המנצח של הבחירות באיטליה רוצה לקיים משאל עם על הישארות ביורו

בפה גרילו קורא למשאל עם אינטרנטי, וציין כי ללא שינוי, האיטלקים ירצו לעזוב את גוש היורו

Business Insider
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
Business Insider

בפה גרילו, מנהיג תנועת חמשת הכוכבים שזכה לתמיכה רחבה מהצפוי בבחירות באיטליה בשבוע שעבר, עורר סערה קלה בסוף השבוע. אתמול אמר גרילו לשבועון הגרמני "פוקוס" כי בהתחשב במצבה הכלכלה הקשה של איטליה, אם לא יחול שינוי, האיטלקים ירצו לעזוב את גוש היורו. היום, בראיון ביומון הגדול בגרמניה, "בילד", אמר גרילו כי הוא תומך בקיום משאל עם על הישארות ביורו.

"אני תומך גדול של אירופה. אני גם תומך בקיום משאל עם אינטרנטי על הישארות בגוש היורו", אמר גרילו למהדורת יום ראשון של "בילד". הצבעה שכזו לא מחייבת חוקית את איטליה, שבה אפשר להשתמש במשאלי עם רק לביטול חוקים, אך היא עשויה להפעיל לחץ פוליטי על הממשל.

בפה גרילו בעצרת הבחירות האחרונה שלו ברומאצילום: רויטרס

סקר של מכון פיו האמריקאי שנערך בדצמבר הראה כי האיטלקים, יותר מהגרמנים, הצרפתים ואף הספרדים והיוונים, מעוניינים לחזור ללירטה, שקדמה באיטליה ליורו.

תוצאות הבחירות באיטליה, שלא העניקו רוב גדול דיו לאף מפלגה לגיבוש ממשלה, גרמו לסערה בשווקים בשבוע שעבר, וכעת הפוליטיקאים שרויים במבוי סתום, לאחר שגרילו הצהיר כי אין בכוונתו לקחת חלק בקואליציה עם מפלגת השמאל-מרכז של לואיג'י ברסאני, המפלגה הגדולה ביותר לאחר הבחירות. ברסאני יכול לגבש קואליציה עם מפלגתו של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני, אך נראה שהשניים אינם מסכימים זה עם זה בנוגע לדבר.

לפי הערכות, ברסאני יכול להקים ממשלה צרה ולהסתמך על מפלגתו של גרילו בהצבעות מסוימות. כלכלני בנק אוף אמריקה מריל לינץ', רפאלה טנקוני ולורנס בון, מציינים בדו"ח למשקיעים כי גרילו וברסאני יכולים להסכים על נושאים רבים: ליברליזציה של שירותי הממשל, אסטרטגיית אנרגיה חדשה שנועדה לצמצם עלויות, קיצוצים לשירותים מחוץ לשירותי רווחה למימון רפורמה במערכת המיסוי, הורדת מס הדיור על בעלי הכנסות נמוכות, מאבק בשחיתות, רפורמה בשוק התעסוקה, הגדלת ההשקעה בחינוך ובתשתיות ועידוד נשים לקחת חלק פעיל יותר בשוק התעסוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker