הסקווסטר כאן

קיצוצים בסך 85 מיליארד ד' נכנסו לתוקף הלילה

צפויים להשפיע בעיקר על עובדי הממשל הפדרלי - בייחוד תקציב הביטחון

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הורה ביום שישי בלילה באופן רשמי על יישום קיצוצים נרחבים בתקציבי הממשל, לאחר שכשל בהגעה להסכם עם רפובליקאים בקונגרס שימנע קיצוצים אוטומטיים בתקציב שעלולים לפגוע בצמיחה הכלכלית בארה"ב ולפגוע בתפקוד הצבא האמריקאי. הקיצוצים האוטומטיים נכנסו לתוקף אתמול, ב-2 למארס, לאחר שנדחו ממועד קודם, ה-2 בינואר, במסגרת הסכם למניעת "המצוק הפיסקלי".

"המצוק הפיסקלי" היה הכינוי לשילוב של קיצוצים אוטומטיים בתקציב והעלאות מגוון מסים לכלל מדרגות המס בארה"ב, שהיו אמורים להיכנס לתוקף בתחילת השנה. בשעה ה-25 הגיעו הדמוקרטים והרפובליקאים להסכם שמנע את העלאות המסים, ודחה את הקיצוצים בתקציב בחודשיים, כדי לאפשר הגעה להסכם גם בנוגע אליהם. כעת עבר גם מועד זה, וללא הסכם, הקיצוצים האוטומטיים (המכונים sequester), נכנסו לתוקפם.

אובמהצילום: אי-אף-פי

הבית הלבן העריך אתמול כי הקיצוצים שנכנסו לתוקפם יהיו הרסניים לבטחון הכלכלי והלאומי של ארה"ב. “לא כולם ירגישו באופן מיידי את הכאב בקיצוצים אלה, אך הכאב יהיה אמיתי. החל מהשבוע, משפחות רבות מהמעמד הבינוני ירגישו את ההשפעה על חייהם באופן משמעותי", אמר אובמה לעיתונאים לאחר שנפגש עם מנהיגים רפובליקאים ודמוקרטיים.

ביום שישי בלילה חתם אובמה על צו המכניס לתוקפם את הקיצוצים. כעת יחלו משרדי הממשלה לקצץ 85 מיליארד דולר מתקציביהם בחצי השנה הקרובה. מחצית מהקיצוצים נופלים על משרד הביטחון האמריקאי, ושר ההגנה הטרי צ'אק הייגל אמר כי הם "מסכנים את כל פעילויותינו". הקונגרס האמריקאי יוכל להשעות את הקיצוצים בשבועות הקרובים, אך אף צד לא הביע אמון כי יושג הסכם בקרוב.

זהו המאבק התקציבי הראשון בקונגרס מבין רבים בעשור האחרון שלא נפתר ברגע האחרון – לרוב בלחץ השווקים הפיננסיים. אך ביום שישי השווקים התעלמו מהשלכות הקיצוצים – כפי שעשו כבר כמה חודשים.

הדמוקרטים צופים כי הקיצוצים עשויים לגרום לשיבושי טיסות, מחסור בבשר בשל האטה בקצב בדיקות פיקוח בטיחות המזון, הפסים לאלפי קבלניות של הממשל ונזק לכלכלות מקומיות ברחבי ארה"ב ובייחוד באזורים הנסמכים על תעשיות צבאיות.

בלב המשברים התקציביים החוזרים ונושנים בקונגרס ניצבת המחלוקת על האופן שבו יש לקצץ את הגירעון בתקציב ואת החוב הלאומי, שעלה על 16 טריליון דולר, בין היתר בשל המלחמות הממושכות בעיראק ובאפגניסטן, והעלות של תמריצים לכלכלה בעת המשבר הפיננסי והכלכלי.

אובמה מעוניין לצמצם את הגירעון בתקציב באמצעות קיצוצים תקציביים והעלאות מסים. הרפובליקאים לא מעוניינים לוותר פעם נוספת בנושא מיסוי, לאחר ויתור שקיבלו בעת "המצוק הפיננסי" בתחילת השנה. זעם ציבורי, באם יתגבש בעקבות הרגשת הקיצוצים בשבועות הקרובים, יהיה הגורם הסביר ביותר למציאת פתרון.

כאחוז מכלל הוצאות הממשל השנתיות – 3.7 טריליון דולר – זהו קיצוץ זעום. אך כיוון שתכניות כמו הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות הממלכתי אינן מושפעות מהקיצוצים, נטל הקיצוצים יורגש בעיקר על ידי עובדי הממשל הפדרלי, ולא על ידי מקבלי שירותים.

ממשלת ארה"ב היא המעסיקה הגדולה ביותר בארה"ב, עם 2.7 מיליון עובדים אזרחיים ברחבי המדינה. יותר מ-800 אלף עובדים צפויים לספוג קיצוצים בהיקף משרותיהם ובשכרם עד ספטמבר הקרוב בעקבות הקיצוץ. התרעות לגבי חופשות מנדטוריות החלו להישלח כבר השבוע לעובדי הממשל ולאיגודים.

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) הזהירה כי הקיצוצים עשויים להאט את הצמיחה בארה"ב ב-0.5% לפחות השנה. זו אינה פגיעה חמורה בכלכלה שנמצאת בדרכה להתאוששות. רפובליקאים רבים מאשימים את ממשל אובמה בהגזמת השלכות הקיצוצים על מנת להפעיל עליהם לחץ להסכים להצעת התקציב שלו.

אחת הסיבות למבוי הסתום בקונגרס היא ששתי המפלגות מקוות שהמפלגה השנייה תואשם על ידי המצביעים בפגיעה הכלכלית, או תישבר לפני שההשלכות יתחילו להיות מורגשות. סקר של רויטרס/איפסוס שהתפרסם ביום שישי הראה כי 28% מהאמריקאים מאשימים את הרפובליקאים בקיצוצים, 18% את אובמה, ו-4% את הדמוקרטים. 37% האשימו את כולם.

משרד התקציבים של הקונגרס מעריך כי הקיצוצים עשויים להוביל ל750 אלף משרות אבודות ב-2013, ועובדי ממשל חרדים מפני קיצוץ בהכנסותיהם. “ילדינו לא ילכו לרופא השינויים ואולי גם לא לרופא, לא נוציא כסף במסעדות מקומיות, בבתי קולנוע", אמר פול או'קונור, נשיא איגוד עובדי המסחר במתכות בנמל פורטסמות במיין, המייצגת 2,500 עובדים.

אובמה הודה כי יידרש זמן לכניסתם הקיצוצים במלואם לתוקף. “נעבור את זה, לא תהיה זו אפוקליפסה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker