הגרזן נוחת: קיצוץ התקציב בארה"ב שיזעזע את העולם ואת הביטחון הישראלי

שאלות ותשובות על הקיצוץ האוטומטי והשפעתו על הכלכלה האמריקאית והעולמית

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

היום הוא היום האחרון לפני כניסתו המתוכננת לתוקף של הקיצוץ האוטומטי בתקציב הממשל הפדרלי בארה"ב. הקיצוץ, המכונה באנגלית sequester, יחתוך לרוחב את כל סעיפי התקציב שעומדים לאישור מדי שנה - מחינוך ועד בטחון, ואפילו במדיקר (ביטוח בריאות ממלכתי לקשישים), אך לא בתוכניות רווחה אחרות כמו ביטוח לאומי, מדיקייד(ביטוח בריאות לנזקקים). השפעותיו עלולות להיות מרחיקות לכת: פיטורי מאות אלפי עובדים, פגיעה בצמיחה של ארה"ב ואף פגיעה בסיוע החוץ של ארה"ב, כולל הסיוע הבטחוני לישראל. להלן כמה שאלות ותשובות בנושא:

מדוע בכלל אמור להיות קיצוץ אוטומטי?

ביולי 2011, לאחר מאבק ממושך על העלאת תקרת החוב של ארה"ב, מגבלה טכנית שנקבעה על היקף ההלוואות שמותר לממשל הפדרלי לקחת – הגיע הקונגרס להסכם שקבע כי התקרה תעלה, אולם בתמורה יקוצץ התקציב הפדרלי בטריליון דולר בעשור הקרוב. הקיצוץ אמור היה להיקבע בוועדה מיוחדת, אולם אם הוועדה לא תצליח להגיע להסכמה על קיצוץ, יתבצעו קיצוצים אוטומטיים בעשור הקרוב. הדרישה לקצץ את הסכום השווה לסכום העלאת תקרת החוב באה במקור מג'ון ביינר, היו"ר הרפובליקאי של בית הנבחרים.

מהי עצם המחלוקת?

אובמה מעוניין בתמהיל של 50% קיצוצים ו-50% העלאות מסים בתור תחליף לקיצוץ האוטומטי. הרפובליקאים רוצים לקצץ בהטבות רווחה, אך אינם מוכנים להעלות מסים. הדמוקרטים חשבו שהאיום בקיצוץ הביטחון ידרבן את הרפובליקאים להגיע לפשרה, ויצאו גם לקמפיין ציבורי שיציג את הרפובליקאים כמי שפוגעים בצרכנים, לעת עתה ללא הצלחה.

מדוע אין הכרעה?

מכיוון שהבית התחתון של הקונגרס - בית הנבחרים - נשלט על ידי הרפובליקאים, והעליון - הסנאט - על ידי הדמוקרטים, יש מאבק כוחות ללא הכרעה.

כמה כסף יקוצץ עכשיו?

85 מיליארד דולר יקוצצו מתקציב של 3.6 טריליון דולר בשנת התקציב הנוכחית (המסתיימת באוקטובר) כלומר במהלך 7 החודשים הבאים, וטריליון דולר בעשור כולו. הקיצוץ שווה ל-5% מהתקציבים הלא-בטחוניים ו-8% מתקציב הבטחון.

האם זה הקיצוץ האוטומטי הראשון?

לא. בעבר התבצעו קיצוצים אוטומטיים, אך הם היו קטנים יותר.

יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר והנשיא ברק אובמהצילום: אי-פי

האם יש למשרדי הממשל שיקול דעת איפה להטיל את הקיצוץ?

לא. הקיצוץ יהיה רוחבי ללא שיקול דעת.

מה תהיה הפגיעה בכלכלה?

750 אלף משרות אבודות וצמיחה כלכלית הנמוכה ב-0.6% מזו שצפויה ללא הקיצוצים הם המחיר שתשלם כלכלת ארה"ב, להערכת משרד התקציב של הקונגרס. הפגיעה במגזר הפרטי תהיה בעיקר במגזר שמספק שירותים ומוצרים לממשלה. 

מה ההשלכות היומיומיות של הקיצוץ על אזרחי ארה"ב?

במהלך חודש מרץ יתחיל הממשל להוציא הודעות לעובדים, ספקים וקבלנים לגבי הקיצוצים הצפויים, שייכנסו בפועל לתוקף בסוף מארס. 3.8 מיליון מובטלים יספגו קיצוץ של 9.4% בקצבאות אבטלה. רופאים וספקי שירותי בריאות במערכת הממלכתית יספגו קיצוץ בשכרם. אזרחים עובדי צבא יפוטרו בהמונים, וקיצוצים צפויים גם בשורות האפ.בי.איי ובקרב פקחי טיסות. הפנטגון כבר החל לפטר 46 אלף עובדים זמניים.

הנשיא אובמה הזהיר כי הקיצוצים יפגעו במחקר רפואי, בתקציבי החינוך, במוכנות הצבאית של ארה"ב, בשירותים לקרבנות של אלימות ביתית, חיסונים לילדים, פיקוח על בטיחות במזון, בקרת גבולות, תעבורה אווירית ועוד.

מהן ההשלכות האפשריות על העולם ועל ישראל?

האטה כלכלית בארה"ב תפגע באופן עקיף בכלכלות שמייצאות אליה, כולל אירופה וישראל. חברות זרות שמספקות שירותים לממשל האמריקאי צפויות להיפגע. באופן ישיר, תקציב הסיוע לישראל, כפי שדיווח "הארץ", יספוג פגיעה של 175 מיליון דולר. איפא"ק - השדולה הפרו-ישראל בקונגרס - החלה לשנע 13 אלף לוביסטים ופעילים מול הקונגרס, בתקווה למנוע את הקיצוץ בסיוע של 3 מיליארד דולר בשנה לישראל, דיווח "ג'ואיש וויק".

האם יש סיכוי שהקיצוצים יתבטלו ברגע האחרון?

כמעט ואין סיכוי ששני הצדדים יספיקו להגיע להסכם חדש היום.

האם בזמן הקרוב יש אפשרות שהקונגרס יגיע להסכמה שתבטל את הקיצוץ האוטומטי?

אובמה עשוי להציע עסקה זמנית ששוב תדחה את הקיצוצים עד 30 בספטמבר, ועד אז יתבצעו קיצוצים זמניים המלווים בהלאת מסים, כשם שנעשה ב"מצוק הפיסקלי" ב-1 בינואר.

מהו המשבר הבא הצפוי לתקציב האמריקאי?

ב-27 במארס יגיע הממשל הפדרלי לתקרת החוב שוב – סך ההלוואות שייקח יגיע למקסימום המותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker