גידול בצריכה הפרטית בארה"ב למרות נפילה חדה בהכנסות

מגזר הייצור צמח בקצב המהיר מאז יוני 2011 ■ בטחון הצרכנים עלה לשיא של 3 חודשים ■ הוצאות הבנייה נפלו במפתיע בשיעור החד מאז קיץ 2011

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פעילות מגזר הייצור בארה"ב צמחה בקצב הגבוה ביותר מאז יוני 2011, בטחון הצרכנים עלה לרמתו הגבוהה זה שלושה חודשים, הוצאות הבנייה נפלו במפתיע בשיעור החד ביותר מאז קיץ 2011, והצריכה הפרטית גדלה למרות הנפילה החדה ביותר זה כמעט 20 שנה בהכנסה האישית, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

הצריכה הפרטית גדלה בינואר ב-0.2% לאחר עלייה של 0.1% בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. העלייה בינואר תאמה את תחזיות הכלכלנים. ההכנסה האישית צנחה בינואר ב-3.6% - הנפילה החדה ביותר מאז ינואר 1993 - לאחר זינוק של 2.6% בדצמבר. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 2.4%. הנפילה בהכנסה האישית נרשמה לאחר שחברות רבות הקדימו לחלק דיווידנדים למשקיעים ובונוסים לעובדים לקראת העלייה בשיעור המס השנה, ופגעו בכך בגידול בהכנסות הנרשם בדרך כלל בינואר.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - נותר בינואר כמעט ללא שינוי לעומת החודש הקודם. לעומת חודש ינואר 2012 עלה המדד ב-1.2% - העלייה השנתית המתונה ביותר מאז אוקטובר 2009. שיעור האינפלציה השנתי נמוך באופן משמעותי מיעד האינפלציה ארוך הטווח של 2% שקבע הבנק הפדרלי.

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן וספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס עלה בפברואר לרמה של 77.6 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר - לעומת 73.8 נקודות בינואר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 76.4 נקודות. רמתו הממוצעת של המדד במהלך תקופת המיתון האחרונה בארה"ב שהסתיימה ביוני 2009 היתה 64.2 נקודות, ואילו רמתו הממוצעת בחמש השנים שקדמו למיתון היתה 89 נקודות.

הוצאות הבנייה בארה"ב נפלו בינואר ב-2.1% - הירידה החדה ביותר מאז יולי 2011 - לקצב שנתי של 883.3 מיליארד דולר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה של 0.4%. עם זאת, נתוני נובמבר ודצמבר תוקנו כלפי מעלה לעלייה של 1.9% ו-1.1% בהתאמה - העלייה הדו-חודשית החדה ביותר זה שנה - לעומת עלייה של 0.1% ו-0.9% שעליה דווח במקור.

מדד פעילות מגזר הייצור בארה"ב עלה בפברואר לרמה של 54.2 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני 2011 - לעומת רמה של 53.1 נקודות בינואר, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 52.5 נקודות. זה החודש השלישי ברציפות שבו המדד נמצא מעל לרמה של 50 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום