מה יעשו שלל חסרי הניסיון הפוליטי ברשימתו של בפה גרילו בפרלמנט?

חברי הפרלמנט החדשים במפלגת חמשת הכוכבים: נשים צעירות וחסרות ניסיון פוליטי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כשפאולה קרינלי הייתה סטודנטית, היא עבדה זמן קצר בתחום טכנולוגיית המידע בבריטניה. כשסיימה את לימודיה, עבדה בשדה התעופה בעיר מולדתה מילאנו, ולאחר מכן גוייסה לעבודה בחברת שילוח בינלאומית. כיום, בגיל 33 וללא כל ניסיון פוליטי, היא בדרכה לרומא, למושב בפרלמנט האיטלקי.

"זה אתגר", הודתה ביום שלישי, "אך אתגר שאנחנו רוצים לקחת על עצמנו". השימוש שלה בריבוי חשוב, כיוון שמצבה של קרינלי, אף שנראה מעט יוצא דופן כאשר מסתכלים עליו מבעד לעדשת המיינסטרים הפוליטי, הוא לפתע לא יוצא כלל בבריטניה. לא פחות מ-163 מעמיתיה מתנועת חמשת הכוכבים, הכוח האנטי-ממסדי שפרץ בצורה מרהיבה בסקרים, יצטרפו אליה בפרלמנט. מרביתם נעדרי ניסיון פוליטי. כולם מלאי תקווה.

גרילו ורעייתו פרבין טדז'יק אחרי שהצביעו בקלפי בגנואהצילום: רויטרס

"אני חושבת שזו עשויה להיות התחלה של פוליטיקה חדשה. אני חושבת שאנשים הבינו ששינוי הוא דבר אפשרי", אמרה קרינלי, שנבחרה מטעם המפלגה לבית התחתון של הפרלמנט, שם בניגוד לציפיות היא המפלגה הגדולה ביותר. "זו תוצאה נהדרת עבורנו", אמרה קרינלי. "זה סימן שלאנשים נמאס מהפוליטיקה הישנה. הם אמרו לנו שאתמול שהם רוצים שינוי".

האם אנשים צריכים להיות מוטרדים מחוסר הניסיון? "אני אומרת שאם הניסיון הזה מוביל לשוחד וגניבת כספים, אני שמחה לא להיות מנוסה", אמרה.

מפלגת חמשת הכוכבים הפתיעה את כולם - גם את עצמה - בהצלחתה בבחירות. אורות הזרקורים הופנו עד כה כלפי בפה גרילו, הקומיקאי לשעבר שהקים את התנועה ב-2009. אך כעת מתחילים רבים לחשוב על עשרות האנשים שהתייצבו מאחוריו, וכעת במפתיע עליהם להוכיח את כישוריהם הפוליטיים בתקופת משבר.

"אלה אנשים רגילים. הם כולם חדשים לחלוטין בזירה. אף אחד מהם מעולם לא דרך במוסד פוליטי", אומר דנקן מקדונל מ- European University Institute בפירנצה. "כל מפלגה חדשה, כאשר היא נהנית מצמיחה פתאומית, תמיד נתקלת באתגר, כיוון שאין לה את המבנים והחוקים וכוח האדם בשביל להתמודד עם הצבעה מסוג זה. אך הפעם זה מתווסף למבוי סתום פוליטי, שמציב את המפלגה במרכז".

מפלגת חמשת הכוכבים בחרה את המועמדים שלה לפרלמנט בפריימריז מקוונים. גרילו, כאשר ציין עבור מי הוא עצמו הצביע בפריימריז, אמר: אם לשלושה, בוגרת אוניברסיטה בת 23 ומהנדס. אלה האנשים שאני רוצה לראות בפרלמנט".

וזה מה שהוא קיבל. רבים מהנבחרים החדשים של המפלגה הם בעלי מודעות אזרחית, צעירים - יוצא דופן בעולם הפוליטי המזדקן של איטליה - ונשים. לפי תקנות המפלגה, אף אחד לא יוכל לכהן יותר משתי כהונות.

לורה קסטלי, בת 26 מטורינו, שנבחרה אף היא לבית התחתון בפרלמנט, אמרה ביום שלישי כי המצב העומד בפני חברי המפלגה "נהדר ומרגש. ברור שעלינו לעמוד בהתחייבויותינו, אך הדבר היפה בתנועה שלנו היא שאף אחד מאיתנו לא לבד", אמרה. קסטלי, בוגרת ראיית חשבון, דחתה את הרעיון כי ניתן להאשים את המפלגה בבעיית המשילות שרבים חוששים שאיטליה נקלעה אליה בעקבות הבחירות. "זו לא אשמתנו", אמרה, בציינה את הקלות המס שהציע סילביו ברלוסקוני כדגומה לאופן שבו מועמדים אחרים ניסו "לקנות קולות".

קסטלי מצפה בכיליון עיניים לתחילת עבודתה החדשה - ובראש בראשונה, התמודדות עם חוקי הבחירות באיטליה, שנחשבים לאחד הגורמים המרכזיים למבוי הסתום הפוליטי. "חשוב שנחליט בקרוב מה לעשות, ונעשה זאת במהירות", אמרה קסטלי. לאחר מכן היא רוצה לעבוד על הצעת חוק נגד ניגודי עניינים.

לא ידוע רבות על מידת האחידות של מפלגת חמשת הכוכבים. גרילו עצמו אמר בעבר כי המפלגה נמצאת מעל הספקטרום הפוליטי באיטליה - המדיניות שלו נוטה הן לכיוון השמאל והן לכיוון ימין. לדברי מקדונל, שיטת בחירת הנציגים פירושה כי גם גרילו עצמו, וגורו האינטרנט שלו, רוברטו קאזלג'יו, עלולים להיות מופתעים. "באיזו מידה הם מסוגלים לבדוק את האנשים האלה?", שאל, וענה: "לא יותר מדי ככל הנראה, כיוון שפשוט אין להם המוסדות הדרושים להם. מדובר במפלגה שהמטה שלה הוא אתר אינטרנט. אלה לא אנשים שעברו דרך מוסדות המפלגה ואותם הכירו במהלך הדרך. אנו צפויים לראות כאוס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker