ביל גרוס: "זהירות: התלהבות בלתי רציונלית בשווקים"

מנהל קרן האג"ח הגדולה בעולם הזכיר בתחזית ההשקעות החודשית שלו את המושג שטבע אלן גרינספן ושאומץ בהמשך ככותרת ספרו של רוברט שילר

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביל גרוס, מנהל פימקו - קרן האג"ח הגדולה בעולם - העריך כי רמת חוסר הרציונליות של מחירי הנכסים בשווקים הפיננסים הולכת וגוברת לאחר שהבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל זה מספר שנים.

רמות מחירי הנכסים הן איתות למשקיעים כי עליהם לנקוט בזהירות, ודרגת החוסר רציונליות בסולם של 1-10 היא בערך שש וממשיכה לטפס, כתב גרוס בתחזית ההשקעות החודשית שפורסמה היום באתר פימקו. גרוס ציטט בתחזית את דבריו של בכיר הבנק הפדרלי ג'רמי סטיין ממוקדם יותר החודש לפיהם ישנם סימנים לנטילה מופרזת של סיכונים במספר שוקי אשראי, כמו אג"ח קונצרניות, אולם לא הם אינם מאיימים על היציבות הפיננסית.

ביל גרוסצילום: בלומברג

"אג"ח קונצרניות ואג"ח בעלות תשואות גבוהות מתומחרות במידה מסוימת מתוך התלהבות וחוסר רציונליות", כתב גרוס. "מרווחי התשואות קטנים, שולי הרווח התאגידים בשיא ויש להם לאן ליפול, והכלכלה עדיין שברירית".

"התשואות הן בשוקי המניות והן באג"ח בדרגת סיכון גבוהה הושפעו בצורה מופרזת במהלך השנים האחרונות מההרחבה הכמותית", המשיך גרוס. "אם וכאשר התמיכה תתפוגג או במקרה שהכלכלה תמשיך לדשדש, המשקיעים צריכים לנקוט בזהירות ולרסן את התלהותם".

אלן גרינספן, לשעבר יו"ר הבנק הפדרלי, טבע בנאום שנשא ב-1996 את המושג "התלהבות בלתי רציונלית", כאשר שאל "כיצד אנחנו יכולים לדעת מתי התלהבות בלתי רציונלית גרמה לעלייה מופרזת במחירי הנכסים, אשר אז הפוכים לחשופים לתנודות בלתי צפויות ומתמשכות?". עבור ארבע שנים פירסם הכלכלן רוברט שילר מאוניברסיטת ייל את ספרו "התלהבות בלתי רציונלית" ("Irrational Exuberance") שתיאר את התקופה שקדמה להתפוצצות בועת ההייטק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker