בורסות עולם

סגירה חיובית בוול סטריט; אפל בשפל של שנה

מדד דאו ג'ונס במרחק 0.3% מרמתו הגבוהה מעולם ■ הסחורות ברצף הירידות הארוך זה שנה ■ הנפט ירד מתחת ל-90 דולר לראשונה ב-2013 ■ היורו מתחת ל-1.3 דולר ■ התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב התאוששה משפל של 5 שבועות

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית על רקע הערכות כי הבנק הפדרלי יתמיד בתמריצים לצמיחת כלכלת ארה"ב. בתחילת יום המסחר נרשמו ירידות בעקבות חששות כי צעדי סין לצינון שוק הנדל"ן המקומי יכבידו על הצמיחה העולמית, ועל רקע היעדר התקדמות במגעים לעצירת הקיצוץ האוטומטי בתקציב הממשל בארה"ב שנכנס לתוקף בסוף השבוע.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.3%, ומרוחק כעת ב-0.3% בלבד משיא של 14,164.53 נקודות שרשם ב-9 באוקטובר 2007; מדד S&P 500 טיפס ב-0.5% - ורחוק כעת בכ-40 נקודות בלבד משיא של 1,565.15 נקודות שרשם באוקטובר 2007; מדד נאסד"ק הוסיף 0.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות לראשונה זה שלושה ימים, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.02% לרמה של 1.87%, לאחר שבתחילת יום המסחר ירדה לרמה של 1.83% - רמתה הנמוכה ביותר מאז ה-24 בינואר. שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב רשם בפברואר עלייה חודשית ראשונה מאז נובמבר, לאחר שהתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה במהלך החודש ב-0.09%.

בשוק המט"ח: היורו, אשר נפל ביותר מ-3% מול הדולר בפברואר בדרכו לירידה חודשית ראשונה זה שבעה חודשים, נסחר ביציבות מול המטבע האמריקאי וקרוב לשפל של שלושה חודשים מולו. היורו נחלש מול הין היפני. היחלשות המטבע האירופי נרשמת על רקע התגברות הערכות כי לא יהיה מנוס מקיום בחירות חדשות באיטליה - הכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו - לאחר שציבור הבוחרים במדינה הצביע בשבוע שעבר נגד הצנע והביא למבוי סתום פוליטי.

היורו נסחר ביציבות מול הדולר בשער של 1.3013 דולר ליורו, לאחר שביום שישי נפל מתחת לרמה של 1.3 דולר לראשונה זה כמעט שלושה חודשים, בעקבות נתוני ייצור ואבטלה מאכזבים שפורסמו בגוש היורו. המטבע האירופי מאבד 0.3% מול הין היפני לרמה של 121.475 ין ליורו. הין מתחזק מול הדולר ב-0.3% לרמה של 93.35 ין לדולר, לאחר שבשבוע שעבר נפל מול המטבע האמריקאי לשער של 94.77 ין לדולר - רמתו הנמוכה ביותר מאז מאי 2010.

הסחורות ברצף הירידות הארוך השנה

שוק הסחורות השלים את רצף הירידות הארוך ביותר השנה, ומחיר הנפט נפל מתחת לרמה של 90 דולר לראשונה זה חודשיים. מדד מחירי הסחורות S&P GSCI, העוקב אחרי מחיריהן של 24 סחורות, ירד זה היום החמישי ברציפות - רצף הירידות הארוך ביותר השנה.

מחיר האלומיניום יורד זה היום ה-11 ברציפות - רצף הירידות הממושך ביותר מאז יוני - על רקע חששות מהאטה בצמיחה בסין, צרכנית חומרי הגלם והאנרגיה הגדולה בעולם. מחיר הנפט נסגר ברמתו הנמוכה ביותר השנה לאחר שבמהלך המסחר נפל מתחת ל-90 דולר לחבית, ומחיר הזהב עלה לראשונה זה ארבעה ימים.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה באפריל נסגרו במחיר של 90.12 דולר לחבית, ירידה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט נפל בחודש פברואר ב-5.6% - ירידה חודשית ראשונה זה ארבעה חודשים. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,572.4 דולר לאונקייה, עלייה של פחות מ-0.1%. מחיר הזהב ירד בחודש פברואר ב-5% - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז מאי. היה זה החודש החמישי ברציפות בו ירד מחיר הזהב - רצף הירידות החודשי הארוך ביותר מאז 1997.

קיצוץ תקציב הממשל בארה"ב נכנס לתוקף; מבוי סתום במגעים

בסוף השבוע נכנס לתוקף קיצוץ רוחב שרירותי של תקציב הממשל בארה"ב, לאחר שהבית הלבן והקונגרס לא הצליחו להגיע להסכם על תוכנית חלופית לצמצום הגירעון בתקציב. הקיצוצים האוטומטיים, הנאמדים ב-85 מיליארד דולר עד סוף השנה וב-1.2 טריליון דולר בתשע השנים הבאות, נכנסו לתוקף ביום שישי לאחר שנדחו ממועד קודם, השני בינואר, במסגרת הסכם למניעת "המצוק הפיסקלי".

"המצוק הפיסקלי" היה הכינוי לשילוב של קיצוצים אוטומטיים בתקציב והעלאות מגוון מסים לכלל מדרגות המס בארה"ב, שהיו אמורים להיכנס לתוקף בתחילת השנה. באותה עת, ממש בדקה ה-90, הצליחו הדמוקרטים והרפובליקאים להגיע להסכם שמנע את חלק מהעלאות המסים, ודחה את הקיצוצים בתקציב בחודשיים, כדי לאפשר לשתי המפלגות לגבש הסכם גם לגביהם. כעת עבר גם מועד זה, וללא הסכם, הקיצוצים האוטומטיים (המכונים סקווסטר), נכנס לתוקף.

הבית הלבן העריך ביום שישי כי הקיצוצים יהיו הרסניים לבטחון הכלכלי והלאומי של ארה"ב. “לא כולם ירגישו באופן מיידי את הכאב בקיצוצים אלה, אך הכאב יהיה אמיתי. החל מהשבוע, משפחות רבות מהמעמד הבינוני ירגישו את השפעתם על חייהם באופן משמעותי", אמר אובמה ביום שישי לאחר פגישה של מנהיגי הרפובליקאים והדמוקרטיים בקונגרס.

מנהיגי הרפובליקאים בקונגרס אמרו ביום ראשון כי בכוונתם להמשיך להתעקש על כך שצמצום הגירעון בתקציב הממשל יבוצע אך ורק על ידי קיצוצים בהוצאות הממשל, ודחו את קריאות הדמוקרטים והבית הלבן להסכים לשילוב של קיצוץ בהוצאות והעלאות מסים כאמצעי לצמצום הגירעון התקציבי.

סגנית יו"ר הבנק הפדרלי: אין הצדקה לצמצום התמריצים כלכלה

סגנית יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'נט ילן, אמרה היום כי הבנק המרכזי אינו צריך לצמצם את מדיניות התמריצים לכלכלה. "נכון לעכשיו, אני מעריכה כי מאזן הסיכונים עדיין מצדיק מדיניות מוניטרית מרחיבה ביותר כדי לתמוך בהתאוששות הכלכלה ושיפור מהיר יותר בתעסוקה", אמרה היום ילן בנאום בוושינגטון.

ילן נחשבת למועמדת אפשרית להחליף את יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, לאחר סיום כהונתו השנייה בינואר 2014, ומכאן שלעמדותיה יש השפעה רבה. דבריה גם מחזקים את ההערכות כי הבנק המרכזי לא יחליט על צמצום היקף תוכנית רכישות האג"ח שהוא מבצע, בהיקף של 85 מיליארד דולר בחודש, בישיבת הריבית הבאה שתתקיים ב-19 וב-20 במארס.

רוביני: "העליות בשווקים לא משקפות את הסיכונים לצמיחה העולמית"

העליות בשוקי המניות בעולם אינן משקפות את הסיכונים שעומדים בפני הצמיחה הכלכלית כתוצאה ממשבר החוב באירופה והקיצוצים התקציביים בארה"ב - כך אמר הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק, אשר ידוע כמי שחזה את המשבר הכלכלי העולמי.

שווי שוק המניות העולמי עלה ביותר מ-2 טריליון דולר מאז תחילת 2013, בעקבות צעדי תמריצים של בנקים מרכזיים בעולם לעידוד הצמיחה הכלכלית. סיכונים כמו החרפה של המיתון באירופה בשל צעדי הצנע והמהומות הפוליטיות והאטה בצמיחה בארה"ב, עלולים לשוב במחצית השניה של השנה, אמר רוביני, יו"ר חברת הייעוץ RGE, לסוכנות הידיעות בלומברג. לדבריו, "השוק מתמחר בחסר את הסיכונים הללו. ניתן אולי להתגבר עליהם במחצית הראשונה של השנה, אך הם עלולים להתעורר מחדש".

רוביני אמר כי הקיצוצים האוטומטיים בתקציב הממשל בארה"ב שנכנסו לתוקף בסוף השבוע, צפויים להאט את קצב הצמיחה של הכלכלה הגדולה בעולם ל-1.4% השנה. "השווקים אינם מעריכים כראוי את ההשלכות השליליות של הקיצוצים והמבוי הסתום על הכלכלה ובסופו של דבר על השוק", הוסיף רוביני.

מניות במוקד: באפט, אדלסון וחישולי כרמל

השווי המאזני של חברת ההחזקות ברקשייר התאוויי שבראשה עומד וורן באפט, גדל בשנת 2012 בשיעור נמוך יותר ממדד המניות S&P 500 (בחישוב הכולל דיווידנדים), זו הפעם התשיעית בלבד ב-48 שנים, כתב ומנכ"ל ויו"ר ברקשייר, וורן באפט, במכתב השנתי לבעלי המניות שפורסם בסוף השבוע. השווי המאזני של החברה גדל ב-14.4% בשנת 2012 לעומת עלייה של 16% שרשם מדד S&P 500 כולל דיווידנדים.

יצרנית המנועים למטוסים פראט אנד ויטני, חברה בת של יונייטד טכנולוג'יס, חשפה הונאה בבדיקת חלקי מנוע במפעל חישולי כרמל בישראל, כך דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל". החקירה, שהחלה בשנת 2011 אך מעולם לא פורסמה, חשפה זיופים ממושכים של תוצאות בדיקות מטלורגיות, כך שחלקים מסוימים במנוע נראו כאילו הם עומדים בסטנדרטים מאוד מחמירים בעוד שלמעשה לא עמדו בהם, לדברי מקורות החברה.

לפי דיווח הג'ורנל, ההונאה התבצעה במפעל חישולי כרמל שנמצא בבעלות פראט אנד ויטני. רשות התעופה הפדרלית (FAA) פתחה בהליכים מנהליים רשמיים לאחר שפראט הודיעה לה על החקירה שלה.

לאס וגאס סאנדס, מפעילת בתי ההימורים ומתחמי הנופש של המיליארדר היהודי שלדון אדלסון, דיווחה בסוף השבוע כי ככל הנראה הפרה את חוקי השוחד של ארה"ב בשורה של עסקות בסין. במסגרת הדו"ח השנתי של החברה לרשות ני"ע בארה"ב (SEC), מסרה סאנדס כי ככל הנראה הפרה את החוק הפדרלי האוסר על מתן שוחד במדינות זרות (FCPA).

אפל בשפל של שנה; גוגל בשיא

מניית אפל נסוגה זה יום המסחר הרביעי ברציפות לשפל של שנה, ומניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה איבדה 40% משווייה מאז השיא אליו זינקה בספטמבר. בה בעת, מניית ענקית האינטרנט גוגל נסגרה בשיא והשלימה בכך עלייה של 15% מתחילת השנה.

בית משפט בארה"ב צימצם ביום שישי כמעט במחצית את סכום הפיצויים שנדרשת חברת סמסונג אלקטרוניקס לשלם לענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל בגין הפרת זכויות פטנטים.

לוסי קו, שופטת בית המשפט המחוזי בעיר סן חוזה בקליפורניה, צמצמה את סכום הפיצויים שפסק חבר המושבעים לזכות אפל מ-1.05 מיליארד דולר לכ-600 מיליון דולר, וקבעה כי סמסונג זכאית למשפט חדש בנוגע לטענת אפל כי הפרה פטנטים שלה במספר דגמי סמארטפונים, בהם Galaxy Prevail. קו דחתה את בקשת אפל להגדיל את סכום הפיצויים.

יום שני של ירידות בבורסות אירופה; שרי האוצר של גוש היורו מתכנסים בבריסל

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית זה היום השני ברציפות, בהמשך לירידות החדות שרשמו היום מניות הנדל"ן בסין בעקבות הקשחת תנאי המשכנתאות במדינה. הירידות נרשמות גם על רקע התגברות הערכות כי לא יהיה מנוס מקיום בחירות חדשות באיטליה - הכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו - לאחר שציבור הבוחרים במדינה הצביע בשבוע שעבר נגד הצנע והביא למבוי סתום פוליטי. בה בעת, שרי האוצר של 17 מדינות גוש היורו יתכנסו היום בבריסל כדי לדון בשורה של נושאים, בהם חילוצה של קפריסין.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.5%; פרנקפורט נסוגה ב-0.2%; פאריס עלתה ב-0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידות קלות - יום מסחר שני ברציפות של ירידות. האג"ח הממשלתיות של איטליה נסחרו בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה במהלך הסמחר ל-4.89% - קרוב לשיא של שלושה חודשים.

אסיה: בורסת שנחאי בנפילה החדה מאז אוגוסט 2011

בבורסות אסיה, הגבלות חדשות על שוק הנדל"ן הסיני גררו את בורסות שנחאי והונג קונג לירידות חדות, בעוד שבורסת טוקיו נסגרה במגמה חיובית לאחר שהמועמד לנגיד הבנק המרכזי של יפן אותת על כוונתו לנקוט בצעדים אגרסיביים לעידוד הצמיחה הכלכלית.

בורסת שנחאי ננעלה היום בירידה של 3.7%, הירידה היומית החדה ביותר שלה מאז אוגוסט 2011. טוקיו עלתה ב-0.4%; סיאול ירדה ב-0.7%; הונג קונג ירדה ב-1.5%; מדד MSCI אסיה פסיפיק ירד ב-1.6%.

הרוהיקו קורודה, יו"ר הבנק לפיתוח אסיה (ADB) והמועמד לתפקיד נגיד הבנק המרכזי של יפן, אמר לפרלמנט כי היקף הנכסים שרכש הבנק המרכזי עד כה אינו מספיק על מנת להגיע ליעד אינפלציה של 2%. ההערכות הן כי יגביר את הצעדים לעידוד הכלכלה והאינפלציה.

ביום שישי הודיע הממשל הסיני על צעדים חדשים למניעת בועה בשוק הנדל"ן, בהם הגדלת המקדמה הדרושה ושיעורי הריבית על משכנתאות לבית שני בערים בהן נרשמו עליות מחירים חדות. בנוסף, הועלה המס על רווחי הון על מכירת בתים קיימים ל-20%.

מניית סנדס צ'יינה, החברה הבת של חברת ההימורים לאס וגאס סנדס של שלדון אדלסון בסין, נחלשה ב-1.2% בבורסת הונג קונג לאחר שהחברה דיווחה בסוף השבוע כי יתכן והפרה את החוק האמריקאי נגד שחיתות במדינות זרות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker