וכי כלכלת גוש היורו תייצב במחצית הראשונה של השנה. המדדים נהנו גם מרוח גבית בעקבות מכרז מכירת אג"ח גדול מהצפוי של ממשלת ספרד, ועל רקע העלאת תחזית דירוג האשראי של פורטוגל על ידי חברת סטנדרד אנד פור'ס (S&P).

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.2%; פרנקפורט טיפסה ב-0.3%; פאריס הוסיפה 0.5%; מדריד עלתה ב-0.4%. עם זאת, מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידות קלות. המדד גבוה כעת ב-4.8% מרמתו בתחילת השנה לאחר שעלה שלשום לשיא של ארבע וחצי שנים.

הבנק המרכזי של אירופה הותיר היום כצפוי ללא שינוי את הריבית בגוש היורו ברמה של 0.75% - רמתה הנמוכה מעולם. 56 מתוך 61 הכלכלנים שנכללו בסקר שערכה בלומברג ניוז העריכו כי הבנק המרכזי ישאיר את הריבית ללא שינוי, אולם חמישה כלכלנים צפו הורדה של הריבית לרמה של 0.5%.

נשיא הבנק, מריו דראגי, אמר כי המדיניות המוניטרית המרחיבה של הבנק המרכזי תימשך, והעריך כי כלכלת גוש היורו צפויה להתייצב במחצית הראשונה של 2013. "התאוששות הדרגתית תתחיל במחצית השנייה של השנה", אמר דראגי במסיבת העיתונאים לאחר החלטת הריבית.

עם זאת, הבנק המרכזי הוריד את תחזיות הצמיחה לכלכלת גוש היורו ל-2013 ו-2014, אך הותיר את תחזית האינפלציה ללא שינוי. בתחזית מעודכנת, אשר פורסמה מיד לאחר הודעת הריבית היום, העריך הבנק כי צפויה צמיחה שלילית של בין 0.9% ל-0.1% בתוצר המקומי הגולמי (GDP) של גוש היורו ב-2013, ובכך הוריד את הקצה העליון של טווח התחזית. תחזית הצמיחה לשנה הבאה הורדה ל-0%-2%, לעומת תחזית קודמת של 0.2%-2.2%. הבנק המרכזי לא הכניס שינויים משמעותיים בתחזית האינפלציה, והוא עדיין צופה כי תישאר מתחת ל-2% השנה ובשנה הבאה. האינפלציה צפויה להיות בין 1.2% ל-2% בשנת 2013, וברמה של 0.6%-2% בשנה הבאה.

גם בבריטניה הותיר הבנק המרכזי את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.5% שבה היא נמצאת כבר ארבע שנים. תוכנית רכישת הנכסים של הבנק בשווי 375 מיליארד ליש"ט נותרה אף היא על כנה. הליש"ט מתחזקת ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.505 דולר לליש"ט.

בנאום שנשא היום אמר ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון כי ממשלתו תמשיך לדבוק במדיניות הצנע, משום שנסיגה ממנה "תגרום לבריטניה לשקוע שוב במצולות". קמרון התייחס לדברים שאמר שר העסקים וינס כייבל, אשר הציע כי הממשלה תשקול ללוות יותר כדי להתניע מחדש את הצמיחה הכלכלית בבריטניה.

לשכת המסחר בבריטניה הורידה היום את תחזית הצמיחה שלה לכלכלה הבריטית, והיא צופה צמיחה של 0.6% השנה לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 1%.

הנפקת אג"ח ממשלתיות של ספרד זכתה היום להצלחה, והריביות על האג"ח ירדו, אות לרגיעה יחסית בנוגע ליכולתה של ספרד לעמוד בחובותיה. משרד האוצר הספרדי הנפיק אג"ח בשווי כולל של 5.03 מיליארד יורו - חלקן ל-5 שנים, עם תשואה של 3.572%, יותר מחצי אחוז פחות לעומת הנפקה קודמת בפברואר; חלקן ל-10 שנים, בתשואה של 4.917%, ירידה לעומת הנפקה לפני שבועיים בה הייתה התשואה 5.202%; וחלקן לשנתיים, אף הן בתשואה נמוכה יותר לעומת ההנפקה הקודמת.

במקביל, שר האוצר הצרפתי, פייר מוסקוביסי, הזהיר היום בנאומו בבריסל מפני משבר חברתי ועלייתן של קבוצות פוליטיות קיצוניות, אם אירופה לא תקל את מדיניות הצנע שלה. מוסקוביסי הודה כי מדינות אינן יכולות להתעלם מרמות החוב שלהן, וקרא פעם נוספת להנפקת "יורובונדס", אג"ח משותפות לגוש היורו.

אסיה: טוקיו נסגרה בעליות לאחר החלטת הבנק המרכזי של יפן

הבנק המרכזי של יפן, בפגישתו האחרונה בראשות הנגיד מסאקי שירקאווה, הותיר את מדיניותו המוניטרית ללא שינוי. ההחלטה שלא לשנות את הריבית ולא להגדיל את רכישות האג"ח החודשיות של הבנק, הייתה צפויה, שכן בימים הקרובים צפוי להתחלף נגיד הבנק. הנגיד הבא, הרוהיקו קורודה, הביע גישה אגרסיבית יותר בנוגע למאבק בדפלציה ולעידוד הצמיחה ביפן.

בורסת טוקיו עלתה ב-0.3%; סיאול ירדה ב-0.8%; אוסטרליה נחלשה ב-0.2%; הונג קונג ננעלה כמעט ללא שינוי; שנחאי נחלשה ב-1%. מדד MSCI אסיה פסיפיק יורד ב-0.2%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker