אנליסטים חוששים: האם אסיה בדרך למשבר חוב?

העובדה שכלכלות האזור זקוקות לאשראי כדי להמשיך ולצמוח מדאיגה, טוענים אנליסטים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כלכלות אסיה ממשיכות לצמוח בקצב מהיר, אשר בולט במיוחד על רקע המשבר באירופה וההתאוששות האיטית בארה"ב. אולם אנליסטים מזהירים כי החובות של מדינות האזור תופחים בקצב מדאיג ומצביעים על כך שכלכלותיהן אינן בריאות, דיווח המגזין "טיים".

מחקר שערך לאחרונה בנק HSBC ציין כי בהתבסס על שיעורי האשראי הבנקאי ביחס לתמ"ג באזור, "המינוף כעת גבוה יותר מאשר בשיא שקדם למשבר באסיה ב-1997". כשמוסיפים לכך הנפקות שיא של אג"ח בשנים האחרונות, אופציית מימון שלא היתה נפוצה בשנות ה-90, המינוף הכולל אפילו גבוה יותר, הסביר הדו"ח של HSBC.

בורסת טוקיו
בורסת טוקיו

לפי נתוני סטנדרד אנד פור'ס, הלוואות ממוסדות פיננסיים לחברות ולמשקי בית כאחוז מהתמ"ג זינקו בהונג קונג מ-143% ב-2005 ל-202% ב-2012. בדרום קוריאה, היחס הזה זינק מ-132% ל-166% באותה תקופה, בסינגפור מ-91% ל-117%, ובסין מ-112% ל-130%. בווייטנאם, השיעור הזה כמעט הוכפל מ-66% ל-113%. אחת הסיבות לעליה הזו היא הריביות הנמוכות בכל מקום, אשר עודדו הלוואות. סיבות נוספות הן העליה בעושר משקי הבית והצמיחה בכלכלות, אשר גורמות באופן טבעי לעליה בהיקף החובות.

אולם ב-HSBC מודאגים מכך שכלכלות אסיה צריכות להגדיל את חובותיהן כדי להמשיך ולצמוח, סימן לכך שהן לא בריאות. "היות שהצמיחה הכלכלית עדיין תלויה מאוד באשראי, יש צורך ביותר חובות כדי לייצר אחוז של צמיחה בתמ"ג", נכתב בדו"ח של HSBC. "זוהי מגמה מדאיגה. אנליסטים מודאגים גם מכך שהחוב באסיה צפוי להמשיך ולגדול, בשל תנאי הכסף הקלים מאוד בכלכלה העולמית כולה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker