"פורבס" מחזירים לאלווליד: "הוא חי ביקום מקביל"

הנסיך הסעודי הודיע כי הוא מנתק קשר עם המגזין לאחר שלטענתו הונו הוערך מתחת לשווי האמיתי; ב"פורבס" לא נשארו חייבים ופירסמו כתבה שמתארת לחצים ואיומים שהפעיל כדי להשפיע על מיקומו בדירוג

סוכנויות הידיעות
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הסכסוך בין הנסיך הסעודי אלווליד בן טלאל לבין המגזין הפיננסי "פורבס" עולה מדרגה. לאחר שאלווליד הודיע כי הוא מנתק את קשריו עם המגזין בעקבות ההערכה המוטעית שלהם לגבי הונו, הגיב "פורבס" בכתבה על הנסיך ועסקיו, וטען כי הוא "חי ביקום מקביל".

בכתבה שפירסם אתמול "פורבס" פירט המגזין כיצד הגיע להערכה זו לגבי שוויו של אלווליד, ואמר כי הנסיך "מנפח את שוויו בכמה מיליארדי דולרים". לפי "פורבס", הדירוג השנתי שלו חשוב מאוד לאגו של אלווליד. "השווי שבו מעריך הנסיך את נכסיו מעורר לפעמים תחושה של יקום מקבילי, כולל החברה הציבורית שלו קינגדום הולדינג, אשר קמה ונופלת על משתנים שקשורים יותר לדירוג המיליארדרים מאשר לנתונים בסיסיים", נכתב במגזין.

הנסיך הסעודי אלווליד בן טלאלצילום: בלומברג

בכתבה נכתב כי לאורך יחסיו של המגזין עם אלווליד, שהחלו ב-1988, הפעיל הנסיך מאמצי שכנוע, שתדלנות ואף איומים" בניסיון להשפיע על מעמדו בדירוג.

השבוע, זמן קצר לפני פרסום דירוג המיליארדרים השנתי של "פורבס", שלח אלווליד מכתב לעורכי המגזין ובו הודיע כי הוא מנתק עמו כל קשר, והאשים אותו בכך ששיטת ההערכה שלו שגויה ומוטה נגד משקיעים מהמזרח התיכון.

אלווליד, אחיינו של מלך סעודיה ואחד המשקיעים הגדולים במזרח התיכון, דורג במקום ה-26 ברשימה של "פורבס", שבראשה ניצב כמו בשנים קודמות המיליארדר המקסיקאי קרלוס סלים. ב"פורבס" העריכו את הונו של אלווליד ב-20 מיליארד דולר. ואולם אלווליד מעריך את שוויו ב-29.6 מיליארד דולר.

להערכת "גרדיאן", חלק מהפער נובע מכך ש"פורבס" סירב להביא בחשבון מניות של אלווליד בשוק הסעודי, אף שמניותיו בשווקים אחרים, כמו בורסת מקסיקו, כן הוחשבו. במאמר של "פורבס" נטען כי "מניפולציות מניות הן ספורט לאומי בסעודיה, משום שאין שם בתי קזינו".

אלווליד אינו המיליארדר הראשון שהביע ספקות לגבי הדירוג של "פורבס". רנדל ליין, עורך "פורבס", סיפר בשנה שעברה בראיון ל"ניו יורק טיימס" כי מיליארדרים לא פעם מנסים להשפיע על מיקומם בדירוג. לדבריו, מיליארדרים אסיאתים ניסו לשכנע את המגזין לשנות את התאריך שלפיו נמדד הונם, כך שיהיה זה התאריך שבו מניית החברה שלהם במחיר גבוה. לדבריו, מיליארדר אחד מאמריקה הלטינית רצה שהמגזין יעלה את ההערכה לגבי הונו בגלל נכס שלטענתו שווה 3 מיליארד דולר, אף שהנכס לא הניב שום הכנסות.

"פורבס" מרכיב את הרשימה לאחר עריכת ראיונות עם מנהלי חשבונות, יועצים ועורכי דין. הדירוג מביא בחשבון אחזקות בחברות ציבוריות ופרטיות, נדל"ן, יאכטות, נכסי אמנות ומזומן, וכן חובות.

אף שכל המשתנים האלה מובאים בחשבון, הדירוג כולל רק את ההון על הנייר שמשתנה מאוד מיום ליום. "אנחנו מנסים להיות מדויקים", אמר אז ליין. "אבל אפילו האנשים עצמם, אלא אם זה מישהו ש-100% מהונו מושקע בחברה בורסאית, לא יכולים לדעת כמה הנכסים שלהם שווים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker