נתוני מקרו דחפו את וול סטריט לעליות; דאו ג'ונס רחוק ב-0.5% משיא

מחיר הזהב בשפל של 7 חודשים ■ היורו מתחת ל-1.3 דולר לראשונה זה חודשיים; הליש"ט מתחת ל-1.5 דולר לראשונה מ-2010 ■ מחיר הנפט ברמתו הנמוכה ביותר השנה ■ אפל בשפל של שנה - נפלה ב-39% מהשיא ■ גרופון קפצה ב-11% עקב פיטורי המנכ"ל

נמרוד הלפרן
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט פתחו את חודש מארס במגמה חיובית לאחר שנתוני מקרו כלכליים חיוביים על מגזר הייצור ובטחון הצרכנים בארה"ב, האפילו בהשפעתם על החששות לקראת הקיצוץ הרחב בתקציב הממשל בארה"ב שעתיד להיכנס לתוקף היום בחצות.

מדד דאו ג'ונסנסגר בעלייה של 0.3% ומרוחק כעת במחצית האחוז בלבד משיא של 14,164.53 נקודות שרשם בתשיעי באוקטובר 2007. בסיכום שבועי עלה המדד ב-0.6%; מדד S&P 500עלה ב-0.2% ואף הוא מתקרב לשיא של 1,565.15 נקודות שרשם באוקטובר 2007. בסיכום שבועי עלה המדד ב-0.2%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.3% ועלה בשיעור זהה גם בסיכום שבועי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות זה היום השני ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.04% לרמה של 1.85%. שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב השלים אתמול עלייה חודשית ראשונה מאז נובמבר, לאחר שהתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה במהלך פברואר ב-0.09%.

בשוק המט"ח: היורו, אשר נפל ביותר מ-3% מול הדולר בפברואר בדרכו לירידה חודשית ראשונה זה שבעה חודשים מול המטבע האמריקאי, ירד מתחת לרמה של 1.3 דולר לראשונה זה חודשיים, בעקבות התכווצות הייצור בגוש היורו ועליית שיעור האבטלה לשיא. היורו נחלש ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.2995 דולר ליורו. המטבע האירופי מאבד 0.2% מול הין היפני לרמה של 120.67 ין ליורו. הדולר מתחזק מול הין ב-0.3% לרמה של 92.85 ין לדולר, לאחר שבתחילת השבוע טיפס מול המטבע היפני לשער של 94.77 ין לדולר - רמתו הגבוהה ביותר מאז מאי 2010.

הליש"ט נפלה מתחת לשער של 1.5 דולר לראשונה מאז יולי 2010 בעקבות התכווצות מפתיע בייצור בבריטניה בפברואר. הליש"ט נחלשת ב-1% מול הדולר לרמה של 1.5017 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר כבר נחלשה לשער של 1.4999 דולר לליש"ט.

בשוק הסחורות, מחיר הנפט נסוג לרמתו הנמוכה ביותר השנה ומחיר הזהב ירד לשפל של יותר משבעה חודשים. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,572.3 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נותר מחיר הזהב כמעט ללא שינוי, לאחר שאתמול השלים ירידה של 5% בפברואר - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז מאי. היה זה החודש החמישי ברציפות בו ירד מחיר הזהב - רצף הירידות החודשי הארוך ביותר מאז 1997.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 90.68 דולר לחבית - רמתם הנמוכה ביותר השנה וירידה של 1.5%. בסיכום שבועי ירד מחיר הנפט ב-2.6%. מחיר הנפט נפל בפברואר ב-5.6% - ירידה חודשית ראשונה זה ארבעה חודשים על בסיס החוזים הקובעים בכל חודש.

מבול נתוני מקרו כלכליים בארה"ב

פעילות מגזר הייצור בארה"ב צמח בקצב הגבוה ביותר מאז יוני 2011, בטחון הצרכנים עלה לרמתו הגבוהה זה שלושה חודשים, הוצאות הבנייה נפלו במפתיע בשיעור החד ביותר מאז קיץ 2011, והצריכה הפרטית גדלה למרות הנפילה החדה ביותר זה כמעט 20 שנה בהכנסות האישית, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

הצריכה הפרטית גדלה בינואר ב-0.2% לאחר עלייה של 0.1% בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. העלייה בינואר תאמה את תחזיות הכלכלנים. ההכנסה האישית צנחה בינואר ב-3.6% - הנפילה החדה ביותר מאז ינואר 1993 - לאחר זינוק של 2.6% בדצמבר. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 2.4%. הנפילה בהכנסה האישית נרשמה לאחר שחברות רבות הקדימו לחלק דיווידנדים למשקיעים ובונוסים לעובדים לקראת העלייה בשיעור המס השנה, ופגעו בכך בגידול בהכנסות הנרשם בדרך כלל בינואר.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - נותר בינואר כמעט ללא שינוי לעומת החודש הקודם. לעומת חודש ינואר 2012 עלה המדד ב-1.2% - העלייה השנתית המתונה ביותר מאז אוקטובר 2009. שיעור האינפלציה השנתי נמוך באופן משמעותי מיעד האינפלציה ארוך הטווח של 2% שקבע הבנק הפדרלי.

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן וספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס עלה בפברואר לרמה של 77.6 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר - לעומת 73.8 נקודות בינואר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 76.4 נקודות. רמתו הממוצעת של המדד במהלך תקופת המיתון האחרונה בארה"ב שהסתיימה ביוני 2009 היתה 64.2 נקודות, ואילו רמתו הממוצעת בחמש השנים שקדמו למיתון היתה 89 נקודות.

הוצאות הבנייה בארה"ב נפלו בינואר ב-2.1% - הירידה החדה ביותר מאז יולי 2011 - לקצב שנתי של 883.3 מיליארד דולר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה של 0.4%. עם זאת, נתוני נובמבר ודצמבר תוקנו כלפי מעלה לעלייה של 1.9% ו-1.1% בהתאמה - העלייה הדו-חודשית החדה ביותר זה שנה - לעומת עלייה של 0.1% ו-0.9% שעליה דווח במקור.

מדד פעילות מגזר הייצור בארה"ב עלה בפברואר לרמה של 54.2 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני 2011 - לעומת רמה של 53.1 נקודות בינואר, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 52.5 נקודות. זה החודש השלישי ברציפות שבו המדד נמצא מעל לרמה של 50 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות.

קיצוץ תקציב הממשל ייכנס לתוקף בחצות; אובמה: לא יגרור משבר פיננסי"

שעות ספורות לפני קיצוץ הרוחב השרירותי בתקציב הממשל בארה"ב, שייכנס לתוקף באופן אוטומטי הלילה, קרא נשיא ארה"ב, ברק אובמה, למנהיגי המפלגה הרפובליקאית בקונגרס להסכים לפשרה שתכלול העלאות מסים, ואשר תמנע את הקיצוצים שמאיימים לגרום להאטה בצמיחת הכלכלה הגדולה בעולם.

בתום פגישה בת שעה עם מנהיגי הקונגרס, אמר אובמה כי הקיצוץ הצפוי הוא טיפשי, בלתי נסלח ומיותר, והעריך כי יגרע 0.5% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב. לדבריו, נציגי המפלגה הרפובליקאית בקונגרס מסרבים לגלות גמישות, אולם ייתכן שהשלכות הקיצוץ יגרמו לרפובליקאים לשקול מחדש את עמדתם בעוד כמה שבועות, לאחר שהציבור האמריקאי יתחיל לחוש בהשלכות הקיצוץ בתקציב.

אובמה הזהיר כי תוצאות הקיצוץ יורשו על ידי הציבור הרחב וכי צפויים פיטורים בעקבותיו, אולם העריך כי הקיצוץ בתקציב לא יגרום למשבר פיננסי. "לא כולם יסבלו מהקיצוצים האלו מיד", אמר אובמה. "אבל הסבל יהיה אמיתי".

הנשיא ציין גם כי רבים מחברי בית הנבחרים הרפובליקאים נוטים לעשות לו דמוניזציה, אולם הוסיף כי קיימת תמיכה שקטה בגישתו המאוזנת הן בקרב דמוקרטים והן בקרב רפובליקאים בגבעת הקפיטול.

"אני מוכן לבצע צעדים קשים לצמצום הגירעון בתקציב", אמר אובמה, אשר הוסיף כי הוא אינו פוסל רפורמה בסעיף תשלומי ההעברה של הממשל, בתנאי שהרפובליקאים יסכימו לתמוך בחקיקה לסגירת פרצות בחוקי המס בארה"ב, אשר תאפשר לממשל להגדיל את הכנסותיו ממיסוי.

היום בחצות לפי שעון ארה"ב - אם לא תושג פריצת דרך ברגע האחרון - צפויים להיכנס לתוקפם קיצוצי רוחב שרירותיים בתקציב הממשל בארה"ב, דבר שצפוי לגרור פיטורים המוניים, בעיקר במשרד ההגנה, לפגוע קשות בשירותים הציבוריים ולהביא להאטה בצמיחת כלכלת ארה"ב.

הקיצוצים הצפויים ייכנסו לתוקף, לאחר שהרפובליקאים והדמוקרטים בקונגרס לא הצליחו להגיע להסכמה על תוכנית אלטרנטיבית לצמצום הגירעון בתקציב. הנשיא ברק אובמה נפגש היום עם מנהיגי הקונגרס בבית הלבן כדי לבחון דרכים להימנע בכל זאת מהקיצוצים, שנאמדים בסכום כולל של 85 מיליארד דולר עד סוף השנה, וב-1.2 טריליון דולר בתשע השנים הבאות.

עם זאת, בתום הפגישה, אמר יו"ר בית הנבחרים האמריקאי, הרפובליקאי ג'ון ביינר, כי מפלגתו תתנגד לכל העלאה נוספת של מסים. "הנשיא קיבל את העלאות המסים שהוא רוצה בראשון בינואר", אמר ביינר, בהתייחס להסכם בין הדמוקרטים לרפובליקאים שאיפשר את תפוגת הקלות המס לבעלי השכר הגבוה בארה"ב בתחילת השנה.

עם זאת, הציפיות מהפגישה היו מלכתחילה נמוכות לאחר שאתמול דחה הסנאט שתי הצעות - האחת של הדמוקרטים ושנייה של הרפובליקאים - לפיתרון הסוגיה. "עלינו לעבוד ביחד כדי להפחית את הגירעון בדרך מאוזנת - בקיצוצים חכמים וסגירת פירצות מס", אמר אובמה בהודעה שפירסם אתמול.

הקונגרס יכול לעצור את הקיצוצים בכל זמן נתון לאחר שייכנסו היום לתוקף, אם המפלגות יגיעו להסכמה. בהיעדר הסכם, ייאלץ הפנטגון לקצץ 13% מתקציבו בחצי השנה הקרובה. תקציבים נוספים, מתוכנית החלל של נאס"א ועד לתקציבי חינוך ואכיפת החוק, יספגו קיצוץ של 9%.

קרן המטבע הבינלאומית הזהירה כי הקיצוצים יפחיתו 0.5% לפחות מהצמיחה של כלכלת ארה"ב השנה, ויובילו להאטה בצמיחת הכלכלה העולמית. בנוסף, ההערכות הן כי הקיצוצים יעמידו בסכנה 750 אלף משרות בארה"ב.

אם הקיצוצים יישארו בתוקף עד ספטמבר, צופה הממשל שיבושים חמורים בתחום התעופה, בעקבות פיטורים בשורות עובדי אבטחת שדות התעופה ופקחי התעופה. בפנטגון צפויים בין היתר עיכובים בייצורם של כלי נשק, בתעשיית המזון צפויים שיבושים בפיקוח על הבשר, ובתחום הרפואה - פרויקטי מחקר לגבי סרטן ואלצהיימר יבוטלו או יצומצמו. בנוסף, יפוטרו אלפי מורים.

מניות במוקד בוול סטריט: אפל, פאלו אלטו וגרופון

משקיעי ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל, שמנייתה איבדה כמעט 40% משווייה מאז השיא אליו זינקה בספטמבר, ממשיכים לקבל בשורות רעות לגבי מצבה של החברה. כעת חברת סלולר אמריקאית שהימרה בגדול על האייפון של אפל טוענת כי הביקוש למכשירים של אפל נמוך בהרבה מכפי שצפתה.

ליפ וויירלס, בעלת מותג הטלפונים הסלולריים בתשלום מראש קריקט דיווחה לבעלי המניות שלה כי היא מתקשה למכור אייפונים, וככל הנראה צפויה למכור רק מחצית מכמות האייפונים שהתחייבה למכור בשנה הראשונה לחוזה שלה עם אפל. כתוצאה מכך, צפוי להצטבר בחברה מלאי בשווי 100 מיליון דולר של אייפונים שלא נמכרו.

בה בעת, בית משפט בארה"ב צמצם היום כמעט במחצית את סכום הפיצויים שנדרשת חברת סמסונג אלקטרוניקס לשלם לענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל בגין הפרת זכויות פטנטים.

לוסי קו, שופטת בית המשפט המחוזי בעיר סן חוזה בקליפורניה, צמצם את סכום הפיצויים שפסק חבר המושבעים לזכות אפל מ-1.05 מיליארד דולר לכ-600 מיליון דולר, וקבעה כי סמסונג זכאית למשפט חדש בנוגע לטענת אפל כי הפרה פטנטים שלה במספר דגמי סמארטפונים, בהם Galaxy Prevail. קו דחתה את בקשת אפל להגדיל את סכום הפיצויים.

גרופון, חלוצת אתרי הקופונים היומיים, הודיעה על פיטוריו של מנכ"ל החברה, המייסד אנדרו מייסון, לאחר ששווי מנייתה נחתך אתמול ברבע בעקבות הפסד רבעוני מפתיע של החברה ותחזית מכירות מאכזבת.

פאלו אלטו נטוורקס, חברת אבטחת המידע של ניר צוק, ממייסדי צ'ק פוינט הישראלית, דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר על רווח והכנסות גבוהים מתחזיות האנליסטים, אולם תחזית החברה לרבעון הנוכחי איכזבה את חלק מהמשקיעים. החברה רשמה הכנסות של 96.5 מיליון דולר ברבעון הכספים שהסתיים בסוף ינואר, זינוק של 70% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה להכנסות של 93.3 מיליון דולר. בשורה התחתונה, רשמה החברה רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 3.9 מיליון דולר, או חמישה סנט למניה - סנט אחד מעל לתחזית האנליסטים. במבט קדימה, העריכה החברה כי תרשום ברבעון הנוכחי הכנסות של 100-104 מיליון דולר ורווח של חמישה סנט למניה. תחזית האנליסטים לרבעון הנוכחי היתה להכנסות של 101.8 מיליון דולר.

בסט ביי, קמעונאית מוצרי האלקטרוניקה הגדולה בעולם, דיווחה היום על רווח לפני סעיפים חד פעמיים ברבעון הרביעי שעלה על תחזיות האנליסטים, הודות למכירות חזקות בעונת מכירות החגים. עוד במגזר הקמעונאי: רשת חנויות הבגדים גאפ דיווחה על רווח גבוה מהצפוי ברבעון הרביעי והגדילה את הדיווידנד למשקיעים ב-20%.

ירידות בבורסות אירופה; סגרו שבוע שני של עליות

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בעקבות עליית האבטלה בגוש היורו לשיא ונתוני ייצור מאכזבים בצרפת ובסין. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3% בדרכה לעלייה שבועית של 0.7%; פרנקפורט ירדה ב-0.4% אך עלתה השבוע ב-0.6%; פאריס איבדה 0.6% ונסוגה ב-0.2% בסיכום שבועי.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.3% אך עלה ב-0.2% השבוע - עלייה שבועית שנייה ברציפות. המדד עלה בחודש פברואר ב-0.9% - חודש חיובי תשיעי ברציפות ורצף העליות החודשי הממושך ביותר מאז שנת 1997.

האבטלה בגוש היורו המשיכה לטפס ושוב שברה שיא בינואר, בעקבות המשבר המתמשך ומדיניות הצנע המכבידים על כלכלות האזור.

האבטלה ב-17 המדינות המרכיבות את גוש היורו עלתה ל-11.9% בינואר, לעומת 11.8% בחודש דצמבר, דיווחה יורוסטאט, הלשכה לסטטיסטיקה של האיחוד האירופי. שיעור האבטלה באיטליה טיפס בפברואר לשיא חדש, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה במדינה. האבטלה עלתה בחודש שעבר ל-11.7%, לעומת 11.3% בינואר. אבטלת הצעירים עלתה לשיא של 38.7%.

בנפרד דיווחה היום יורוסטאט כי האינפלציה בגוש היורו הואטה בפברואר ל-1.8%, לעומת 2% בינואר. האינפלציה בפברואר היתה המתונה ביותר מאז אוגוסט 2010, והיא כעת מתחת ליעד של הבנק המרכזי של אירופה, שהוא 2%.

פעילות הייצור בגרמניה התרחבה בפברואר לראשונה זה שנה, כך לפי נתונים שפורסמו היום. מדד מנהלי הרכש של חברת מרקיט למגזר הייצור בגרמניה עלה ל-50.3 בפברואר, הרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2012, לעומת 49.8 בינואר. כל קריאה של יותר מ-50 נקודות מצביעה על צמיחה בפעילות המגזר. בצרפת, לעומת זאת, מתקשה מגזר הייצור להתאושש. מדד מנהלי הרכש עלה לרמה של 43.9 נקודות בפברואר, לעומת 42.9 בינואר.

אי הוודאות הפוליטית לאחר הבחירות באיטליה נמשך. פייר-לואיג'י ברסאני, מנהיג מפלגת המרכז-שמאל, שלל בראיון לעיתון "לה רפובליקה" אפשרות כי יקים קואליציה עם מפלגתו של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני. "אני רוצה להבהיר: הרעיון של קואליציה רחבה לא קיים ולא יתקיים לעולם", אמר.

בינתיים בגרמניה מדברים על אפשרות שאיטליה תעזוב את גוש היורו. קלאוס-פטר וילש, חבר מפלגת CDU של אנגלה מרקל, אמר כי במקום לקיים בחירות חדשות, איטליה צריכה לעזוב את גוש היורו. "איחוד מוניטרי יכול לשרוד רק אם הוא מועיל לכל חברותיו", אמר בראיון לעיתון "הנדלסבלאט".

היום ייכנס לתוקף קיצוץ רחב ושרירותי בתקציב הממשל בארה"ב לאחר שהבית הלבן והקונגרס לא הגיעו להסכמה. התרחיש, המכונה באנגלית "סקווסטר" (Sequester), צפוי לגרור פיטורים המוניים, בעיקר במשרד ההגנה, לפגיעה קשה בשירותים הציבוריים ולהאטה בצמיחת כלכלת ארה"ב. קרן המטבע הבינ"ל (IMF) הזהירה אתמול כי הקיצוץ הרחב והשרירותי בתקציב הממשל בארה"ב שייכנס לתוקף מחר, עתיד לפגוע בתחזית הצמיחה של הקרן לכלכלת ארה"ב ולכלכלות של שותפות הסחר הגדולות שלה בשנת 2013.

מגמה מעורבת באסיה

מגמה מעורבת נרשמה בבורסות אסיה, ובורסת טוקיו טיפסה על רקע הערכות כי הבנק המרכזי של יפן ינקוט תמריצים מוניטריים כדי למנוע אינפלציה. טוקיו עלתה ב-0.4%; הונג קונג ירדה ב-0.6%; סיאול עלתה ב-1.1%; שנחאי ירדה ב-0.2%; סידני ירדה ב-0.4%.

בסין, שני מדדים האומדים את פעילות מגזר הייצור הראו היום על צמיחה איטית מהצפוי בפעילות המגזר, סימן לכך שהתאוששות הכלכלה השניה בגודלה בעולם עלול לאבד מומנטום. מדד מנהלי הרכש הרשמי של סין למגזר הייצור ירד לרמה של 50.1 בפברואר - הרמה הנמוכה ביותר זה חמישה חודשים - לעומת 50.4 בינואר, לפי דו"ח שפרסמו היום לשכת הסטטיסטיקה בסין ופדרציית הלוגיסטיקה והרכש. מדד אחר, של HSBC ומרקיט, הראה על ירידה במדד ל-50.4 - שפל של ארבעה חודשים - לעומת 52.3 בינואר. עם זאת, כל קריאה של יותר מ-50 נקודות במדד מצביעה על התרחבות בפעילות המגזר.

ביפן, העמידה השבוע הממשלה את הרוהיקו קורודה, לשעבר יו"ר הבנק לפיתוח אסיה, להחליף את מסאקי שירקאווה כנגיד הבנק המרכזי של יפן. קורודה ידוע כתומך נלהב של תמריצים כלכליים אגרסיביים, בהתאם להשקפתו של ראש הממשלה שינזו אבה, אשר נכנס לתפקיד בדצמבר. "הדפלציה כה חמורה, כך שהציפיות גבוהות מהבנק המרכזי של יפן", אמר לבלומברג איסאו קובו, אסטרטג מניות בניסאי אסט מנג'מנט. "הם חייבים לנקוט צעדים אמיצים כדי להחיות את הכלכלה, אם הם באמת רוצים לראות אינפלציה".תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker