בורסות עולם

הבנק הפדרלי דחף את וול סטריט לעליות; דאו ג'ונס בשיא

מדד דאו ג'ונס בשיא נומינלי בלבד - במונחים ריאליים עודנו נמוך ב-9% מהשיא ■ טבע עלתה ב-4% ■ בורסות אירופה נסוגו משיא של 4.5 שנים ■ הפרנק השווייצי והין היפני נחלשים מול המטבעות המרכזיים ■ התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים עלתה בשיעור החד זה שלושה שבועות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית ומדד דאו ג'ונס עלה לרמתו הגבוהה מעולם, לאחר שהבנק הפדרלי העריך כי כלכלת ארה"ב ממשיכה לצמוח ועל רקע נתונים טובים מהצפוי שפורסמו היום בשוק התעסוקה בארה"ב.

מדד דאו ג'ונס , אשר נסגר אתמול ברמתו הגבוהה מעולם והשלים עלייה של יותר מ-8% מתחילת השנה, עלה ב-0.3%; עם זאת, השיא של מדד דאו ג'ונס הוא שיא נומינלי בלבד, והמדד עודנו נמוך ב-9% משיא מותאם אינפלציה. במונחים ריאליים, יצטרך המדד לעלות לרמה של 15,600 נקודות כדי להגיע לשיא. מדד S&P 500 טיפס היום ב-0.1% ומרוחק בפחות מ-2% משיא נומינלי של 1,565.15 נקודות שרשם באוקטובר 2007; מדד נאסד"ק נסוג ב-0.1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות זה היום השלישי ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.04% - העלייה היומית החדה ביותר זה שלושה שבועות - לרמה של 1.94%.

שוקי הסחורות והמט"ח

הפרנק השווייצי והין היפני, הנחשבים למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נחלשים מול המטבעות המרכזיים בעולם על רקע הערכות כי התאוששות כלכלת ארה"ב - הגדולה בעולם - צוברת תאוצה. הפרנק השווייצי נחלש ב-0.2% מול היורו לשער של 1.2302 פרנק ליורו, נסוג ב-0.4% מול הדולר לרמה של 0.9442 פרנק לדולר. הין מאבד 0.8% מול הדולר לשער של 94.08 ין לדולר ונחלש ב-0.4% מול היורו לרמה של 122.23 ין ליורו. הדולר מתחזק ב-0.5% מול היורו לרמה של 1.2991 דולר ליורו.

בשוק הסחורות: מחיר הנפט נסוג, אך נסגר מעל לרמה של 90 דולר לחבית, בעקבות גידול חד מהצפוי במלאי הגולמי בארה"ב, ומחיר הזהב נסגר ביציבות לאחר יומיים של עליות. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,574.9 דולר לאונקייה, ללא שינוי, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 90.43 דולר לחבית, ירידה של 0.4%. מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-3.83 מיליון חביות לרמה של 381.4 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לגידול מתון יותר של 788 אלף חביות.

הבנק הפדרלי: משבר התקציב מכביד; הכלכלה ממשיכה לצמוח במתינות

כלכלת ארה"ב צמחה בקצב "צנוע עד מתון" ברחבי מרבית המדינה הודות לעלייה בביקוש לבתים וכלי רכב, אולם המשבר התקציבי מכביד של שוק התעסוקה והמכירות הקמעונאיות, לפי "ספר הבז'" - הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב כלכלת ארה"ב - שפורסם היום.

"מרבית מחוזות הבנק הפדרלי דיווחו על שיפור מתון בתנאים בשוק העבודה, אם כי התוכניות של חברות לגייס עובדים היו מוגבלות במספר מחוזות", נאמר בדו"ח המבוסס על דיווחי 12 מחוזות הבנק המרכזי. "שוקי הנדל"ן לדיור התחזקו כמעט בכל המחוזות ומחירי הבתים טיפסו על רקע נפילה במלאים ברחבי מרבית המדינה".

"כלכלת ארה"ב צמחה באופן כללי בקצב צנוע עד מתון מאז פרסום ספר הבז' הקודם", נכתב בדו"ח, אשר חזר בכך על הנוסח שהופיע בספר הבז' הקודם שפורסם באמצע חודש ינואר. חמישה מחוזות דיווחו על צמיחה כלכלית "מתונה" וחמישה על "קצב צמיחה צנוע". מחוז בוסטון של הבנק הפדרלי דיווח על צמיחה "איטית" ואילו מחוז שיקגו דיווח על "קצב צמיחה איטי".

מקורות במגזר העסקי במספר מחוזות של הבנק המרכזי דיווחו כי המדיניות התקציבית של הממשל, אשר סובלת מהמחלוקת בין הבית הלבן לבין הרפובליקאים בקונגרס, ומדיניות הממשל בתחום שירותי הבריאות, גורמת להגבלת היקף ההוצאות וגיוס העובדים של עסקים במגזר הפרטי, נכתב דו"ח, אשר ישמש את בכירי הבנק הפדרלי בבואם לגבש את החלטותיהם בישיבת הריבית הבאה של הבנק המרכזי שתתקיים ב-19 וב-20 במארס.

עסקים במספר מחוזות של הבנק ציינו גם את חוסר הוודאות לגבי השפעות החוקים החדשים להוזלת הטיפול הרפואי לאזרחים כגורם לתוכניות לפטר עובדים והימנעות מגיוס עובדים חדשים, נכתב בדו"ח.

רבים ממחוזות הבנק דיווחו על האטה במכירות הקמעונאיות בעקבות המדיניות התקציבית של הממשל והתייקרות מחירי הדלק. פעילות ייצור הקשורה לענף הבנייה "היתה מקור של עוצמה במחוזות רבים", נכתב דו"ח. הבנק הפדרלי ציין עוד בדו"ח כי הלחצים האינפלציוניים בארה"ב הם מתונים וכי מרבית המחוזות לא דיווחו על כוונות של עסקים להעלות מחירים.

החזית המקרו כלכלית

ההזמנות מבתי חרושת בארה"ב ירדו בשיעור החד ביותר זה חמישה חודשים בעקבות נפילה בהזמנות לציוד צבאי ומטוסים מסחריים, ומספר גדול מהצפוי של משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

הזמנות מבתי חרושת בארה"ב נפלו בינואר ב-2% - הירידה החדה ביותר זה חמישה חודשים - לאחר עלייה של 1.3% בדצמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 2.2% לאחר עלייה של 1.8% שעליה דווח במקור בדצמבר.

198 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בפברואר לאחר תוספת של 215 אלף משרות בינואר, מסרה היום חברת המחקר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 170 אלף משרות לאחר תוספת של 192 אלף משרות שעליה דווח במקור בינואר. משרד העבודה האמריקאי יפרסם ביום שישי את דו"ח התעסוקה לחודש פברואר, וכלכלנים צופים כי נוספו בחודש שעבר 167 אלף משרות לשוק העבודה בארה"ב.

מניות במוקד בוול סטריט

מיקרוסופט, חברת התוכנה הגדולה בעולם, נקנסה על ידי האיחוד האירופי בסכום של 561 מיליון יורו (733 מיליון דולר) בגין הפרת התחייבותה להציע לצרכנים בחירה בין דפדפנים של חברות מתחרות במערכת ההפעלה ווינדוס 7.

חברת סמית אנד ווסון, יצרנית אקדחי מגנום, דיווחה על המכירות הרבעוניות הגבוהות מעולם והעלתה את תחזית המכירות השנתית זו הפעם השלישית, על רקע ביקוש מוגבר לכלי נשק מתוצרתה לקראת כניסתן לתוקף של הגבלות על מכירת נשק בארה"ב.

קמעונאית הציוד המשרדי סטייפלס דיווחה על ירידה ברווחיה, אם כי מתונה מתחזיות האנליסטים, על רקע ארגון מחדש של פעילותה, ועל צמיחה של 3% במכירות.

בורסות באירופה נסוגו משיא של 4.5 שנים; גוש היורו במיתון

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת, ומדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג משיא של ארבע וחצי שנים על רקע נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום ביבשת שהצביעו על כך שכלכלת גוש היורו במיתון. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט עלתה ב-0.6%; פאריס נסוגה ב-0.4%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.3% לאחר שאתמול נסגר ברמתו הגבוהה מאז יוני 2008.

התכווצה כלכלת גוש היורו

זהו הרבעון השלישי ברציפות שכלכלת גוש היורו מתכווצת והמגמה צפויה להימשך גם ברבעון הראשון של 2013, לפי תחזיות כלכלנים שערך בלומברג.

בגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, התמ"ג התכווץ ב-0.6% ברבעון הרביעי לעומת צמיחה של 0.2% ברבעון השלישי. כלכלת צרפת התכווצה ב-0.3% ואיטליה רשמה צמיחה שלילית של 0.9%. ספרד התכווצה ב-0.8%.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה ביום שני כי "עשינו רבות לטובת יציבות גוש היורו ואיחוד תקציבי, אולם הדיון בנוגע לצמיחה נמשך, ואין בידינו את התשובות למקומות שמהם היא תוכל להגיע".

המסחר באסיה

בורסות אסיה נסגרו ברמה הגבוהה ביותר זה שנתיים, לאחר שנתוני מקרו מעודדים בארה"ב הובילו אתמול את מדד דאו ג'ונס לשיא. מדד ניקיי 225 של בורסת טוקיו הוסיף 2.1% והגיע לרמה הגבוהה ביותר ב-4.5 שנים האחרונות; הונג קונג הוסיפה 1% לערכה; שנחאי טיפסה ב-0.9%; סידני עלתה ב-0.8%; מדד MSCI אסיה פסיפיק עלה ב-0.9%.

כלכלת אוסטרליה צמחה ב-2012 בקצב המהיר ביותר זה חמש שנים, בעקבות עליה ביצוא ובהשקעות בחומרי גלם. התמ"ג של אוסטרליה צמח בשנה שעברה ב-3.6%, הקצב המהיר ביותר מאז צמיחה של 4.7% ב-2007, לפי נתונים של לשכת הסטטיסטיקה באוסטרליה. הכלכלה צמחה ברבעון הרביעי ב-0.6% לעומת הרבעון שקדם לו.

הרוהיקו קורודה, המועמד של ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, לתפקיד נגיד הבנק המרכזי של יפן, פרש שלשום בפני הפרלמנט היפני מדיניות אגרסיבית יותר משהיה נהוג במדינה על מנת להילחם במגמת הדפלציה במדינה. קורודה אמר כי לא יגביל את כמות המזומנים שהבנק המרכזי מזרים לכלכלה היפנית ואישש את ההערכות כי יהיה נגיד אגרסיבי יותר מקודמו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker