סגנית יו"ר הבנק הפדרלי: אין סיבה לצמצם התמריצים לכלכלה

"מאזן הסיכונים עדיין מצדיק מדיניות מוניטרית מרחיבה ביותר", אמרה ג'נט ילן בנאום בוושינגטון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

סגנית יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'נט ילן, אמרה היום כי הבנק המרכזי לא צריך לצמצם את מדיניות התמריצים לכלכלה. "נכון לעכשיו, אני מעריכה כי מאזן הסיכונים עדיין מצדיק מדיניות מוניטרית מרחיבה ביותר כדי לתמוך בהתאוששות הכלכלה ושיפור מהיר יותר בתעסוקה", אמרה היום ילן בנאום בוושינגטון.

"סיום רכישות הנכסים בטרם ייראה שיפור ניכר בשוק העבודה עלול גם ליצור הערכות לפיהן היקף המדיניות המרחיבה שסופק לא יספיק כדי להבטיח את המשך השיפור בכלכלה", הוסיפה ילן. "יתר על כן, היחלשות האקלים הכלכלי עלולה גם ליצור סיכונים משמעותיים ליציבות הפיננסית".

ג'נט ילןצילום: בלומברג

ילן נחשבת למועמדת אפשרית להחליף את יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, לאחר סיום כהונתו השנייה בינואר 2014, ומכאן שלעמדותיה יש השפעה רבה. דבריה גם מחזקים את ההערכות כי הבנק המרכזי לא יחליט על צמצום היקף תוכנית רכישות האג"ח שהוא מבצע, בהיקף של 85 מיליארד דולר בחודש, בישיבת הריבית הבאה שתתקיים בעוד כשבועיים.

דבריה של ילן היום מצטרפים לאיתותיו של ברננקי בשבוע שעבר, בדבר כוונת הבנק המרכזי להתמיד ברכישות האג"ח. "באקלים הכלכלי הנוכחי, היתרונות הטמונים ברכישות נכסים הם ברורים", אמר ברננקי בשבוע שעבר בעדותו בפני ועדת הבנקאות של הסנאט. "נכון לעכשיו האינפלציה מתונה, ונראה כי תחזיות האינפלציה יציבות", אמר יו"ר הבנק הפדרלי בעדותו בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים.

המשקיעים עוקבים אחרי דבריהם של בכירי הבנק הפדרלי במטרה לדלות פרטים על שינויים אפשריים במדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי. הבנק הפדרלי שוקל להכניס שינויים משמעותיים במדיניות ההרחבה הכמותית (QE) המוניטרית בארה"ב בפגישתו הבאה שתתקיים ב-19 וב-20 במארס, לפי פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק, שפורסם בחודש שעבר.

לפי הפרוטוקול, התגלעה מחלוקת בין בכירי הבנק המרכזי לגבי עתיד רכישות האג"ח החודשיות שמבצע הבנק. משתתפי הישיבה "הדגישו כי הוועדה צריכה להיות מוכנה לגוון את קצב רכישות הנכסים, בין אם בתגובה לשינויים בתחזית הכלכלית ובין אם בשל הערכת התועלת והעלויות של הרכישות האמורות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker