גוברים הסיכויים לבחירות חדשות באיטליה; מרקל: "לא לסגת מהצנע"

היום ייפגשו שרי האוצר של גוש היורו כדי לדון בחילוצה של קפריסין על רקע החששות מהחרפת משבר החוב בגלל איטליה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

מנהיגי אירופה קוראים למדינות מוכות החוב בגוש היורו להגביר את מאמציהם לצמצם הגירעונות התקציביים כדי לפתור את משבר החוב, בשעה שב גוברים הסיכויים לקיום בחירות חדשות לאחר שציבור הבוחרים הצביע בשבוע שעבר נגד הצנע והביא למבוי סתום פוליטי. בינתיים, ייפגשו היום שרי האוצר של 17 מדינות גוש היורו בבריסל כדי לדון בשורה של נושאים, בהם חילוצה של קפריסין.

"באירופה, לאחר הבחירות באיטליה, נראה כי הבחירה היא עכשיו בין מדיניות צנע וקיצוצים לבין צמיחה, וזוהי הנחה מוטעית", אמרה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ביום שישי. מרקל קראה לאיטליה לא לסגת מהרפורמות ואמרה כי העמדה שלה לגבי הגירעונות אינה נובעת מכך שהיא "אוהבת להצליף באנשים".

בפה גרילו נואם בעצרת בחירות ברומאצילום: רויטרס

אולי רן, הממונה בנציבות האירופית על העניינים המוניטריים, השמיע דברים דומים בסוף השבוע, כאשר אמר ל"דר שפיגל" כי אין מקום כרגע לנסיגה מהמשמעת התקציבית. "בעיות הצמיחה שלנו לא ייפתרו אם רק נעמיס עוד חובות על אלה הקיימים".

אי היציבות הפוליטי באיטליה בעקבות התוצאות הצמודות של הבחירות בשבוע שעבר מעורר שוב חששות באירופה מהחרפת משבר החוב. הבוחרים באיטליה הצביעו נגד מדיניות הצנע שהנהיגה ממשלת הטכנוקרטים בראשות מריו מונטי, והעניקו יותר מ-25% מהקולות לקומיקאי בפה גרילו, שהציע לערוך משאל עם לגבי חברותה של איטליה בגוש היורו.

נשיא איטליה, ג'ורג'יו נפוליטנו, קרא לראשי המפלגות ביום שבת להציב את טובת הציבור ותדמיתה הבינלאומית של איטליה לנגד עיניהם. פייר לואיג'י ברסאני, שמפלגת המרכז-שמאל שלו זכתה במספר הקולות הגבוה ביותר, מסרב לשתף פעולה עם ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני, ו הודיע כי מפלגתו לא תצטרף לאף ממשלה.

איטליה עלולה ללכת לבחירות חדשות השנה, אם ברסאני ומפלגתו לא יצליחו להשיג תמיכה מספקת בכדי להקים קואליציה - כך אמר אתמול סטפאנו פאסינה, דובר המדיניות הכלכלית של המפלגה, לטלוויזיה האיטלקית. "לא תהיה שום ברירה אלא לקיים בחירות חדשות בעוד כמה חודשים אם ברסאני לא ישיג רוב. נצטרך למנות נשיא חדש, לשנות את חוק הבחירות ואז לשוב לקלפיות מוקדם ככל האפשר".

שרי האוצר של גוש היורו ידונו היום, בין היתר, בחילוצה של קפריסין, נושא שנדון בפגישותיהם מאז יוני. השרים רוצים להגיע להסכם עד לחודש הבא, לאחר שאזרחי קפריסין בחרו בשבוע שעבר בניקוס אנסטסיאדס לנשיאם החדש. אנסטיאדס יצטרך לחדש את המגעים עם האיחוד האירופי לגבי חבילת הסיוע, אשר עשויה להגיע להיקף של כמעט 18 מיליארד יורו (24 מיליארד דולר), כגודל הכלכלה הקפריסאית. המגעים נתקלו בעבר במכשולים בסוגיות כמו הפרטת נכסים, נוכחותם של טייקונים רוסים במדינה והאפשרות של הסדר חוב לנושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום