קשיי האשראי בבריטניה: הבנק המרכזי יגבה "קנס" מבנקים שיפקידו כסף

הורדת הריבית מרמה של 0.5% לרמה שלילית - תרתיע את הבנקים מהפקדת פיקדונות בבנק המרכזי ותעודד אותם להלוות לעסקים קטנים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק המרכזי של בריטניה שוקל רעיון מהפכני של הורדת הריבית לרמה שלילית, בכדי לעודד הלוואות ולהשיב את הכלכלה הבריטית לצמיחה.

פול טאקר, סגן נגיד הבנק המרכזי של בריטניה לענייני יציבות פיננסית, אמר אתמול לחברי פרלמנט כי זהו אחד הרעיונות שהוא שוקל כדי לעודד את הכלכלה. "עם זאת זה יהיה דבר חריג ויש לחשוב על כך בזהירות רבה", הודה טאקר, שדיבר בפני ועדת האוצר (TSC).

מארק קרניצילום: רויטרס

כיום משלם הבנק המרכזי של בריטניה ריבית של 0.5% על הפיקדונות שבנקים משאירים בו. אם הריבית תורד לרמה שלילית, הבנקים יצטרכו לשלם לבנק המרכזי על הפיקדונות, מה שעשוי לגרום להם להפקיד פחות כסף ולעודד אותם להלוות יותר לעסקים בבריטניה.

אף שכמה בנקים מרכזיים בעולם, בהם בנקים בשוודיה ובדנמרק, התנסו בריביות שליליות בשנים האחרונות, זו הפעם הראשונה שהצעה כזו עולה בבריטניה. הבנק המרכזי של בריטניה שקל בעבר להוריד את הריבית מהשפל של 0.5% שבו היא נמצאת מאז מארס 2009, אך החליט נגד המהלך מחשש כי חברות משכנתאות קטנות יפשטו רגל. כדי להתגבר על החשש הזה, בוחן כעת הבנק אפשרות לשנות את השיטה כך שתיקבע ריבית נפרדת על פיקדונות עודפים שמפקידים מוסדות פיננסיים בבנק המרכזי.

הנכונות של הבנק המרכזי של בריטניה לשקול אמצעים נוספים מלבד הרחבה כמותית מגיעה על רקע מינויו של מארק קרני לנגיד במקום מרווין קינג. קרני, לשעבר נגיד הבנק המרכזי של קנדה, אמור להיכנס לתפקיד תוך ארבעה חודשים, וההערכות כי יביא איתו דיון על פעולות אפשריות חדשות לעידוד כלכלת בריטניה, לעומת קינג שדחף ליותר רכישות אג"ח וקרא לממשלה לנקוט יותר צעדים ולשתף פעולה עם הבנק המרכזי על מנת לעודד את הצמיחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker