אובמה ייפגש בשישי עם מנהיגי הקונגרס בניסיון למנוע הקיצוצים

הנשיא ינסה להגיע להסכם עם הרפובליקאים ביום בו צפויים קיצוצים של 85 מיליארד דולר להיכנס לתוקף ■ אתמול הזהיר יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, כי הקיצוצים הם "נטל מהותי על ההתאוששות הכלכלית"

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ינסה למנוע ברגע האחרון את הקיצוצים האוטומטיים בתקציב כשייפגש עם מנהיגי הקונגרס ביום שישי, ה-1 במארס, בכדי לנסות להגיע להסכם רגע לפני כניסת הקיצוצים לתוקפם - באותו היום.

אובמה ייפגש בבית הלבן עם ראש בית הנבחרים, הרפובליקאי ג'ון ביינר, מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד ומנהיג המיעוט הרפובליקאי בסנאט מיץ' אוקונל.

נשיא ארה"ב ברק אובמהצילום: אי-פי

הרפובליקאים והדמוקרטים צריכים להגיע להסכמה בסוגיית הקיצוצים, לאחר שבסוף השנה שעברה, בניסיון להימנע מ"המצוק הפיסקלי", הסכימו הצדדים רק על סוגיית המסים ודחו בחודשיים את ההחלטה לגבי הקיצוצים התקציביים. הקיצוץ האוטומטי המתוכנן יסיר 85 מיליארד דולר מהתקציב של השנה הנוכחית, וסך של 1.2 טריליון דולר מהתקציב לעשור הקרוב.

אתמול החריף אובמה את הטון כלפי הרפובליקאים בסוגיית הסקווסטר - קיצוצים אוטומטיים של 85 מיליארד דולר בתקציב. בדברים שנשא בפני עובדים במספנת ניופורט בווירג'יניה, תיאר אובמה את הסקווסטר כ"דרך מטופשת לעשות דברים" שיחליש את כלכלת ארה"ב ואת מוכנות הצבא האמריקאי. "ככל שטווח הקיצוצים האלה ארוך יותר, כך הנזק יהיה גדול יותר", אמר הנשיא. הקיצוצים צפויים לפגוע בעיקר בהוצאות הביטחון.

אובמה קרא פעם נוספת לרפובליקאים לשתף איתו פעולה כדי להגיע לפשרה מוסכמת, שתכלול גם סגירה של כמה פרצות במס כדי להגדיל את ההכנסות. הרפובליקאים, מצדם, דבקים בעמדתם לקצץ בתקציב על מנת לצמצם בגירעון. הנשיא דחה הצעה של הרפובליקאים להעניק גמישות רבה יותר לבית הלבן בשאלת הקיצוצים שיש לבצע, כל עוד מסגרת הקיצוצים תישאר בסכום של 85 מיליארד דולר.

גם נגיד הבנק הפדרלי, בן ברננקי, הזהיר אתמול מפני הסקווסטר כשאמר כי בהתחשב בקצב הצמיחה האיטי של כלכלת ארה"ב, הקיצוצים המתוכננים הם "נטל מהותי על ההתאוששות הכלכלית". "מלבד ההשפעה השלילית על משרות ועל שכר עובדים, התאוששות איטית יותר תקשה על צמצום הגירעון בטווח הקצר", אמר ברננקי במסגרת עדותו החצי שנתית בקונגרס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker