איך ידע סורוס להמר נגד הליש"ט בדיוק לפני הורדת דירוג האשראי?

סורוס, ששבר את הליש"ט, הימר נגדה זמן קצר לפני שבריטניה ספגה הורדת דירוג; התקדים של ארה"ב מראה שדווקא המטבע יכול לעלות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עקבו אחריי בטוויטר @dafnamaor

20 בפברואר, 2013: "פייננשל טיימס" מדווח שקרן הגידור של ג'ורג' סורוס בוחנת הימור נגד הליש"ט. סורוס כבר אינו עוסק בניהולה השוטף, אולם בהחלטות השקעה גדולות הוא עדיין מתערב. הקרן שלו גרפה מיליארד דולר בחודשים האחרונים מהימור נגד הין היפני.

23 בפברואר, 2013: סוכנות דירוג האשראי מודי'ס מורידה את דירוג האשראי המושלם של בריטניה, AAA בנימוק שכלכלת הממלכה המאוחדת צפויה לדרוך במקום בשנים הקרובות.

ג'ורג' סורוסצילום: בלומברג

25 בפברואר, 2013: ביום המסחר הראשון לאחר הורדת הדירוג הליש"ט איננה זזה כמעט במסחר מול הדולר והיורו.

26 בפברואר, 2013: הליש"ט רושמת עלייה קלה של 0.1%, אולם מתחילת השנה היא איבדה קרוב ל-7% מול הדולר וכמעט 6% מול היורו.

האם סורוס, שהימר נגד הליש"ט בעבר ו"שבר" את הבנק המרכזי של בריטניה, ידע על הורדת הדירוג או ניחש שהיא מגיעה? לא ניתן לדעת ואפילו לא ניתן לדעת בוודאות אם הוא כבר הרוויח מנפילת הליש"ט מתחילת השנה, שכן הקרן שלו לא פירסמה את אחזקותיה. למעשה, יכול להיות שאם סורוס היה יודע על הורדת הדירוג, הוא היה בוחר לא להמר נגד הליש"ט, לפחות בהסתמך על התקדים של הדולר האמריקאי.

כשארה"ב איבדה את דירוג האשראי המושלם שלה ב-6 באוגוסט 2011, היתה זו מכה קשה ליוקרתה של הכלכלה הגדולה בעולם. אולם ההשפעה על המטבע שלה היתה הפוכה: הדולר-אינדקס, שהוא שער הדולר מול סל של מטבעות עיקריים, עלה ב-13% תוך שנה וחודשיים וכעת הוא נסחר ב-10% יותר משהיה יום לפני הורדת הדירוג. תשואת אג"ח ל-10 שנים של ארה"ב, שמשקפת את רמת הסיכון לאי פרעון חובות, ירדה מרמה של 2.5% ביום לפני הורדת הדירוג, ל-1.4% תוך 14 חודשים, וכעת היא ב-1.8%. הירידה בתשואות לא רק מעידה על הבטחון ביכולת הפרעון של ארה"ב, אלא גם מקטינה את הוצאות המימון של הממשל.

הליש"ט, כאמור, לא זזה כמעט בעקבות הורדת הדירוג, ולמעשה רשמה עלייה קלה היום (ג'). תשואת איגרות החוב של בריטניה דווקא ירדה) - מהלך המשקף התחזקות האמון ביכולת ממשלתה לפרוע את חובותיה - מ-2.11% ל-2.08%.

בריטניה והליש"ט רחוקות מלהיות במעמד דומה לזה של הדולר, המהווה מקלט למשקיעים בתקופות של אי ודאות כלכלית ומשברים. ההשפעה של הורדת הדירוג היא בעיקר תדמיתית, וגם במובן זה היא הרבה פחות מעליבה, כך נראה, מהורדת הדירוג שספגה צרפת בשנה שעברה. הצרפתים זעקו חמס על הבושה הגדולה בכך שמעמד האשראי שלהם נמוך מזה של החנוונים הבריטים שמעבר לתעלה. לבריטים אולי אין בכך נחמה רבה, אבל יש להם צרות גדולות בהרבה - אבטלה, דעיכה כלכלית, פערים הולכים וגדלים והיעדר נתיב לעתיד טוב יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker