המועמד לנגיד הבנק המרכזי של יפן פורש את מדיניותו האגרסיבית

הרוהיקו קורודה מעוניין לרכוש יותר אג"ח ארוכות טווח ואמר כי המדיניות שנקט הבנק עד כה אינה מספיקה לסיום הדפלציה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרוהיקו קורודה, המועמד של ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, לתפקיד נגיד הבנק המרכזי של יפן, פרש בפני הפרלמנט היפני מדיניות אגרסיבית יותר משהיה נהוג במדינה על מנת להילחם במגמת הדפלציה במדינה. קורודה אמר כי לא יגביל את כמות המזומנים שהבנק המרכזי מזרים לכלכלה היפנית ואישש את ההערכות כי יהיה נגיד אגרסיבי יותר מקודמו.

קורודה אמר כי המדיניות הנוכחית של הבנק המרכזי אינה מספיקה לעידוד האינפלציה ליעד של 2%, יעד שלטענתו יש להשיג תוך שנתיים. קורודה אמר כי הדרך הטבעית ביותר להגדלת התמריצים של הבנק המרכזי לכלכלה היא רכישות גדולות של אג"ח ממשלתיות ארוכות טווח. לדבריו, הבנק המרכזי צריך גם להשיק את רכישת הנכסים המתוכננת שלו מוקדם מהמתוכנן - 2014.

טוקיו, יפןצילום: בלומברג

"יהיה טבעי לבנק המרכזי לרכוש אג"ח ארוכות טווח בכמויות גדולות", אמר קורודה בשימוע לקראת מינויו בבית התחתון של הפרלמנט היפני. “אך על הבנק המרכזי לפקח על ההתפתחויות בשוק ולקחת בחשבון סיכונים אפשריים", סייג. קורודה צפוי לזכות באישור הפלרמנט כיוון שמפלגות האופוזיציה רמזו כי יתמכו במינוי.

קורודה צפוי להחליף בתפקיד את מסאקי שיראקאווה, בן 63, שיעזוב ב-19 במארס עם שני סגניו. בהנהגת שיראקאווה החליט הבנק המרכזי לרכוש נכסים או להציע הלוואות של 101 טריליון ין עד סוף השנה. חלק מהנכסים שרכש היו אג"ח שמועד פרעונן עד 3 שנים. בינואר הודיע הבנק כי יעבור לרכישת נכסים ללא הגבלה ב-2014, על מנת לעמוד ביעד אינפלציה חדש שקבע - 2%.

קורודה אמר כי כמו בנקים אחרים, על הבנק המרכזי של יפן להתמקד בהורדת הריביות לטווח ארוך ואת פרמיות הסיכון, על מנת לעודד צריכה מקומית והשקעות. הבנק לא צריך להתמקד אך ורק בכמות הכסף במחזור בכלכלה, לדבריו. “הרחבת הבסיס המוניטרי לבדה לא תהיה אפקטיבית", אמר למחוקקים.

קורודה גם הכיר בחששות הבינלאומיים בנוגע למדיניות המוניטרית של יפן, ולחולשת הין שעלולה להצית גל פיחותי מטבעות בעולם. “יש עדויות לכך שמטבעות נופלים במדינות הנוקטות בהרחבה מוניטרית גדולה - אך המדיניות של הבנק המרכזי של יפן אינה ממוקדת במט"ח", אמר. “הדבר החשוב הוא לדאוג ליציבות מחירים ולהגיע ליעד אינפלציה של 2%, אך זה עשוי להשפיע על מטבעות בתהליך", הסביר.

קורודה אמר כי שווקים צריכים לקבוע את שערי המטבעות, אך כי התערבות הבנק אפשרית, אם השווקים סוטים במידה רבה מהתנאים הכלכליים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker