מה היה קורה אילו היו מקצצים באופן רוחבי את תקציב משקי הבית?

ההשפעות של הקיצוץ הרוחבי בארה"ב תוארו כנוראיות, אך האם הן באמת יהיו כה חמורות?

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יום הקיצוץ הגדול הגיע! היום בו פרשנים וקרייני חדשות מנסים להתעלות זה על זה בלחץ מהשפעות הקיצוצים האוטומטיים בסך 1.2 טריליון דולר שהקונגרס סירב למנוע. זה עשוי להחריב את הצבא! זה אולי יגרום לקריסת הכלכלה! זה נוראי!

למעשה, זה לא כל כך נוראי. מטומטם כן, אך לא נוראי. מה שנעדר מהסיקור החדשותי הוא פרספקטיבה. 1.2 טריליון דולר הוא הסכום הכולל של הקיצוץ אם ימומש במלואו בעשור הקרוב. מרבית הפרשנים טוענים כי 85 מיליארד דולר יקוצצו השנה בלבד, אך גם זה מטעה – רק 42 מיליארד דולר מהקיצוצים יתבצעו השנה, אם הקונגרס לא יפעל למניעתם.

דרך נהדרת לקבל פרספקטיבה על היקף הקיצוצים הוא להבין כיצד הם ישפיעו על כל משק בית. מיגל גארידו, אנליסט כמותי עבור זרוע המידע הפוליטי של בלומברג, ביצע מחקר שכזה. גארידו בחן מה יקרה אם יתבצע קיצוץ של 5% למשק הבית הממוצע בארה"ב, שהכנסתו 63,685 דולר לפני מסים. על מנת להעריך נכונה את השפעות הקיצוץ, הוא קיצץ בצורה אחידה את כל קטגוריות הוצאות מושקי הבית. הפנטגון אינו יכול לעמוד בקיצוץ רק באמצעות ביטול פרוייקט מטוס הקרב המשולב F35, וגם משק הבית אינו יכול פשוט לוותר על עיתוני יום ראשון ויציאה שבועית.

קיצוץ רוחבי לא יהיה נפלא, אבל הוא גם לא יהיה כל כך גרוע. הוא יקצץ את כוח הקנייה המשפחתי ב-2,485 דולר בשנה. מרבית המשפחות חושבות על הוצאות במונחים חודשיים, וגארדיו פירסם גם פירוט חודשי: ההוצאות על מזון יקוצצו ב-27 דולר לחודש. תקציב התחבורה יצטמצם ב-35 דולר לחודש, או כשני שליש מיכל דלק. יתכן שתצטרכו להשתמש בתחבורה ציבורית או ללכת יותר. הליכה נמרצת עשויה לשפר את בריאותכם, וזה חשוב כי תקציב הבריאות החודשי שלכם יצטמצם ב-14 דולר. אך על תבזבזו על נעלי הליכה יוקרתיות. תקציב ההלבשה והבידור שלכם יצטמצם ב-18 דולר. הכי קשה לפענח כיצד ניתן להפחית 70 דולר בחודש מתקציב הדיור. שוכרים יכולים אולי לעבור לדירה קטנה במעט. לא ברור מה יעשו בעלי בתים. קיצוץ רוחבי הוא כאב ראש לכולם. רק תשאלו את החבר'ה מהפנטגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker