הניהול הכספי של העיר דטרויט עתיד לעבור לידי מנהל חירום

הכרזת מושל מדינת מישיגן על מצב חירום פיננסי בעירייה מכינה את הקרקע למה שעשויה להיות שמיטת החובות המוניציפלית הגדולה בתולדות ארה"ב

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מושל מדינת מישיגן בארה"ב, ריק סניידר, הכריז היום על מצב חירום פיננסי בעיריית דטרויט, ובכך הכין את הקרקע לקראת מה שעשויה להיות פשיטת הרגל המוניציפלית הגדולה בתולדות ארה"ב.

"ככל הנראה אין אף עיר בארה"ב שעומדת בפני אתגרים פיננסים גדולים יותר", אמר סניידר במסיבת עיתונאים שקיים היום. "עלינו להתחיל להניע קדימה את העיר דטרויט". הניהול הפיננסי של עיריית דטרויט - שצפויה לסיים את שנת התקציב הנוכחית עם גירעון תקציבי של יותר מ-100 מיליון דולר ואשר כורעת תחת נטל חובות וחבויות ארוכות טווח בסך יותר מ-14 מיליארד דולר - עתיד לעבור לידיו של מנהל חירום שימונה על ידי סניידר.

דטרויטצילום: בלומברג

מומחים משפטיים ציינו כי העברת הניהול הפיננסי של העיר לידי מנהל חירום תאפשר ביטול חד צדדי של הסכמים שחתמה העירייה עם איגודי עובדים, השתלטות על קרנות פנסיה, שינוי חוקים, מכירת נכסים עירוניים ועוד.

במסיבת העיתונאים שקיים היום אמר סניידר כי לא היה רוצה להגיע למצב שבו עיריית דטריוט תיאלץ להודיע על פשיטת רגל, והעריך כי ניתן יהיה להימנע מכך. עם זאת, מינוי מנהל חירום פיננסי לעיר - מהלך שמועצת עיריית דטרויט מתנגדת לו - יאפשר למנהל לעקוף את המועצה ולהכריז על פשיטת רגל, במידה שיגיע למסקנה כי לא ניתן לפתור את בעיותיה הכספיות של העיר.

בשלהי שנת 2011, הודיע מחוז ג'פרסון - הכולל את העיר הגדולה ביותר במדינת אלבמה, בירמינגהם - על שמיטת חוב אג"ח מוניציפליות בסך 3.14 מיליארד דולר, במה שהיתה פשיטת הרגל המוניציפלית הגדולה בתולדות ארה"ב.

ראש עיריית דטרויט, דייב בינג, שהתנגד בעבר למינוי מנהל חירום, אמר אתמול כי היה רוצה לשתף פעולה על רשויות המדינה. "כל מי שעוקב אחרי הנתונים של דטרויט יודע שהמספרים לא טובים ושהם לא צפויים להשתנות באופן דרמטי בעתיד הקרוב", אמר בינג. "לכן ישנם דברים שבהם רשויות המדינה יכולות לסייע לנו לצאת מהמצב מהר יותר מכפי שהיה לוקח לנו בכוחות עצמנו".

מצבה של דטרויט, בירת תעשיית הרכב של ארה"ב, הולך ומידרדר זה עשרות שנים, אולם המשבר הקשה שפקד את ענף הרכב בשלהי העשור הקודם החמיר את מצבה אף יותר, וההתאוששות שנרשמה מאז בעסקי יצרניות הרכב לא סייעה לבלימת המגמה. אוכלוסיית העיר מונה כעת פחות ממיליון נפש - כמחצית מהאוכלוסייה בשנת 1950.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker