פקחי ה"טרויקה" הגיעו לאתונה לבדוק כיצד יוון עומדת בהתחייבויותיה

הנושים הבינלאומיים של יוון דורשים כי תמשיך בתכנית הצנע שלה למרות המשבר הכלכלי הקשה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נציגים מטעם האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית (IMF) שבו היום לאתונה על מנת להעריך את עמידתה של יוון ביעדים והתחייבויות שקיבלה על עצמה במסגרת חבילת הסיוע שהעניקו לה. ראשי משלחת ה"טרויקה" – הבנק המרכזי של אירופה (ECB), קרן המטבע והנציבות האירופית, ייפגשו היום עם שר האוצר היווני, יאניס סטורנראס, על מנת לבחון את התקדמותה של יוון בנוגע להפרטות, רפורמות ברשויות המס ובמגזר הבנקאי ובצמצום המגזר הציבורי.

הנושים הבינלאומיים של יוון שחררו בדצמבר תשלום נוסף מחבילת הסיוע, לאחר שהקואליציה ביוון אישרה צעדי צנע נוספים שנועדו להחזיר את יוון למסלול עמידה ביעדיה ולהגיע השנה לעודף תקציבי לראשונה מאז 2002.

צילום: רויטרס

"הטרויקה" קוראת להיצמדות לתנאי חבילת הסיוע לשם הסדרת תקציבי הממשל. "יש ליישם את כל מה שהסכמנו עליו בתכנית הסיוע. רפורמות אלה נועדו לחזק את הכלכלה היוונית ולהפוך אותה לגמישה ותחרותית יותר", אמר תומס ויזר, ראש קבוצת העבודה של גוש היורו, האחראית על הכנת החלטות שרי האוצר של גוש היורו, לעיתון היווני "רילניוז".

יוון, בשנה שישית של מיתון, הסכימה לצמצם את המגזר הציבורי שלה ב-150 אלף איש עד 2015 על מנת לצמצם את הוצאותיה על שכר ופנסיות. עיקר הקיצוץ ייעשה באמצעות צמצום גיוסי העובדים: על כל 10 פורשים יגוייס 1 בלבד. ממשלת יוון מעוניינת להימנע מפיטורים במגזר הציבורי, בתקופה בה האבטלה בשיא של 27% וצפויה להמשיך לטפס על רקע התכווצות נוספת של התמ"ג – ב-4.5% השנה. אך על הממשלה להעביר 25 אלף עובדים ל"תכנית ניידות" עד סוף השנה, במסגרתה יצומצם שכר העובדים למשך שנה ויפוטרו בסופה אם לא יתפנו משרות במגזר הציבורי הרחב יותר.

סטורנראס אמר כי לא צפויים פיטורים נוספים במגזר הציבורי, בתגובה לזעם הציבורי הרב במדינה. "המגזר הציבורי הצטמצם ב-75 אלף משרות בשנה וחצי האחרונות, ולא יהיו פיטורים נוספים", אמר לעיתון היווני "טו וימה" היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker