יומיים לפני הקיצוץ הרחב בתקציב: הציבור בארה"ב חלוק בסוגיה

מחצית מהציבור גורס כי הקיצוץ הרחב והשרירותי חריף מדי, אך כמעט 40% מוכנים לתמוך בקיצוץ עמוק אף יותר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
סוכנויות הידיעות

יומיים לפני כניסתו לתוקף של קיצוץ רחב ושרירותי בתקציב הממשל בארה"ב, הציבור האמריקאי חלוק בסוגיה, כאשר כמחציתו גורסת כי הקיצוצים הצפויים חריפים מדי ואילו נתח מעט יותר קטן מהציבור מעריך כי הקיצוצים הכרחיים לצמצום הגירעון בתקציב. כך, לפי סקר חדש שערכו העיתון "וול סטריט ג'ורנל" ו-NBC ניוז.

רק כחמישית מהנסקרים אמרו כי לדעתם הקיצוצים האוטומטיים בתקציב הם רעיון טוב, בעוד שרוב הנשאלים גרסו שזה רעיון רע. עם זאת, מספר גדול מבין אלה שמתנגדים לקיצוצים הביעו תמיכה רבה בביצוע קיצוצים עמוקים בתקציב הממשל.

הקונגרס, ארה"ב
הקונגרס, ארה"בצילום: רויטרס

לו הקיצוצים היו מתבצעים במסגרת תוכנית חדשה, שונה במעט, ולא במסגרת הקיצוץ השרירותי שעתיד להיכנס לתוקף מחרתיים, כמעט 4 מתוך 10 מהנסקרים היו מוכנים לתמוך בקיצוצים עמוקים אף יותר בתקציב הממשל. עוד עלה מהסקר כי מרבית הציבור מסכים שהמשך המאבקים על התקציב בין הנשיא ברק אובמה לרפובליקאים בקונגרס פגוע באמון בכלכלה.

אובמה ינסה למנוע ברגע האחרון את הקיצוצים בתקציב כשייפגש עם מנהיגי הקונגרס ביום שישי, כדי לנסות להגיע להסכם שיימנע את כניסתם לתוקף של הקיצוצים באותו היום. אובמה ייפגש בבית הלבן עם ראש בית הנבחרים, הרפובליקאי ג'ון ביינר, מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד ומנהיג המיעוט הרפובליקאי בסנאט מיץ' אוקונל.

במקרה שהבית הלבן והקונגרס לא יגיעו להסכמה, יכנס לתוקפו ביום שישי קיצוץ רחב ושרירותי בתקציב הממשל האמריקאי, תרחיש שזכה לכינוי "סקווסטר" (Sequester), הקיצוצים, שייכנסו לתקוף באופן מיידי, עלולים לגרור פיטורים המוניים, בעיקר במשרד ההגנה, לפגיעה קשה בשירותים הציבוריים ולהאטה בצמיחת כלכלת ארה"ב.

הקיצוצים האוטומטיים ייכנסו לתוקף בראשון במארס, אלא אם יגובש הסכם בין הדמוקרטים לרפובליקאים קודם לכן. שני הצדדים צריכים להגיע להסכמה, לאחר שבסוף השנה שעברה, בניסיון להימנע מ"המצוק הפיסקלי", הסכימו רק על סוגיית המסים ודחו בחודשיים את ההחלטה לגבי הקיצוצים התקציביים. הקיצוץ האוטומטי המתוכנן יסיר 85 מיליארד דולר מהתקציב של השנה הנוכחית, וסך של 1.2 טריליון דולר מהתקציב בתשע השנים הבאות.

אובמה החריף אתמול את הטון כלפי הרפובליקאים בסוגיות הקיצוצים העלולים להיכנס לתוקף ביום שישי. בדברים שנשא בפני עובדים במספנת ניופורט בווירג'יניה, תיאר את הסקווסטר כ"דרך מטופשת לעשות דברים" שיחלישו את כלכלת ארה"ב ואת מוכנות הצבא האמריקאי. "ככל שטווח הקיצוצים האלה ארוך יותר, כך הנזק יהיה גדול יותר", אמר הנשיא.

אובמה שב וקרא לרפובליקאים לשתף עמו פעולה על מנת להגיע לפשרה שתכלול גם סגירה של כמה פרצות מס, מהלך שיסייע להגדלת הכנסות הממשל. הרפובליקאים מצדם דבקים בעמדתם כי הדרך לצמצום גירעון הממשל היא קיצוצים בתקציב. הנשיא דחה הצעה של הרפובליקאים להעניק גמישות רבה יותר לבית הלבן בשאלת הקיצוצים שיש לבצע, כל עוד מסגרת הקיצוצים תישאר בסכום של 85 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker