עשירי רוסיה מוכרים נכסי הסחורות שלהם כדי להתרחק מהקרמלין

המיליארדרים אשר בנו את הונם בשנות ה-90 מחברות בתחום הסחורות מגוונים כעת את נכסיהם ומחליפים את הנפט והגז בחברות טכנולוגיה ואנרגיה חלופית

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

המיליארדרים הרוסים שהרוויחו את הונם בקניית נכסי סחורות בשנות ה-90 מתחילים לצאת מהתעשיה, בניסיון להתרחק מהקרמלין ולהיות עצמאיים.

ויקטור וקסלברג, האיש השלישי בעושרו ברוסיה, לפי מדד המיליארדרים של בלומברג, אמר השנה כי הוא מתכנן להשקיע את 28 מיליארד הדולר שהכניס לכיסו ממכירת הנתח בחברת הנפט TNK-BP בחברות טכנולוגיה, מיכון ואנרגיה חלופית, ולא בחומרי גלם. מיכאיל פרוחורוב, האיש התשיעי בעושרו ברוסיה, מכר בשבוע שעבר את הנתח שלו בפוליוס, חברת הזהב הגדולה ברוסיה, ב-3.6 מיליארד דולר, על מנת לגוון את השקעותיו. סרגיי פופוב, האיש ה-27 בעושרו ברוסיה, מכר את הנתח שלו בחברת הכריה SUEK השנה, ונפטר בכך מכל אחזקותיו בחברות סחורות.

ויקטור וקסלברגצילום: בלומברג

"ישנה התפתחות בתחומי העניין של עשירי רוסיה, וההתפתחות הזו היא בהתאם להתפתחות בכלכלה הרוסית", אמר ג'יימס בידל, יועץ השקעות בחטיבת הבנקאות הפרטית של סוסייטה ז'נרל במונקו. "כשהם אומרים שהם משקיעים בתחומים נוספים מלבד סחורות, הם גם זוכים בהסכמה של הקרמלין וגם הולכים לפי ההגיון הכלכלי של המצב".

אחד היעדים שהציבה לעצמה ממשלת רוסיה הוא גיוון הכלכלה והפחתת התלות שלה בנפט, גז ומתכות, אשר בשנה שעברה היוו 81.3% מהייצוא למדינות שמחוץ לחבר המדינות.

עשירי רוסיה, שרבים מהם בנו את הונם בשנות ה-90, כאשר הנשיא לשעבר בוריס ילצין הפריט נכסי תעשיה ממשלתיים רבים, נותרו מושקעים בעיקר בתחום הסחורות, אף שרכשו נכסים גם בתחומי הקמעונות, הטכנולוגיה והטלקום. 14 מתוך 15 האנשים העשירים ביותר ברוסיה בנו את עושרם בתחום הסחורות.

מאז שמיכאיל חודרקובסקי, המיליארדר לשעבר שעמד בראש ענקית הנפט יוקוס, נעצר בשדה תעופה בסיביר ב-2003 באשמת הונאת מס, האוליגרכים פעלו לפי הסכם לא כתוב שלפיו ממשלתו של הנשיא ולדימיר פוטין לא תשאל שאלות לגבי עסקות שהתרחשו לפני שנכנס לתפקיד, אם הם עצמם לא יתערבו בפוליטיקה.

וקסלברג ניסה לגוון את עסקיו ברוסיה ומחוצה לה, והוציא 4.6 מיליארד דולר בין 2006 ל-2010 על רכישת חברות המיכון והטכנולוגיה השווייציות אורליקון וסולצר. פרוחורוב, אחד מהבעלים של קבוצת הכדורסל ברוקלין נטס ומחזיק בנתחים בחברות נדל"ן, ביטוח, מדיה ובנקאות, לאחר שמכר את הנתח שלו בחברת נורילסק ניקל. השניים ממשיכים להחזיק בנתחי מיעוט בענקית האלומיניום רוסאל.

כעת, כשהמיליארדרים הרוסים מוכרים את נכסיהם בתחום הסחורות, תרומתו של המגזר לתיק הנכסים של 25 המיליארדרים העשירים ברוסיה צפוי לרדת ל-52% לעומת 61%, לפי נתוני בלומברג.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker