חששות התקציב גררו את וול סטריט לסגירה שלילית; עליות בסיכום החודשי

בורסות אירופה ברצף העליות החודשי הארוך זה 16 שנים ■ מדד דאו ג'ונס התקרב במהלך המסחר למרחק נגיעה מרמתו הגבוהה מעולם ■ גרופון ו-ג'י.סי פני נפלו ב-24% ו-17% עקב דו"חות ■ היורו בדרך לירידה חודשית ראשונה זה 7 חודשים מול הדולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4

בורסות וול סטריט, אשר התקרבו במהלך המסחר לכדי מרחק נגיעה מרמתן הגבוהה מעולם, נסגרו לבסוף בירידות על רקע חששות מפני השלכות הקיצוץ הרחב והשרירותי בתקציב הממשל האמריקאי החל מהחודש הבא. עם זאת, בסיכום חודשי רשמו המדדים המרכזיים עליות.

מדד דאו ג'ונסנסוג משיא של חמש שנים ונסגר בירידה של 0.2%, לאחר שבמהלך המסחר התקרב לכדי מרחק של נגיעה משיא של 14,164.53 נקודות שרשם בתשיעי באוקטובר 2007. מדד S&P 500נסגר בירידה של 0.1% לאחר שאף הוא התקרב במהלך המסחר לשיא של 1,565.15 נקודות שרשם בתשיעי באוקטובר 2007. בסיכום חודשי עלה המדד ב-1.1%; מדד נאסד"קנסגר בירידה של 0.1% אולם עלה בפברואר ב-0.2%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות לראשונה זה שלושה ימים, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.01% לרמה של 1.89%. התשואה על אג"ח אלו נפלה שלשום לרמה של 1.84% - רמתה הנמוכה ביותר מאז ה-24 בינואר. בסיכום חודשי, שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב רשם עלייה חודשית ראשונה מאז נובמבר, לאחר שבסוף ינואר היתה התשואה ברמה של 1.98%.

בשוק המט"ח: הדולר מתחזק קלות מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם. הדולר מתחזק מול היורו ב-0.4% לרמה של 1.3082 דולר ליורו. מתחילת פברואר נפל היורו ביותר מ-3% מול הדולר, ונמצא בדרכו לירידה חודשית ראשונה זה שבעה חודשים מול המטבע האמריקאי. הדולר מוסיף 0.5% מול הין היפני לשער של 92.73 ין לדולר, לאחר שבתחילת השבוע טיפס מול המטבע היפני לשער של 94.77 ין לדולר - רמתו הגבוהה ביותר מאז מאי 2010. היורו מתחזק ב-0.1% מול הין היפני לרמה של 121.275 ין ליורו.

בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,578.1 דולר לאונקייה, ירידה של 1.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום חודשי, ירד מחיר הזהב בפברואר ב-5% - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז מאי - ובדרכו לירידה חודשית חמישית ברציפות, רצף הירידות החודשי הארוך ביותר מאז 1997. החוזים על הנפט הגולמי למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 92.05 דולר לחבית, ירידה של 0.8%. בסיכום חודשי נפלו החוזים ב-5.6% - ירידה חודשית ראשונה זה ארבעה חודשים על בסיס החוזים הקובעים בכל חודש.

צמיחה מתונה מהצפוי בארה"ב; הייצור גדל בקצב החד זה שנה

כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון הרביעי של 2012 בקצב מתון מהצפוי, מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר בשיעור חד מהתחזיות, ופעילות מגזר הייצור באזור שיקגו צמחה החודש בקצב הגבוה ביותר זה כמעט שנה, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הרביעי של 2012 בקצב שנתי של 0.1%, לעומת נתונים ראשוניים שהצביעו על התכווצות של 0.1%, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה גבוהה יותר של 0.5%. בסיכום שנתי, צמחה כלכלת ארה"ב ב-2012 ב-2.2% לעומת צמיחה של 1.8% בשנה הקודמת.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר לרמה של 344 אלף לעומת 366 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר ל-360 אלף תביעות, לעומת 362 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם. הממוצע הארבע שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד לרמה של 355 אלף לעומת 361,750 בשבוע הקודם.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור באזור שיקגו בארה"ב, אשר נחשב לאינדיקטור למצב מגזר הייצור בארה"ב כולה, עלה בפברואר לרמה של 56.8 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז חודש מארס - לעומת רמה של 55.6 נקודות בינואר. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 54 נקודות. רמתו הממוצע של המדד בשנת 2012 היתה 54.6 נקודות, ובשנת 2011 היה בממוצע ברמה של 62.8 נקודות.

הריבית על משכנתאות ל-30 שנה, הנחשבות למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, ירדה בשבוע החולף לרמה של 3.51% לעומת רמה של 3.56% בשבוע הקודם, וממשיכה להיות קרובה לרמתה הנמוכה מעולם, לפי נתונים שפירסמה היום ענקית המשכנתאות פרדי מאק. בשבוע המקביל בשנה הקודמת, היתה הריבית על משכנתאות אלו ברמה של 3.9%.

קרן המטבע: הקיצוץ הרחב בתקציב ארה"ב יפגע בצמיחה

קרן המטבע הבינ"ל (IMF) היום כי הקיצוץ הרחב והשרירותי בתקציב הממשל בארה"ב שייכנס לתוקף מחר, עתיד לפגוע בתחזית הצמיחה של הקרן לכלכלת ארה"ב ולכלכלות של שותפות הסחר הגדולות שלה בשנת 2013.

"מדינות שלהן יש יחסי סחר פעילים עם ארה"ב יושפעו מהקיצוב בתקציב", אמר סגן דובר הקרן, ויליאם מוריי, בתדריך לכתבים. לדבריו, הקרן ממתינה לראות מה תהיה מידת יישום הקיצוץ בפועל. "עלינו לראות איך יתפתח התהליך הפוליטי בטרם נוכל לנקוט בעמדה החלטית", הוסיף מוריי, אשר ציין כי הקרן תפרסם את התחזית הכלכלית העולמית הבאה שלה באמצע חודש אפריל.

מחר ייכנס לתוקף קיצוץ רחב ושרירותי בתקציב הממשל בארה"ב לאחר שהבית הלבן והקונגרס לא הגיעו להסכמה. התרחיש, המכונה באנגלית "סקווסטר" (Sequester), צפוי לגרור פיטורים המוניים, בעיקר במשרד ההגנה, לפגיעה קשה בשירותים הציבוריים ולהאטה בצמיחת כלכלת ארה"ב. הקיצוצים האוטומטיים ייכנסו לתוקף במארס, אלא אם יגובש הסכם של הרגע האחרון בין הדמוקרטים לרפובליקאים.

שני הצדדים נדרשים להגיע להסכמה, לאחר שבסוף השנה שעברה, בניסיון להימנע מ"המצוק הפיסקלי", הסכימו רק על סוגיית המסים ודחו בחודשיים את ההחלטה לגבי הקיצוצים התקציביים. הקיצוץ האוטומטי המתוכנן יסיר 85 מיליארד דולר מהתקציב של השנה הנוכחית, וסך של 1.2 טריליון דולר מהתקציב בתשע השנים הבאות.

עונת הדו"חות בוול סטריט: ג'י.סי פני וגרופון במוקד

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט מתקרבת לסיומה לאחר ש-93% מהחברות הנכללות במדד המניות S&P 500 כבר פירסמו את תוצאותיהן הכספיות. מבין החברות שפירסמו את דו"חותיהן, 69.5% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, לעומת רמה ממוצעת של 62% מאז שנת 1994 וממוצע של 65% בארבעה הרבעונים האחרונים, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס.

גרופון, חלוצת אתרי הקופונים היומיים, לאחר סגירה המסחר בוול סטריט על הפסד מפתיע ברבעון הרביעי של 2012 וסיפקה תחזית מכירות מאכזבת לרבעון הנוכחי. ענקית הקופונים המקוונת רשמה ברבעון הרביעי הפסד של 81.1 מיליון דולר, או 12 סנט למניה, לעומת הפסד של 65.4 מיליון דולר, או 12 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. החברה ציינה כי התוצאות כוללות הפסד של שבעה סנט למניה בגין סעיף לא תפעולי. תחזית האנליסטים היתה לרווח של שלושה שני למניה ברבעון הרביעי, לעומת הפסד של שישה סנט למניה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

גרופון, שבראשה עומד המנכ"ל והמייסד אנדרו מייסון, רשמה בתקופה המדווחת הכנסות של 638.3 מיליון דולר, גידול של 30% לעומת הכנסות של 492 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת ובהתאם לתחזיות האנליסטים. עם זאת, החברה סיפקה תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי, וצופה הכנסות של 610-560 מיליון דולר ברבעון - הרבה פחות מתחזית האנליסטים להכנסות של 647 מיליון דולר.

ג'י.סי פני, רשת בתי הכלבו הרביעית בגודלה בארה"ב, דיווחה ביום רביעי לאחר סגירת המסחר על התרחבות ההפסד הרבעוני ועל המכירות השנתיות הנמוכות ביותר זה למעלה מ-25 שנים. החברה רשמה ברבעון הכספים שהסתיים בשני בפברואר הפסד נקי של 552 מיליון דולר, או 2.51 דולר למניה, לעומת הפסד של 87 מיליון דולר, או 41 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-3.88 מיליארד דולר, נפילה של 28% לעומת הרבעון המקביל. תחזית האנליסטים היתה למכירות של 4.08 מיליארד דולר. בסיכום שנתי, נפלו מכירות החברה ב-25% לכ-13 מיליארד דולר - המכירות השנתיות הנמוכות ביותר מאז 1987 ומכירות שנתיות נמוכות יותר מאלו של קמעונאית ההלבשה האמריקאית גאפ.

בורסות אירופה ברצף העליות החודשי הארוך מאז 1997

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בדרכן לרצף העליות החודשי הארוך ביותר זה 16 שנים, על רקע איתותים של הבנקים המרכזיים של ארה"ב ואירופה כי יתמידו במדיניות התמריצים לכלכלה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6% בדרכה לעלייה חודשית של 1.3%; פרנקפורט עלתה ב-0.9% אך נסוגה ב-0.4% בחודש פברואר כולו; פאריס טיפסה ב-0.9% אולם ירדה ב-0.3% בסיכום חודשי. בורסת מילאנו נסגרה בעלייה של 0.6% אולם נפלה ב-8.7% בסיכום חודשי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1% בהמשך לעלייה של 0.9% אתמול - הזינוק הדו-יומי החד ביותר השנה. בסיכום חודשי עלה המדד ב-0.9% - חודש חיובי תשיעי ברציפות ורצף העליות החודשי הממושך ביותר מאז שנת 1997.

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, בן ברננקי, אמר אתמול כי לבנק המרכזי יש את הכלים הנדרשים לצמצום היקף התמריצים בהם נקט לעידוד הכלכלה, במסגרת עדותו בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים האמריקאי, אשר היתה זהה לעדותו שלשום בוועדת הבנקאות של סנאט.

שלשום, ביום הראשון מבין שני ימי עדותו, עוררו דבריו של ברננקי אופטימיות בקרב המשקיעים לאחר שאותת על כוונת הבנק המרכזי להתמיד ברכישות האג"ח שמבצע הבנק, בהיקף של 85 מיליארד דולר בחודש.

מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי של אירופה, אותת אתמול בנאום במינכן כי אין בכוונת הבנק להתחיל במדיניות מוניטרית מצמצמת כל עוד שיעור האינפלציה נותר נמוך מיעד של 2%. מאזני הבנק המרכזי אמנם מצטמצמים הודות לשיפור המצב בשווקים והעובדה שחלק מהבנקים מתחילים להחזיר את חובותיהם לבנק אבל עדיין יש צורך בתמריץ מזומנים למשק האירופי, אמר הנגיד.

כלכלת ספרד התכווצה ב-1.9% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, כך לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה במדינה. בהשוואה לרבעון השלישי התכווצה הכלכלה ב-0.8%.

המסחר באסיה

המסחר באסיה ננעל בעליות שערים על רקע עליות שנרשמו אמש בוול סטריט. טוקיו עלתה ב-2.7%; שנחאי טיפסה ב-1.1%; הונג קונג עלתה ב-2%; סיאול הוסיפה 1.1% ומדד MSCI אסיה פסיפיק שאינו כולל את טוקיו עלה ב-1.4%; הין מתחזק ב-0.01% מול הדולר ונסחר תמורת 92.25 ין לדולר.

היום הוא יום המסחר האחרון לחודש פברואר. עד הבוקר רשמו המדדים ביפן, דרום קוריאה ואוסטרליה עליות של יותר מ-2.9% כל אחד בעוד השווקים בסין רשמו ירידות והבורסה בהונג קונג רשמה את הביצועים הגרועים ביותר מבין המדדים עם נפילה של 4.1%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker