נעילה חיובית בוול סטריט; הבחירות באיטליה הפילו את בורסות אירופה

למרות הטלטלה בשוקי אירופה, המדדים בניו יורק התעודדו מזינוק בביטחון הצרכנים ונתונים חיוביים בענף הנדל"ן ■ מילאנו צנחה ב-4.9% ■ הזהב נפל בשיעור החד זה יותר משנה ■ ירידות נרשמו גם במסחר על הנפט

נדן פלדמן
סיון פינגולד
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משבר הבחירות באיטליה גרר את אירופה לירידות חדות היום, אך לא הצליח להעיב על המסחר בוול סטריט, שננעל בעליות לאחר פרסום נתונים מעודדים בענף הנדל"ן ועלייה חדה בביטחון הצרכנים.

מדד דאו ג'ונס ננעל בעליות של 0‪.‬8%, מדד S‪&‬P 500 עלה ב-0‪.‬6% ומדד הנאסד"ק הוסיף 0‪.‬4% לערכו. התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים עלו ב-0‪.‬02% ל-1‪.‬88%. הדולר נסחר ללא שינוי מול היורו בשער של 1‪.‬3059 דולר ליורו.

באירופה ננעלו המדדים בירידות שערים חדות בהובלת בורסת מילאנו, לאחר שמסתמן כי תוצאות הבחירות באיטליה מובילות למבוי סתום בהרכבת הקואליציה. מילאנו צנחה ב-4.9%; מדריד נפלה ב-3.2%; לונדון ירדה ב-1.3%; פאריס נפלה ב-2.7%, פרנקפורט איבדה 2.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1.3%.

האג"ח של ספרד ואיטליה ל-10 נפלו והתשואות עליהן עלו. התשואה על האג"ח הממשלתיות של איטליה זינקה ב-0.4% ל-4.9% - שיא של חודשיים, ובספרד עלתה התשואה על האג"ח המקבילות ב-0.2% ל-5.36%.

גם בשוק הסחורות נרשמו היום ירידות בולטות. מחיר הנפט מסוג ברנט הנסחר בלונדון ירד ב-1.5% למחיר של 112.6 דולר לחבית. מחיר הנפט מסוג טקסס מתוק ירד ב-0.5% ל-92.6 דולר לחבית. הזהב רשם היום את הירידה החדה מזה יותר משנה, כשמחירו נפל ב-1.8% ל-1615.5 דולר לאונקייה.

אובמה: קיצוץ אוטומטי - "דרך מטופשת לעשות דברים"

נשיא ארה"ב ברק אובמה החריף היום את הטון כלפי הרפובליקאים בסוגיית הסקווסטר - קיצוצים אוטומטיים בתקציב בגובה 85 מיליארד דולר, שייכנסו לתוקפם ב-1 במארס בהיעדר הסכם בין הבית הלבן לקונגרס.

בדברים שנשא בפני עובדים במספנת ניופורט בווירג'יניה, תיאר אובמה את הסקווסטר כ"דרך מטופשת לעשות דברים" שיחלישו את כלכלת ארה"ב ואת מוכנות הצבא האמריקאי. "ככל שטווח הקיצוצים האלה ארוך יותר, כך הנזק יהיה גדול יותר", אמר. הקיצוצים צפויים לפגוע בעיקר בהוצאות הביטחון.

אובמה קרא פעם נוספת לרפובליקאים לשתף אתו פעולה כדי להגיע לפשרה מוסכמת, שתכלול גם סגירה של כמה פרצות במס כדי להגדיל את ההכנסות. הרפובליקאים מצדם דבקים בעמדתם לקצץ בתקציב כדי לצמצם בגירעון. הנשיא דחה הצעה של הרפובליקאים להעניק גמישות רבה יותר לבית הלבן בשאלת הקיצוצים שיש לבצע, כל עוד מסגרת הקיצוצים תישאר בסכום של 85 מיליארד דולר.

בד בבד, ועדת הכספים של הסנאט האמריקאי אישרה היום ברוב גדול את מועמדותו של ג'ק לו לתפקיד שר האוצר של ארה"ב. אישור סופי יינתן על ידי חברי הסנאט בימים הקרובים. בנוסף, סאגת מינויו מעורר המחלוקת של צ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה התקרבה לסיומה, לאחר שהייגל זכה לתמיכה של יותר מ-60 חברי סנאט בהצבעת פיליבסטר של הרפובליקאים שנועדה לחסום את מינויו. 27 סנאטורים התנגדו למינוי. מינויו של הייגל צפוי להיות מאושר סופית מחר בסנאט.

ברננקי: הקיצוצים הם נטל על ההתאוששות הכלכלית

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, הגן היום בקונגרס על תכנית רכישות הנכסים ללא הגבלה שיזם הבנק, ואמר כי אלו תומכות בצמיחה תוך סיכון נמוך לאינפלציה גבוהה או יצירת בועות נכסים בשווקים.

עוד אמר ברננקי כי בהתחשב בקצב הצמיחה האיטי של כלכלת ארה"ב, הקיצוצים בתקציב המתוכננים להיכנס לתוקפם ב-1 במארס הם "נטל מהותי על ההתאוששות הכלכלית". "מלבד ההשפעה השלילית על משרות ועל שכר עובדים, התאוששות איטית יותר תקשה על צמצום הגירעון בטווח הקצר", אמר.

הקיצוץ האוטומטי המתוכנן יסיר 85 מיליארד דולר מהתקציב של השנה הנוכחית, וסך של 1.2 טריליון דולר מהתקציב לעשור הקרוב.

ברננקי התייחס בעדותו גם למצב הכלכלי ביפן והמצב הפוליטי באיטליה. לגבי יפן, הוא הביע תמיכה במאמציו של ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, לחדש את צמיחת הכלכלה היפנית ולסיים את הדיפלציה באמצעות תכנית הרחבה כמותית אגרסיבית שגורמת להחלשת הין. מדיניותו של אבה גררה ביקורת מצד רוסיה, גרמניה ודרום קוריאה וזכתה לביטוי "מלחמת מטבעות", אולם ברננקי אמר היום כי הוא "תומך במאמצי היפנים לשים סוף לדיפלציה".

לגבי הבחירות באיטליה והשפעתן על השווקים, אמר ברננקי כי חוסר הודאות לגבי העתיד לבוא באיטליה משפיע על השווקים בצורה מעוררת חשש. עם זאת, הוא ציין כי אף אחד מהמועמדים לראשות ממשלת איטליה לא דחה את השייכות ליורו, והוסיף כי לבנקים האמריקאים חשיפה מתונה בלבד לאיטליה.

זינוק בביטחון הצרכנים בארה"ב

ביטחון הצרכנים בארה"ב זינק בפברואר הרבה מעבר לתחזיות האנליסטים, חודש לאחר שנכנסו לתוקף שינויים במדיניות המס, שכללו העלאות מסים עבור חלק מהאמריקאים.

לפי מדד קונפרנס בורד, ביטחון הצרכנים בארה"ב קפץ החודש לרמה של 69.6 נקודות, לעומת תחזית אנליסטים של 62.3 נקודות ולעומת 58.4 נקודות בינואר. זאת העלייה הגבוהה מאז נובמבר 2011, לאחר שבינואר נרשמה הרמה הנמוכה מזה למעלה משנה. עם זאת, המדד עדיין רחוק מרמה של 90 נקודות, המעידה על כלכלה בריאה בצמיחה.

הזינוק במדד מעיד כי אמריקאים הסתגלו במהרה לתוספת ממוצעת של 0.2% במס הכנסה, שנועדה לממן הוצאות רווחה ממשלתיות ואת התייקרות מחירי הדלק. בנוסף התעודדו אמריקאים מ-150 אלף משרות חדשות שנוצרו במשק בדצמבר ומהתאוששות של שוק הנדל"ן, כפי שבאה לידי ביטוי בכמה נתונים בולטים שפורסמו היום, בהם זינוק במחירי הדיור בערים הגדולות ושיא של 4 שנים בקצב מכירות בתים חדשים.


עלייה במחירי הדיור בארה"ב

מחירי הדיור בערים הגדולות בארה"ב עלו בדצמבר בשיעור החד זה למעלה משש שנים, לפי מדד קייס שילר שפורסם היום. בנוסף, מדד מחירי הבתים של סוכנות הדיור הפדרלית (FHFA) הצביע גם הוא על עלייה בחודש האחרון של 2012.

לפי מדד קייס שילר, 20 הערים הגדולות בארה"ב רשמו בדצמבר עלייה ממוצעת של 6.8% לעומת דצמבר 2011 ועלייה של 0.9% לעומת נובמבר. תחזית הכלכלנים צפתה עלייה שנתית של 6.6%. מתוך 20 הערים הגדולות, 19 רשמו עליות מחירים, כשניו יורק היא העיר היחידה שרשמה ירידה של 0.5% במחירים.

בדו"ח אחר שפירסמה סוכנות הדיור הפדרלית רשמו מחירי הבתים בארה"ב עלייה של 0.6% בדצמבר לעומת נובמבר. ברבעון הרביעי של 2012 עלו המחירים ב-5.5% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2011. ב-39 מדינות בארה"ב נרשמו עליות מחירים.

  מבוי סתום לאחר הבחירות באיטליה

לאחר ספירת 99.9% מהקולות, נראה כי פייר לואיג'י ברסאני ממפלגת השמאל-מרכז יקבל את הזכות להרכיב את הממשלה הבאה של איטליה. עם זאת, מכיוון שבבית העליון קיבל ברסאני רוב מצומצם, המשימה נראת כבלתי אפשרית.

מפלגתו של ברסאני זכתה בבית התחתון ב-29.55% מהקולות לעומת 29.18% מהקולות שהגיעו למפלגתו של סילביו ברלוסקוני, ההפרש בין הנתונים הוא בערך 125 אלף קולות. מפלגתו של בפה גרילו זכתה ב-25.6% מהקולות ומריו מונטי זכה ב-10.6% מהקולות לאחר ספירת 99.9% מהקולות. עם זאת, בבית העליון זכה ברסאני בפער קטן והמשמעות היא שלא יהיה לו רוב בסנאט ועל כן תהיה זו משימה כמעט בלתי אפשרית להרכיב ממשלה.

הרגולטור הפיננסי של איטליה הגיב היום לנפילה החדה בבורסת מילאנו, והטיל איסור על מכירה בחסר (שורט) של מניית הבנק הגדול באיטליה, אינטסה סאן פאולו, לאחר שבשעות הבוקר נפלה ב-10%. 

במכרז אג"ח קצרות טווח שקיימה היום ממשלת איטליה זינקו התשואות, על רקע התוצאות הצמודות של הבחירות. משרד האוצר של איטליה גייס 8.75 מיליארד יורו (11.5 מיליארד דולר) בהנפקת אג"ח לשישה חודשים. התשואה הממוצעת בהנפקה היתה 1.24%, לעומת 0.73% במכרז בסוף ינואר. הביקוש ירד, והיה גבוה פי 1.44 מההיצע, לעומת ביקוש של פי 1.66 במכרז הקודם. 

ירידות חדות נרשמות בשוקי האג"ח של איטליה וספרד, בעקבות תוצאות הבחירות באיטליה, והתשואות עליהן מזנקות. התשואה על האג"ח של איטליה לעשר שנים עולה ב-0.4% ל-4.835%; התשואה על האג"ח המקבילות של ספרד עולה ב-0.3% ל-5.413%. 

המסחר באסיה

המסחר באסיה ננעל בירידות שערים על רקע תוצאות הבחירות באיטליה. טוקיו איבדה 2.3%; שנחאי השילה 1.4%; הונג קונג ירדה ב-1.3%; סיאול איבדה 0.5%; הין מתחזק ב-0.36% מול הדולר ונסחר תמורת 92.15 ין לדולר. הין מתחזק ב-0.46% מול היורו ונסחר תמורת 120.48 ין ליורו.

אתמול נרשמו גם בבורסות וול סטריט על רקע הבחירות והשפעת משבר החוב האירופי על ארה"ב וכן בעקבות החששות מהקיצוץ הרוחבי בתקציב הממשל בארה"ב הצפוי ביום שישי אם לא יושג הסכם פוליטי למניעתו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker