אין להגביל בונוסים בלי הגדלת שכר

פועל כאן עיקרון מיטת המים: אם לוחצים באזור אחד, אזור אחר מתרומם

גרדיאן
נילס פרטלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
נילס פרטלי

התעקשותו של הפרלמנט האירופי על הגבלת הבונוסים לבנקאים בוודאי תזכה לאהדה ציבורית, אך זה לא בהכרח הגיוני. למעשה, נראה כי הצעד הזה צפוי להיכשל. השאיפה היא להפוך את הבנקים לבטוחים יותר ומסוגלים לעמוד במשבר הפיננסי הבא. ואולם בפועל, כבר אפשר לצפות את תגובת הבנקים: הם יגדילו את שכר הבסיס, וכך יהפכו את בסיסי ההוצאות שלהם לגמישים פחות.

חבל שהתוכנית החדשה להגברת הרגולציה על הבנקים, שמתבססת על הקווים המנחים של באזל, דווקא מכילה בעיקר רפורמות ראויות. למשל: בנקים גדולים חייבים להקים בולמי זעזועים יציבים יותר, וההון הנזיל שלהם נדרש להיות גדול יותר מבעבר.

ג'ורג' אוסבורן, שר האוצר של בריטניהצילום: בלומברג

עם זאת, המכסה על הבונוסים היא הנקודה שבה הכוונות הטובות מאבדות קשר עם ניסיון העבר. האם אנשי הפרלמנט האירופי לא הבחינו כיצד גולדמן סאקס בבריטניה, למשל, רצה לדחות את תשלומי הבונוסים השנה לאפריל כדי לחמוק ממס הכנסה של 50%? כך הבנקים מתנהגים: הם ינצלו לטובתם כל שינוי בכללים.

התגובה הלא רשמית למכסה על הבונוסים תהיה העלאת משכורות, משום שהמשתכרים בראש בנקי ההשקעות מרוויחים הרבה יותר בבונוסים מאשר בשכר הבסיס. בעל השכר הגבוה ביותר ב–HSBC ב–2012, למשל, כפי שחשף הבנק בדו"ח השנתי (זהותו לא ידועה‏) השתכר 7 מיליון ליש"ט, סכום שהורכב משכר בסיס של 650 אלף ליש"ט ובונוס של 6.35 מיליון ליש"ט.

בתוכנית המגבלה על הבונוסים, HSBC יוגבל לבונוסים של עד 1.3 מיליון ליש"ט, בהנחה שהבנק יזכה באישור בעלי המניות לתשלום בונוסים הגבוהים עד כפליים מרמות השכר. אך האם זה באמת יקרה? כמובן שלא. אותו אדם יצפה קודם כל לקבל שכר גבוה יותר, אולי אפילו 2 מיליון דולר, כך שחבילת השכר הכוללת שלו תהיה קרובה יותר לרמה הקודמת.

בנוסף, נתח גדול מהבונוס הגדול הזה ב–HSBC נתון לדחייה ותלוי בכך שביצועי הבנק לא יידרדרו. ואולם אם המזומן כבר יצא מהדלת בצורת שכר בסיס, יהיה קשה יותר להחזירו.

אי אפשר להכחיש שמבני שכר עיקשים תרמו למשבר. כמובן שהם תרמו, וחברי הפרלמנט צודקים כשהם אומרים זאת. למרות זאת, אין טעם לנסות ולהגביל את הבונוסים אם אין שום נכונות להגביל את השכר עצמו. זהו המקום שבו פועל "עיקרון מיטת המים": אם לוחצים באזור אחד, אזור אחד מתרומם.

תגובה נכונה יותר תהיה להתמקד בשיפור יחס ההון של הבנקים ורשתות הביטחון שלהם, וכפי שעושים בשווייץ - לתת לבעלי המניות סמכויות נרחבות יותר לשליטה בהנהלות תאבות צבע. עד עכשיו הרפורמות התקדמו בדיוק בכיוון הזה.

הסיטי של לונדון רואה כמו כולם את שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן מבודד ומושפל, שהצעד של גוש היורו לכיוון איחוד בנקאי שינה את מאזן הכוחות במשא ומתן, ושהקנצלרית אנגלה מרקל, בדרך כלל בת ברית של בריטניה בעניינים פיננסיים, עומדת בפני מערכת בחירות השנה.

הבנקים צריכים להודות שהזמינו את החקיקה המחמירה בכך שהיו איטיים מדי בקיצוץ הבונוסים בתקופה שתשואותיהם היו נמוכות והרגולטורים, לא רק הציבור, הזדעזעו ממפגן הנדיבות העצמית חסרת הבושה.

הבנקים ילמדו כעת את נוסח החקיקה הסופית ויגבשו את תגובותיהם מתחת לרדאר. אל תצפו מהם לומר למשתכרים שהבכירים שלהם לספוג את המכה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker