חוסנה הכלכלי של ארה"ב ייבחן על ידי צנע חדש

בינתיים, נראה כי הכלכלה מתעלמת מצנע אפשרי ■ לדברי בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי, נראה כי התמ"ג האמריקאי צומח כעת בקצב שנתי של 2% - דומה לקצב הלא מרשים שנרשם במהלך 2012.

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כשהנשיא ברק אובמה והרפובליקאים בקונגרס הסכימו ב–1 בינואר לאפשר להקלת מס תעסוקה להתפוגג ולהעלות מסים על העשירים, הם הניחו את הכלכלה האמריקאית על כף המאזניים.

הם הימרו, למעשה, כי ההתאוששות הכלכלית של ארה"ב איתנה דיה כדי לעמוד במסים גבוהים יותר וקיצוצים בתקציב, בהם סדרת הקיצוצים שנכנסה לתוקפה שלשום. השינויים עלולים להוריד 1.9% מהתמ"ג האמריקאי - האטה שנייה רק לזו של יוון מקרב מדינות מפותחות השנה.

בוולמארט, הרשת הקמעונית הגדולה בארה"ב, נראה בתחילה כי ההימור לא השתלם. "לאן נעלמו כל הלקוחות, ואיפה הכסף שלהם", שאל בכיר בוולמארט בהודעת מייל שהגיעה לידי סוכנות בלומברג. בכיר אחר בחברה כתב 
ב–12 בפברואר כי המכירות עד כה בפברואר "הן אסון גמור". ואולם, החברה ציירה תמונה פחות עגומה ב–21 בפברואר, כשפירסמה את דו"חותיה הכספיים. המכירות אמנם התמתנו, אך נראה כי האשם העיקרי אינו העלאות המסים, אלא דחיית החזרי המס. כשהחזרים אלה יגיעו במארס, המכירות צפויות להתאושש.

בינתיים, נראה כי הכלכלה מתעלמת מצנע אפשרי. לדברי בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי, נראה כי התמ"ג האמריקאי צומח כעת בקצב שנתי של 2% - דומה לקצב הלא מרשים שנרשם במהלך 2012.

נראה כי הכלכלה נקרעת בין תמריצים ומכשולים שמנטרלים זה את זה. המכשולים, מלבד הקיצוצים בתקציב, כוללים גם עלייה במחירי האנרגיה. התמריצים כוללים התאוששות בשוק הדיור ובשוקי המניות. שני אלה הוסיפו 4.8 טריליון דולר לשווי משקי הבית בשנה שעברה, להערכת פול דיילס מקפיטל אקונומיקס. שווי משקי הבית, להערכתו, הוא כעת כ–65 טריליון דולר - קרוב לרמתו לפני המשבר, ומספיק כדי לעודד את הצריכה הפרטית ולתרום לעלייה של 0.7% בתמ"ג השנה.

מכירות הבתים החדשים בארה"ב זינקו בינואר לרמתם הגבוהה מאז 2008. היצע הבתים למכירה נמצא בשפל של שמונה שנים - מה שמעודד התחלות בנייה חדשות. עלייה במחירי הבתים צפויה להפחית את הסיכויים לחדלות פירעון ולעיקולים בשל פיגורים בתשלומי המשכנתא, ובכך לעודד את שוק המשכנתאות.

עובדי הממשל הפדרלי יושפעו בצורה הישירה ביותר. סקר של איגוד עובדי משרד האוצר העלה כי 63% מחברי האיגוד מעריכים כי ייאלצו לפתוח חסכונות, ו–57% יצטרכו להגדיל את נטל החוב שלהם. מרילנד, וירג'יניה ו־וושינגטון הבירה צפויים לספוג את המהלומה הקשה ביותר, מכיוון ששם נמצא הריכוז הגבוה ביותר של עובדים פדרליים וקבלניות משנה ממשלתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker