הזדקנות האוכלוסיה ביפן משפיעה גם על מחוסרי הבית

מספר מחוסרי הבית הרשומים ביפן צנח, אך שיעור הזקנים בקרבם זינק משום שאנשים מבוגרים יותר מתקשים יותר מצעירים לשמור על מקומם בשוק התעסוקה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קיוקו מאצ'יה, 64, כבר אמורה ליהנות מפרישה כשהיא מוקפת בנכדיה. במקום זאת, ביתה הוא מקבץ קופסאות מכוסה בפלסטיק כחול בפארק בטוקיו.

בעיית מחוסרי הבית היא בעיה הקיימת ביפן כבר עשרות שנים, אך כעת היא עלתה מדרגה. רוב גדול של מחוסרי הבית הם אנשים מזדקנים, השתקפות של חברה מזדקנת יפנית היוצרת מכשולים חדשים למחוקקים היפנים.

טוקיו, יפןצילום: אי–פי

מאצ'יה, אשה זעירה קמוטת עור ומאפירה, ניסתה בעבר לשהות במחסה למחוסרי בית, אך לבסוף עזבה אותו. "זו לא היתה אשמתם, אבל די קשה להיות מוקפת בכל בעלי המחלות הנפשיות החמורות", הסבירה. "זו לא היתה סביבה נעימה, אז חזרתי לרחובות בסופו של דבר". למרבה הצער, מצבה של מאצ'יה אינו חריג.

מספר מחוסרי הבית ביפן צנח בחדות בחמש השנים שהסתיימו ב-2012, ל-9,576, לעומת 18,564 ב-2007, לפי משרד הבריאות, העבודה והרווחה של יפן. אך מבין מחוסרי הבית, שיעור בני 55 שנים ומעלה, זינק ל-73.5% ב-2012 לעומת 58.8% ב-2003.

רכיב אחד של הבעיה הוא דמוגרפיה פשוטה, לדברי פעילים חברתיים - כמו כל יפן, מחוסרי הבית מזדקנים. עד 2060, 40% מאוכלוסיית יפן תהיה מבוגרת מ-65, וגודל האוכלוסיה יצנח ב-30%, אל פחות מ-90 מיליון נפשות. זהו קצב ההזדקנות המהיר ביותר מקרב מדינות מפותחות. "אף שמספר הקשישים מחוסרי הבית עלה, אוכלוסיית מחוסרי הבית הייתה בדרך כלל מרוכזת בגילי 50 ו-60, אומר דאיסוקה קורואיווה, חבר בארגון התמיכה בחסרי הבית נוג'ירן.

כ-53% ממחוסרי הבית הקשישים נמצאים במצב זה כבר לפחות חמש שנים. טושיוקי אישיוקה, בן 50 החי באותו פארק שבו חיה מאצ'יה, מספר כי "החברה שבה עבדתי פשטה רגל, ולכן אני חי ברחובות כבר שמונה שנים". הוא מוסיף כי "קשה לאנשים מבוגרים כמוני למצוא עבודות, מכיוון שאנחנו כבר לא כל כך חזקים". שיעור האבטלה הכולל ביפן נע סביב 4.2%, והתחרות על עבודות יומיות פיסיות, שבהן תלויים מחוסרי בית רבים, קשה.

דו"ח הממשל ציין כי רבים ממחוסרי הבית בחרו לחיות כך ומסתדרים באמצעות כספים שהם מרוויחים מאיסוף פחיות למיחזור מפחי האשפה, הארגונים החברתיים מציירים תמונה עגומה יותר. "גם אם אנשים מוצאים עבודה, זוהי לרוב עבודה קצרת טווח בחברות קבלן, ולעתים הם חוזרים לרחובות לאחר כשנה", אומר מיצואו נקמורה, חבר ב-Aun, איגוד עובדים ביפן. "מרבית המועסקים הם צעירים, והמבוגרים נמצאים בחיסרון ברור".

מחוסרי בית מבוגרים רבים פשוט מתייאשים. לפי הדו"ח, 63.7% מהם אינם מחפשים עבודה ואינם מתכוונים לחפש עבודה בעתיד. 40.2% מאלו שאינם מחפשים עבודה, מציינים חולי וזיקנה כסיבות העיקריות לכך.

גורמים במשרד הבריאות הדגישו כי הם עובדים עם ארגונים ללא כוונת רווח לשם אספקת מחסות למחוסרי בית ומרכזי עזרה עצמית המסייעים בשילוב בשוק התעסוקה. אך תוכניות אלה לרוב כרוכות בביורוקרטיה רבה, ומבוססות על תכניות חיפוש עבודה עבור מחפשי עבודה רגילים, לטענת פעילים. "בתהליך הבקשה נדרשים לתת רקע רב - בין היתר, הגורמים להיותם מחוסרי בית, מכיוון שהם חשודים", אומר קזואקי קסאי, מארגון ההתנדבותי שינג'וקו רנרקו קאי. "זה די משפיל".

התוכניות להקמת מחסות למחוסרי בית נתקלים בהתנגדות קשה בשכונות. ממשלת טוקיו מנהלת חמישה מרכזי תמיכה ומחסות, שבהם יש מקום ל-385 אנשים. לדבריהם, רבים בוחרים שלא לשהות בהם. "מחוסרי הבית אינן נרשמים אליהם, מכיוון שמרביתם דורשים דיור משותף, בו אין להם פרטיות, ומוקצים להם שישה חודשים למציאת עבודה לפני שמגרשים אותם, לדברי נקמורה. "זה תהליך די דורשני, בייחוד עבור אנשים מבוגרים. למעשה, זה מרדף בלתי אפשרי".

התמונה האמיתית עשויה להיות גרועה יותר. הן הדו"ח הממשלתי והן הארגונים החברתיים טוענים כי הצניחה במספר מחוסרי הבית הרשומים עשויה למעשה להיות מעבר של רבים מפארקים ציבוריים ומהרחובות למקומות כמו חנויות אינטרנט 24 שעות, שבהן הם ישנים. הסכנות של חיים ברחובות ברורות. שבועות ספורים לאחר שמאצ'יה דיברה עם רויטרס, היא נעלמה מביתה בפארק. לדברי מחוסרי בית אחרים, היא הוכתה ואושפזה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker