תחקיר: מפעל חישולי כרמל מעורב בהונאה בבדיקת חלקי מנועי מטוסים

תחקיר משותף לתוכנית "עובדה" ולעיתון "וול סטריט ג'ורנל": פראט אנד ויטני, יצרנית המנועים למטוסים, חשפה זיופים ממושכים של תוצאות בדיקות מטלורגיות, כך שחלקי מנוע נראו כאילו הם עומדים בסטנדרטים מאוד מחמירים, כשלמעשה לא עמדו בהם ■ פראט אנד ויטני בתגובה: היו התאמות בנתונים, אבל לא היתה פגיעה בבטיחות טיסות

רויטרס
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
אורה קורן

יצרנית המנועים למטוסים פראט אנד ויטני, חברה בת של יונייטד טכנולוג'יס, חשפה הונאה בבדיקת חלקי מנוע במפעל חישולי כרמל בישראל, כך דיווח "וול סטריט ג'ורנל".

החקירה, שהחלה ב-2011 אך מעולם לא פורסמה, חשפה זיופים ממושכים של תוצאות בדיקות מטלורגיות, כך שחלקים מסוימים במנוע נראו כאילו הם עומדים בסטנדרטים מאוד מחמירים כשלמעשה הם לא באמת עמדו בהם, נכתב בדיווח ב"ג'ורנל", שציטט מקורות בחברה. רשות התעופה הפדרלית (FAA) פתחה בהליכים מנהליים רשמיים לאחר שפראט הודיעה לה על החקירה שלה.

מטוס של היצרנית פראט אנד ויטניצילום: בלומברג

לפי הדיווח, ההונאה התבצעה במפעל חישולי כרמל שנמצא בבעלות פראט אנד ויטני. חלקי המתכת בהם מדובר שימשו מנועים שיוצרו על ידי החטיבה הקנדית של פראט אנד ויטני ולא כרוכים בסיכון בטיחותי, דיווח ה"ג'ורנל".

דובר פראט, ג'יי דה פרנק, אמר ל"ג'ורנל" שלא ידוע לו על מקרה נוסף שבו מומחי בקרת האיכות של פראט אנד ויטני ראו זיוף בהיקף שכזה. בפראט אנד ויטני וחישולי כרמל לא היו זמינים לבקשת התגובה של רויטרס.

על פי הפרסום הצפוי הערב ב"עובדה", הזיוף נעשה בדיסקים שמייצרת החברה המאגדים את להבי המנוע. חשיפת הזיוף התבצעה על ידי עובד זוטר בשם דימה, ובעקבותיה בוצעה לכאורה שורת התנכלויות לעובד, בסיומן פוטר מהחברה.

עוד נמסר מעובדה, כי בחישולי הכרמל אישרו את הטיית הנתונים אך ציינו כי הזיופים היו "בתוך התקן". פנייה של TheMarker לקבלת תגובה מהחברה טרם נענתה.

פראט אנד ויטני הוזכרה באחרונה בהקשר לקרקוע מטוסי הקרב המתקדמים F-35 שהיא שותפה ביצורו. לפני כשבועיים הודיע הפנטגון, כי קרקע את כל מטוסי ה-F-35 כתוצאה מסדק שהתגלה בטורבינת אחד המנועים.

לפני כמה ימים נמסרה הודעה נוספת על ביטול הקרקוע, שהבהירה כי הסדק נבע מפעילות המטוס לאורך זמן בנתונים קיצוניים במיוחד, ולפיכך המטוסים הטסים בתנאים הרגילים יכולים לחזור לטוס.

בפרט אנד ויטני אישרו שתוצאות המבדקים שונו, אך בחרו לתאר את הפעולה כביצוע התאמות בנתונים ולא כזיוף. בתגובתה ציינה החברה כי ביוני 2011 התקבלה האשמה אנונימית של עובד, שנתוני מבדקים עברו התאמות במשך 15 שנה במפעל חישולי כרמל בישראל. פראט אנד ויטני ניהלה חקירה פנימית שהעלתה כי עובדים אכן ביצעו התאמות בכמה נתוני בדיקות, כדי למזער את הסיכוי של בדיקות נוספות בעתיד. 

"על רקע זה בוצעו בדיקות פנימיות מקיפות תוך שימוש בנתונים מקוריים של מבדקים שלא שונו, כדי לאשר את איכות החלקים הנוגעים בדבר. לא היתה החזרת מוצרים ולא היו סיכונים בביטחון טיסות. חישולי כרמל הודיעה במהירות ללקוחות ופראט אנד ויטני הודיעה מיד לרשויות  בארה"ב ובקנדה על המימצאים.

"כתוצאה מממצאי החקירה ביצעה חישולי כרמל שינויים אישיים, חיזקה את הבקרה בתחום התוכנה, רכשה ציוד בדיקות חדש ונקטה צעדים נוספים למנוע התאמות עתידיות של הנתונים. חישולי כרמל משוכנעת באיכות, באמינות ובבטיחות מוצריה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker