לסין יש מזומן לקנות את הזהב של כל המדינות בעולם - פעמיים

בעוד שיתרות המט"ח של סין זינקו יותר מ-700% מאז 2004, מחיר הזהב טיפס ב-263% בלבד

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יתרות המט"ח של סין, שזינקו יותר מ-700% מאז 2004, גדולות דיין על מנת לרכוש את כל מאגרי הזהב של הבנקים המרכזיים ברחבי העולם - פעמיים. יתרות המט"ח של סין עלו על כלל אחזקות הזהב של בנקים מרכזיים בינואר 2004. בסוף 2012 היתרות של סין עלו ל-3.3 טריליון דולר. מחיר הזהב טיפס ב-263% בתקופה זו, תוך שכמויות הזהב בבנקים המרכזיים נותרו כמעט ללא שינוי.

דולרים הנכנסים לסין נמכרים לבנקים, שבתורם מוכרים אותם לבנק המרכזי, מה שמגדיל את יתרות המט"ח. היתרות גדלות עוד יותר הודות ליצוא הרב – סין הפכה ליצואנית הגדולה בעולם ב-2009.

משמעות היתרות הגדולות היא שהממשלה אינה יכולה לבצע שינויים משמעותיים באחזקותיה בשווקים - כך אומר ג'וי יאנג מחברת מירה אסט פייננשל גרופ. “יתרות המט"ח של סין הן ברכה בתקופות קשות, אך קללה בימים טובים", אמרה יאנג, שעבדה בעבר בקרן המטבע הבינלאומית (IMF).

כשני שלישים מנכסיה של סין הם בהשקעות נקובות בדולרים, ורבע נוסף נקובות ביורו, לדברי יאו וויי מסוסייטה ז'נרל. סין כעת מעודדת חברות ותושבים להחזיק יותר כספים זרים, באסטרטגיה המכונה "הסתרת מט"ח בקרב העם". פירוש הדבר הוא שיתרות המט"ח של הממשל עשויות להיחלש בהדרגה. יתרות המט"ח של סין הן 30.2% מכלל היתרות העולמיות לעומת 14% בתחילת 2004. היתרות של סין גדולות פי שלושה לעומת אלו של יפן, בעלת היתרות השניות בגודלן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker