"אקונומיסט": מאייר נועצת מסמר בארון של אמהות קרייריסטיות

המהלך של מנכ"לית יאהו לאסור על עובדיה לעבוד מהבית הוא רעיון רע מכמה בחינות, ויקשה מאוד על נשים לגדל ילדים ולנהל קריירה במקביל

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

ברומן של ג'ונתן סוויפט מ-1726, "מסעות גוליבר", היאהוז הם להקה נחותה ומושפלת של דמויי אדם המוחזקים בידי שוביהם. לכן, היה זה רק הולם שמזכר שנשלח באחרונה ממנהלת כוח האדם של יאהו, ג'קי ריסס, החל בפנייה הנהוגה לעובדי החברה: "יאהוז".

"אנחנו יכולים להרגיש את האנרגיה והבאזז במשרדינו", המשיכה ריסס. יש להניח כי בעוד שחלק מהעובדים הרגישו בכך, אחרים קראו את המזכר בעודם בפיג'מות. המזכר חייב את כלל עובדי יאהו להגיע לעבוד במשרדי החברה החל מחודש יוני, אלא אם יש להם סיבה ממש טובה. "הטוב ביותר עוד לפנינו", נכתב בסיום המזכר - טענה שנשמעת בלתי סבירה עבור עובדים ששווי השוק של החברה שלהם נפל מ-125 מיליארד דולר ב-2000 ל-25 מיליארד דולר כיום.

זה מובן מדוע מריסה מאייר, שמונתה לפני כחצי שנה לעמוד בראש יאהו, תרצה לחלץ ערך גבוה יותר מעובדיה. כל עובד של גוגל מייצר לחברה הכנסות של 931,657 דולר, 160% יותר מעובד יאהו ממוצע, שמכניס לחברה 353,657 דולר. זה גם הגיוני שחברה רוצה להרתיע את עובדיה מלנהוג כמו פרילנסים. אחרי הכל, חברות עסקיות קיימות משום שאנשים הם יעילים יותר ביחד מאשר לבד.

מנכ"ל יאהו, מאייר. לכו לעבוד, בטלניםצילום: בלומברג

אבל קשירת עובדי יאהו למשרדי החברה אינה נראית בהכרח כמו הדרך הנכונה להגדיל את התפוקה שלהם. לא חסרות עדויות לכך שעבודה מהבית תורמת ליעילות. היא מאפשרת להם לנצל את זמנם בצורה טובה יותר וכך לבלות יותר זמן עם משפחתם ופחות זמן בפקקי תנועה או דחוסים ברכבת. עבודה מהבית יכולה להפחית בעלויות החברה. סיסקו הצהירה ב-2009 שחסכה 277 מיליון דולר באמצעות מתן רשות לעובדיה לעבוד מהבית.

מחקר שביצעו חוקרים באוניברסיטאות סטנפורד ובייג'ינג הישווה בין היעילות של עובדים שעבדו מהבית לבין אלה שנתקעו במשרד: בקרב עובדי הבית שביעות הרצון מהעבודה עלתה, תחלופת העובדים ירדה בחצי והיעילות עלתה ב-13%. לא מאוד מפתיע, משום שנראה שהרבה אנשים לא עובדים יותר מדי כשהם במשרדים: בשנה שעברה, רשת הקמעונות האמריקאית ג'יי.סי פני, גילתה ששליש מרוחב הפס של מטה החברה נוצל לצפייה בסרטונים של יוטיוב.

המהלך של מאייר אינו רק רעיון רע בפני עצמו, אלא גם מסמר בארון הקבורה של הרעיון הנאיבי שנשים עם משרות בכירות עוזרות לנשים אחרות במעלה הסולם. התוכנית של מאייר תשבור כמה שלבים בסולם. מעסיקים שמעניקים גמישות עוזרים לנשים לגדל את ילדיהן ואת הקריירה שלהן במקביל. נהלי עבודה נוקשים הופכים את המשימה הזאת לבלתי אפשרית או לא נעימה. כדי להיות הוגן עם מאייר, שלקחה חופשת לידה של שבועיים, היא אינה דורשת מעובדיה לעשות את מה שהיא לא היתה מוכנה; עם זאת, מאייר לא חוותה את הכאב של הפרדת אם מתינוקה, היות שהיא דאגה להתקין תינוקייה בצמוד למשרדה. עובדות בכירות פחות, שלא יזכו מן הסתם לתנאים דומים, עשויות להעדיף ארגון ידידותי יותר.

אבל אין מדובר כאן רק בנשים. עובדים של חברה מנוהלת היטב רוצים להיות יעילים ומנהלים נותנים בהם אמון להחליט איך ואיפה הם יפגינו את הביצועים בצורה הטובה ביותר. אם זה לא קורה, הבוס צריך להבין מדוע. אתה יכול להצמיד עובד לשולחן המשרד שלו, אבל אתה לא יכול להכריח אותו להרגיש את הבאזז.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker