ברננקי: הקיצוצים בתקציב - נטל מהותי על ההתאוששות הכלכלית

יו"ר הבנק הפדרלי פתח את עדותו החצי שנתית בפני הקונגרס והגן על תכנית רכישת הנכסים ללא הגבלה שיזם ■ הוא הגן על תכנית ההרחבה הכמותית של יפן והביע חשש מפני טלטלה בשווקים בעקבות הבחירות באיטליה

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, הגן היום בקונגרס על תוכנית רכישות הנכסים ללא הגבלה שיזם הבנק, ואמר כי אלו תומכות בצמיחה תוך סיכון נמוך לאינפלציה גבוהה או יצירת בועות נכסים בשווקים. "איננו סבורים שהעלויות הפוטנציאליות של נטילת סיכונים גדולים בחלק מהשווקים הפיננסים עולים על היתרונות של קידום התאוששות כלכלית חזקה יותר", אמר ברננקי בעדותו החצי שנתית בפני ועדות של הקונגרס האמריקאי, שנפתחה היום ותימשך מחר.

עוד אמר ברננקי כי בהתחשב בקצב הצמיחה האיטי של כלכלת ארה"ב, הקיצוצים בתקציב המתוכננים להיכנס לתוקפם ב-1 במארס הם "נטל מהותי על ההתאוששות הכלכלית". "מלבד ההשפעה השלילית על משרות ועל שכר עובדים, התאוששות איטית יותר תקשה על צמצום הגירעון בטווח הקצר", אמר.

בן ברננקיצילום: אי-פי

הקיצוצים האוטומטיים ייכנסו לתוקף ב-1 במארס, אלא אם יגובש הסכם בין הדמוקרטים לרפובליקאים קודם לכן. שני הצדדים צריכים להגיע להסכמה, לאחר שבסוף השנה שעברה, בניסיון להימנע מ"המצוק הפיסקלי", הסכימו רק על סוגיית המסים ודחו בחודשיים את ההחלטה לגבי הקיצוצים התקציביים. הקיצוץ האוטומטי המתוכנן יסיר 85 מיליארד דולר מהתקציב של השנה הנוכחית, וסך של 1.2 טריליון דולר מהתקציב לעשור הקרוב.

ברננקי התייחס בעדותו גם למצב הכלכלי ביפן והמצב הפוליטי באיטליה. לגבי יפן, הוא הביע תמיכה במאמציו של ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, לחדש את צמיחת הכלכלה היפנית ולסיים את הדיפלציה באמצעות תכנית הרחבה כמותית אגרסיבית שגורמת להחלשת הין. מדיניותו של אבה גררה ביקורת מצד רוסיה, גרמניה ודרום קוריאה וזכתה לביטוי "מלחמת מטבעות", אולם ברננקי אמר היום כי הוא "תומך במאמצי היפנים לשים סוף לדיפלציה".

ברננקי התייחס בעדותו גם לבחירות באיטליה השבוע ולהשפעתן על השווקים, ואמר כי חוסר הודאות לגבי העתיד לבוא באיטליה מזיז את השווקים בצורה מעוררת חשש. עם זאת, הוא ציין כי אף אחד מהמועמדים לראשות ממשלת איטליה לא דחה את השייכות ליורו, והוסיף כי לבנקים האמריקאים חשיפה מתונה בלבד לאיטליה.

במסגרת עדותו עשוי ברננקי לאותת לגבי שינויים במדיניות המוניטרית של הבנק הפדרלי בחודשים הקרובים. לפי פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק, שפורסמה בשבוע שעבר, הבנק הפדרלי שוקל להכניס שינויים משמעותיים במדיניות ההרחבה הכמותית (QE) המוניטרית בארה"ב.

לפי הפרוטוקול, התגלעה מחלוקת בין בכירי הבנק המרכזי לגבי עתיד רכישות האג"ח החודשיות שבמצע הבנק בהיקף של 85 מיליארד דולר. משתתפי הישיבה "הדגישו כי הוועדה צריכה להיות מוכנה לגוון את קצב רכישות הנכסים, בין אם בתגובה לשינויים בתחזית הכלכלית ובין אם בשל הערכת התועלת והעלויות של הרכישות האמורות".

בספטמבר הודיע הבנק הפדרלי על מהלך הרחבה כמותית שלישי מאז פרוץ המשבר (QE3), במסגרתו התחייב הבנק לרכוש אג"ח מגובות משכנתאות בקצב של 40 מיליארד דולר בחודש.

בדצמבר החליט הבנק הפדרלי על הוספת רכישות אג"ח בסכום חודשי של 45 מיליארד דולר לתכנית הקיימת. כעת, מבצע הבנק רכישות בסכום של 85 מיליארד דולר בחודש, עד להודעה חדשה. הבנק ציין כי היעד שלו הוא ירידת שיעור האבטלה בארה"ב לרמות המניחות את הדעת.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker