ראש עיריית סלוניקי לשעבר נשפט למאסר עולם באשמת מעילה בכספי ציבור

ואסיליס פפגיאורגופולוס הורשע במעילה ב-18 מיליון יורו במהלך שתי הקדנציות שלו בראשות עיריית סלוניקי

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

בית משפט בסלוניקי גזר היום מאסר עולם על ואסיליס פפגיאורגופולוס, לשעבר ראש העיר, לאחר שהרשיע אותו במעילה בסכום של כמעט 18 מיליון יורו (23.56 מיליון דולר) מכספי העירייה במשך שתי הקדנציות שלו בתפקיד, דיווח העיתון היווני "קתמריני".

פפגיאורגופולוס ו-17 בכירים אחרים עמדו למשפט באשמת מעילה בכמעט 52 מיליון יורו מכספי העירייה, אך בית המשפט אמר היום כי ישנן ראיות רק לגבי סכום של 17.962 מיליון יורו שגנבו ראש העיר לשעבר ואנשיו. בית המשפט גזר עונשים פחות חמורים של 10-15 שנות מאסר על מיכליס למוסיאס, לשעבר מזכ"ל העירייה, פניוטיס סקסוניס, לשעבר גזבר העירייה, ושני מנהלים לשעבר בשירותים הפיננסיים של העירייה. יותר מעשרה נאשמים אחרים, בהם שלושה סגנים לשעבר שהיו ממונים על כספים, זוכו מכל אשמה.

"אינני קשור למקרה הזה בשום אופן. אנשים מסוימים ימותו מרוב רגשות אשם", אמר פפגיאורגופולוס לאחר הקראת גזר הדין.

ראש עיריית סלוניקי לשעבר, ואסיליס פפגיאורגופולוסצילום: אי–פי

פפגיאורגופולוס, אצן לשעבר שלמד רפואה ולכן כונה "הרופא המעופף", כיהן במשך שתי קדנציות כראש העיר סלוניקי, כחבר במפלגת הדמוקרטיה החדשה, שבראשה עומד כיום ראש הממשלה אנטוניס סמאראס, שהתחייב להיאבק בשחיתות. פפגיאורגופולוס כיהן בתפקיד החל משנת 1999 ועד שהוחלף בנובמבר 2010 על ידי יאניס בוטריס, בעקבות בחירות מקומיות. כאשר בוטריס נכנס לתפקיד ראש העיר, הוא האשים את פפגיאורגופולוס בכך שסיפק נתונים פיננסיים שגויים.

היקף פרשיית השחיתות שבה הורשע פפגיאורגופולוס זעזע את יוון בעיצומו של משבר החוב שבו שקועה המדינה כבר יותר משלוש שנים. הציבור היווני מלא בזעם על השחיתות, שנהפכה לחלק מהשגרה במגזרים מסוימים במדינה. כשליש מהיוונים כיום נמצאים בסכנת עוני, בעקבות צעדי הצנע שהוצגו בניסיון לעמוד בתנאי חבילת החילוץ הבינלאומית ולצמצם את הגירעון התקציבי. בינתיים, מנסה ממשלת יוון להיאבק בשחיתות הכרונית במדינה ובהעלמות מס אשר נפוצות במדינה, ולבנות כלכלה בריאה. בחודשים האחרונים נגזרו עונשי מאסר על כמה פוליטיקאים ואנשי עסקים בגין שערוריות שחיתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ