רגיעה לא רציונלית

מדד 500 S&P עלה ב-8% מסוף 2012, על אף שארה"ב נתונה במשבר תקציבי

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מבט על מדד 500 S&P, המדד הראשי של שוק המניות האמריקאי, מראה כי מתחילת 2013 נרשמה מגמה חיובית. שווי שוק המניות העולמי עלה ביותר מ-2 טריליון דולר מתחילת השנה.

מדד 500 S&P עלה ב-8% מסוף 2012, על אף שארה"ב נתונה במשבר תקציבי מחודש - התקציב קוצץ באופן אוטומטי, אין הסכמה על הדרך לטיפול בגירעון, ובעוד פחות מחודש שוב יגיע הממשל לתקרת החוב ויצטרך לצאת למאבק בקונגרס כדי לקבל אישור ללוות עוד כסף. נראה כי המשקיעים במניות משוכנעים שהכלכלה תוכל להדביק את הפערים שצברה במשבר ולחזור לצמוח, או לפחות כך יכולות לעשות החברות הנסחרות בבורסה.

מבט שני על המדד האמריקאי, הפעם בפרספקטיבה רחבה יותר, מראה דפוס מחזורי שהתרחש פעמיים וחצי בעשור האחרון - עלייה חדה ולאחריה נפילה חדה. לאחר עשורים של עליות שכמעט לא נקטעו, הגיעה פקיעתה של בועת הדוט.קום ב–2000 והפילה את שוק המניות לתהום שממנה התאושש עד אמצע 2007 כדי ליפול לתהום דומה. כרגע, המדד נמצא במחזור עלייה שנראה דומה למדי בקצב ‏(משך הזמן‏) ובעוצמה ‏(הרמה של המדד‏) לשני המחזורים הקודמים.

שאלת טריליון הדולרים היא אם המדד נמצא במגמה שנראית כמו זו המסומנת ב-A - רצף עליות מונוטוני שיימשך עשרות שנים, או במקום הדומה לנקודה B - חזרה למחזוריות "שן המסור" העולה והיורדת של העשור האחרון.

מה יכול לקבוע את הכיוון של הגרף בעתיד הקרוב? התשובה נמצאת בארה"ב ומחוצה לה. באירופה הטלטלה נמשכת: בריטניה איבדה את דירוג האשראי המושלם, איטליה מתקשה להציג ממשלה, וכנראה, תלך לבחירות חוזרות, ויוון וספרד אינן מצליחות לצמצם את החובות. מנהיגי אירופה תובעים צנע מכל חברות האיחוד, בעוד יותר ויותר כלכלנים מזהירים כי הצנע גוזר על אירופה שפל כלכלי הרסני.

בעברו השני של העולם נמצאת המדינה עם קופת האוצר העשירה ביותר - סין. ואולם גם בממלכה העשירה הזאת יש טלטלות: שוק המניות נפל ב-4% ביום שני השבוע, לאחר שהממשלה הטילה מגבלות נוספות על שוק הדיור המקומי. בועות אשראי, שחיתות, תסיסה חברתית - כל אלה הם מרכיבים נפיצים בסיר הלחץ הסיני, שמטופל ביד זהירה, אבל רבת עוצמה, של הממשל הקומוניסטי שהתאהב בכלכלת השוק. עלייתה של סין למעמד של מעצמה שווה ביכולותיה ובעושרה לאלה של ארה"ב ואירופה נראית כמעט ודאית, אבל הדרך לשם לא תתנהל על מי מנוחות, והתוצאות הרבה יותר חשובות מאשר גרף של מדד מניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker