גלנקור התקשרה עם חברה הקשורה לתוכנית הגרעין האיראנית

גלנקור סיפקה חומרי גלם לחברה איראנית שהעבירה אלומיניום לתוכנית הגרעין האיראנית, לפי מקורות מודיעיניים ודיפלומטיים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ענקית הסחורות גלנקור סיפקה אלפי טונות של אלומינה לחברה איראנית שסיפקה אלומיניום לתוכנית הגרעין האיראנית, כך אמרו מקורות מודיעיניים ודיפלומטיים לרויטרס.

ההסכם בין גלנקור, החברה הגדולה בעולם למסחר בסחורות, לבין חברת האלומיניום האיראנית (איראלקו) ממחיש את הקושי של מדינות המערב לפגוע ביכולתה של איראן להמשיך ולסחור עם חברות בינלאומיות. אף שמדינות המערב נוקטות צעדים נגד בנקים וחברות שעדיין עושים עסקים עם איראן, דיפלומטים אומרים כי טהראן ממשיכה למצוא כל הזמן דרכים חדשות לעשות עסקים עם שותפים בעולם.

מנכ"ל גלנקור איוון גלזנברגצילום: בלומברג

רויטרס חשפה לראשונה את עסקת הבארטר בין גלנקור לאיראלקו ממקור דיפלומטי בתחילת נובמבר. זה היה כשישה שבועות לפני החלטת האיחוד האירופי להטיל סנקציות על איראלקו, על כך שהיא מספקת אלומיניום ל-TESA, חברה בת של ארגון האנרגיה האטומית של איראן (AEOI). לא ידוע אם האלומיניום שהפיקה איראלקו מחומרי הגלם של גלנקור הגיע ל-TESA. כחלק מ-AEOI, TESA נתונה לסנקציות של האו"ם מאז 2006.

גלנקור מסרה בתגובה לרויטרס כי למדה על הקשר בין איראלקו ל-TESA בדצמבר, ומיד הפסיקה את כל העסקות עמה. היא אמרה כי העסקה האחרונה שלה היתה באוקטובר 2012, חודשיים לפני הסנקציות של האיחוד האירופי. גלנקור הודתה כי חתמה על עסקת חליפין עם איראלקו באוגוסט 2011, וטענה כי מדובר בעסקה חוקית וכי לא ניסתה לסייע לאיראן לעקוף את הסנקציות. היא סירבה לספק פרטים נוספים לגבי העסקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker