הבנק הפדרלי: משבר התקציב מכביד; כלכלת ארה"ב ממשיכה לצמוח במתינות

מחלוקת התקציב בארה"ב פוגעת בתעסוקה ובמכירות הקמעונאיות, אך הכלכלה ממשיכה לצמוח הודות לביקוש לבתים וכלי רכב, לפי "ספר הבז'"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כלכלת ארה"ב צמחה בקצב "צנוע עד מתון" ברחבי מרבית המדינה הודות לעלייה בביקוש לבתים וכלי רכב, אולם המשבר התקציבי מכביד של שוק התעסוקה והמכירות הקמעונאיות, לפי "ספר הבז'" - הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב כלכלת ארה"ב - שפורסם היום.

"מרבית מחוזות הבנק הפדרלי דיווחו על שיפור מתון בתנאים בשוק העבודה, אם כי התוכניות של חברות לגייס עובדים היו מוגבלות במספר מחוזות", נאמר בדו"ח המבוסס על דיווחי 12 מחוזות הבנק המרכזי. "שוקי הנדל"ן לדיור התחזקו כמעט בכל המחוזות ומחירי הבתים טיפסו על רקע נפילה במלאים ברחבי מרבית המדינה".

בן ברננקיצילום: אי פי

"כלכלת ארה"ב צמחה באופן כללי בקצב צנוע עד מתון מאז פרסום ספר הבז' הקודם", נכתב בדו"ח, אשר חזר בכך על הנוסח שהופיע בספר הבז' הקודם שפורסם באמצע חודש ינואר. חמישה מחוזות דיווחו על צמיחה כלכלית "מתונה" וחמישה על "קצב צמיחה צנוע". מחוז בוסטון של הבנק הפדרלי דיווח על צמיחה "איטית" ואילו מחוז שיקגו דיווח על "קצב צמיחה איטי".

מקורות במגזר העסקי במספר מחוזות של הבנק המרכזי דיווחו כי המדיניות התקציבית של הממשל, הסובלת מהמחלוקת בין הבית הלבן לבין הרפובליקאים בקונגרס, ומדיניות הממשל בתחום שירותי הבריאות, גורמת להגבלת היקף ההוצאות וגיוס העובדים של עסקים במגזר הפרטי, נכתב דו"ח, אשר ישמש את בכירי הבנק הפדרלי בבואם לגבש את החלטותיהם בישיבת הריבית הבאה של הבנק המרכזי שתתקיים ב-19 וב-20 במארס.

עסקים במספר מחוזות של הבנק ציינו גם את חוסר הוודאות לגבי השפעות החוקים החדשים להוזלת הטיפול הרפואי לאזרחים כגורם לתוכניות לפטר עובדים והימנעות מגיוס עובדים חדשים, נכתב בדו"ח.

רבים ממחוזות הבנק דיווחו על האטה במכירות הקמעונאיות בעקבות המדיניות התקציבית של הממשל והתייקרות מחירי הדלק. פעילות ייצור הקשורה לענף הבנייה "היתה מקור של עוצמה במחוזות רבים", נכתב דו"ח. הבנק הפדרלי ציין עוד בדו"ח כי הלחצים האינפלציוניים בארה"ב הם מתונים וכי מרבית המחוזות לא דיווחו על כוונות של עסקים להעלות מחירים.

המשקיעים מקדישים תשומת לב מיוחד ל"ספר הבז'" ולהתבטאויות של בכירי הבנק הפדרלי במטרה לדלות פרטים על שינויים אפשריים במדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי. הבנק הפדרלי ישקול להכניס שינויים משמעותיים במדיניות ההרחבה הכמותית (QE) המוניטרית בארה"ב בפגישתו החודש הבאה בעוד שבועיים, לפי פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק, שפורסם בחודש שעבר.

לפי הפרוטוקול, התגלעה מחלוקת בין בכירי הבנק המרכזי לגבי עתיד רכישות האג"ח החודשיות שמבצע הבנק. משתתפי הישיבה "הדגישו כי הוועדה צריכה להיות מוכנה לגוון את קצב רכישות הנכסים, בין אם בתגובה לשינויים בתחזית הכלכלית ובין אם בשל הערכת התועלת והעלויות של הרכישות האמורות".

בכירי הבנק הפדרלי מאותתים על המשך התמריצים

סגנית יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'נט ילן, אמרה בתחילת השבוע כי הבנק המרכזי אינו צריך לצמצם את מדיניות התמריצים לכלכלה. "נכון לעכשיו, אני מעריכה כי מאזן הסיכונים עדיין מצדיק מדיניות מוניטרית מרחיבה ביותר כדי לתמוך בהתאוששות הכלכלה ושיפור מהיר יותר בתעסוקה", אמרה ילן ביום שני בנאום בוושינגטון.

"סיום רכישות הנכסים בטרם ייראה שיפור ניכר בשוק העבודה עלול גם ליצור הערכות לפיהן היקף המדיניות המרחיבה שסופק לא יספיק כדי להבטיח את המשך השיפור בכלכלה", הוסיפה ילן. "יתר על כן, היחלשות האקלים הכלכלי עלולה גם ליצור סיכונים משמעותיים ליציבות הפיננסית".

ילן נחשבת למועמדת אפשרית להחליף את יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, לאחר סיום כהונתו השנייה בינואר 2014, ומכאן שלעמדותיה יש השפעה רבה. דבריה בתחילת השבוע חיזקו את ההערכות כי הבנק המרכזי לא יחליט על צמצום היקף תוכנית רכישות האג"ח שהוא מבצע, בהיקף של 85 מיליארד דולר בחודש, בישיבת הריבית הבאה שתתקיים בעוד שבועיים.

דבריה של ילן הצטרפו לאיתותיו של ברננקי בשבוע שעבר, בדבר כוונת הבנק המרכזי להתמיד ברכישות האג"ח. "באקלים הכלכלי הנוכחי, היתרונות הטמונים ברכישות נכסים הם ברורים", אמר ברננקי בשבוע שעבר בעדותו בפני ועדת הבנקאות של הסנאט. "נכון לעכשיו האינפלציה מתונה, ונראה כי תחזיות האינפלציה יציבות", אמר יו"ר הבנק הפדרלי בעדותו בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים.

קיצוץ תקציב הממשל בארה"ב נכנס לתוקף; מבוי סתום במגעים
בסוף השבוע האחרון נכנס לתוקף קיצוץ רוחב שרירותי של תקציב הממשל בארה"ב, לאחר שהבית הלבן והקונגרס לא הצליחו להגיע להסכם על תוכנית חלופית לצמצום הגירעון בתקציב. הקיצוצים האוטומטיים, הנאמדים ב-85 מיליארד דולר עד סוף השנה וב-1.2 טריליון דולר בתשע השנים הבאות, נכנסו לתוקף ביום שישי לאחר שנדחו ממועד קודם, השני בינואר, במסגרת הסכם למניעת "המצוק הפיסקלי".

"המצוק הפיסקלי" היה הכינוי לשילוב של קיצוצים אוטומטיים בתקציב והעלאות מגוון מסים לכלל מדרגות המס בארה"ב, שהיו אמורים להיכנס לתוקף בתחילת השנה. באותה עת, ממש בדקה ה-90, הצליחו הדמוקרטים והרפובליקאים להגיע להסכם שמנע את חלק מהעלאות המסים, ודחה את הקיצוצים בתקציב בחודשיים, כדי לאפשר לשתי המפלגות לגבש הסכם גם לגביהם. בתחילת החודש עבר גם מועד זה, וללא הסכם, הקיצוצים האוטומטיים (המכונים סקווסטר), נכנסו לתוקף.

הבית הלבן העריך בסוף השבוע כי הקיצוצים יהיו הרסניים לבטחון הכלכלי והלאומי של ארה"ב. "לא כולם ירגישו באופן מיידי את הכאב בקיצוצים אלה, אך הכאב יהיה אמיתי. החל מהשבוע, משפחות רבות מהמעמד הבינוני ירגישו את השפעתם על חייהם באופן משמעותי", אמר אובמה ביום שישי לאחר פגישה של מנהיגי הרפובליקאים והדמוקרטיים בקונגרס.

מנהיגי הרפובליקאים בקונגרס אמרו ביום ראשון כי בכוונתם להמשיך להתעקש על כך שצמצום הגירעון בתקציב הממשל יבוצע אך ורק על ידי קיצוצים בהוצאות הממשל, ודחו את קריאות הדמוקרטים והבית הלבן להסכים לשילוב של קיצוץ בהוצאות והעלאות מסים כאמצעי לצמצום הגירעון התקציבי.

נתוני מקרו בארה"ב

מוקדם יותר היום פורסמו בארה"ב נתוני מקרו כלכליים שהראו כי ההזמנות מבתי חרושת בארה"ב ירדו בשיעור החד ביותר זה חמישה חודשים בעקבות נפילה בהזמנות לציוד צבאי ומטוסים מסחריים, וכי מספר גדול מהצפוי של משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב.

הזמנות מבתי חרושת בארה"ב נפלו בינואר ב-2% - הירידה החדה ביותר זה חמישה חודשים - לאחר עלייה של 1.3% בדצמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 2.2% לאחר עלייה של 1.8% שעליה דווח במקור בדצמבר.

198 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בפברואר לאחר תוספת של 215 אלף משרות בינואר, מסרה היום חברת המחקר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 170 אלף משרות לאחר תוספת של 192 אלף משרות שעליה דווח במקור בינואר. משרד העבודה האמריקאי יפרסם ביום שישי את דו"ח התעסוקה לחודש פברואר, וכלכלנים צופים כי נוספו בחודש שעבר 167 אלף משרות לשוק העבודה בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker