הספירלה: הגרף של גולדמן סאקס שמוכיח ששוק הדיור האמריקאי מתאושש

סימני התאוששות בשוק הדיור האמריקאי מבשרים טוב לכלכלה המקומית, לאו דווקא לשוקי דיור אחרים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שוק הדיור האמריקאי מפגין סימני התאוששות, כך מראה ניתוח גרפי יוצא דופן שערך בנק ההשקעות גולדמן סאקס. הגרף מציג את שוק הדיור בשני ממדים: השינוי השנתי במחיר הבתים, ומכירות הבתים כפי שמדווחות על ידי קבלנים במדד NAHB. המדד הזה בודק דירוג של קבלנים לפי "תנועת קונים" צפויה לששת החודשים הבאים.

האנליסטים של הבנק חילקו את "מפת שוק הנדל"ן" לארבעה אזורים: התכווצות, האטה, התאוששות והתרחבות. להלן הסווירלוגרמה (גרף מערבולת).

כשמציבים על הצירים את מצב השוק מ-2004 ועד עכשיו, מקבלים נדידה מובהקת בצורת מערבולת או אפילו אליפסה מאזור של התרחבות, לאזור של האטה ולבסוף התכווצות בשנות המשבר – 2010-2007. השנתיים האחרונות נמצאות ברבע שמעיד על התאוששות, עם זחילה לכיוון התרחבות.

נתונים טובים מהצפוי בשוק הדיור השבוע מחזקים את חשיבות מגזר הדיור לתחזית של ארה"ב, כתבו אנשי גולדמן סאקס. פעילות הבנייה נותרה סמן חשוב בעולם המפותח. תנודות מחירי הבתים קשורות הדוקות למחזור הדיור, ואליהן צמודות גם בשוק המניות תשואות מוצרי צריכה שאינם חיוניים והמגזר הפיננסי.

מחזורי העלייה והירידה בשוק הדיור נוטים להיות מקומיים למדי: בלתי קשורים למחזוריות במדינות אחרות או לגורמים גלובליים מחזוריים, נכתב גם בניתוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker