מבוי סתום בבחירות באיטליה; ברסאני ניצח בבית התחתון

(עדכון) פייר לואיג'י ברסאני ניצח בבית התחתון אך יתקשה להרכיב ממשלה מאחר שאין באפשרותו לזכות ברוב בסנאט; ברלוסקוני אמר כי יתכן שיישב בקואליציה עם ברסאני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

(עדכון) לאחר ספירת 99.9% מהקולות באיטליה נראה כי מפלגת השמאל-מרכז של פייר לואיג'י ברסאני תהיה זו שתאלץ לעמוד במשימה הבלתי אפשרית להרכבת הממשלה. מפלגתו של ברסאני זכתה בבית התחתון ב-29.55% מהקולות לעומת 29.18% מהקולות שהגיעו למפלגתו של סילביו ברלוסקוני, ההפרש בין הנתונים הוא בערך 125 אלף קולות. זכייה במרבית הקולות בבית התחתון מעניקה לברסאני את הזכות להקים את הממשלה. מפלגתו של בפה גרילו זכתה ב-25.6% מהקולות ומריו מונטי זכה ב-10.6% מהקולות לאחר ספירת 99.9% מהקולות.

גם בהצבעה בבית העליון, הסנאט, השיגה המפלגה הדמוקרטית של ברסאני במרבית הקולות – 31.6%. עם זאת, הזכיה הצמודה לא תאפשר לה להשיג רוב וברסאני צפוי להתקל בקשיים בשליטה על סנאט בו אין לו רוב. ברלוסקוני זכה בבית העליון ב-30.7% מהקולות. גרילו ב-23.8% ומונטי ב-9.1% לאחר ספירת 99.9% מהקולות.

ברלוסקוני שלל היום אפשרות להרכבת קואליציה עם מריו מונטי, ראש הממשלה הטכנוקרט אשר מונה לאחר שברלוסקוני הודח בנובמבר 2011. בראיון טלוויזיוני אמר ברלוסקוני כי התוצאות החלשות שהשיג מונטי בבחירות מראות כי איטליה אינה מוכנה לקבל צעדי צנע. 

ברלסקוני מצביע בבחירותצילום: רויטרס

ברלוסקוני הודה בניצחונה של מפלגת המרכז-שמאל בראשות פייר לואיג'י ברסאני בבחירות לבית התחתון, ומשנשאל אם הוא מוכן לשתף פעולה עם ברסאני, אמר כי "אי אפשר להשאיר את איטליה ללא שלטון, אנחנו צריכים לחשוב על כך".

ברסאני אמר במסיבת עיתונאים כי "לא ניצחנו, אף שהגענו למקום הראשון", והוסיף כי על מפלגתו לעשות חשבון נפש בעקבות תוצאות הבחירות. "המחוייבות הראשונה שלנו למדינה היא לייצג שינוי, אפילו יותר עכשיו מאשר בקמפיין הבחירות", אמר ברסאני, וציין כי המפלגה תציע רפורמות בסיסיות למערכת הפוליטית, ותמיכה לסובלים במשבר. הוא נשאל האם בכוונתו להתפטר בעקבות תוצאות הבחירות, והשיב כי "אני יכול לשמש רב-חובל או נער סיפון, אך לא אנטוש את הספינה".

גם גרילו קיים מסיבת עיתונאים אתמול, בה חזה כי לא משנה איזו קואליציה תתגבש באיטליה, היא לא תשרוד גם חצי שנה. "אף אחד לא יוכל למשול. בין אם אני שם או שלא, הם לא יוכלו למשול".

ברסאני אמר כי יפנה לפרלמנט, וכי באחריות ברלוסקוני וגרילו לקבל לידיהם אחריות לקראת גיבוש ממשלה יציבה. גרילו אמר כי ישתף פעולה עם מפלגות שיתמכו במדיניות שלו, אך כי אין בכוונתו להצטרף לקואליציה.

רוברט אודיילי, כלכלן איטלקי מ"אקונומיסט", כתב אתמול כי אלה הן "הבחירות החשובות ביותר לאיטליה מאז שנכנסה לגוש היורו". באיחוד האירופי ובשווקים מקווים לתוצאות שיאפשרו הקמת קואליציה יציבה שתכלול את ראש הממשלה היוצא, מריו מונטי, ותאפשר את המשך הרפורמות המבניות ומדיניות הצנע בהן נקט.

תוצאות המדגמים באיטליה

סקרי דעת קהל העניקו יתרון למפלגה הדמוקרטית בראשות פייר לואיג'י ברסאני, שכיהן בעבר כשר התעשייה וכשר לפיתוח כלכלי. המפלגה הדמוקרטית, הגדולה מבין מפלגות השמאל-מרכז, צפויה להקים קואליציה עם מפלגת המרכז החדשה של ראש הממשלה היוצא, הכלכלן מריו מונטי, שמונה לתפקיד לאחר התפטרות ברלוסקוני בנובמבר 2011. למרות ההערכה הרבה למונטי בשווקים ובקרב ההנהגה הפוליטית באירופה בעקבות מדיניות הצנע שהנהיג, נראה שהציבור האיטלקי אינו מביע בו אמון מחודש ומפלגתו צפויה להיות רק הרביעית בגודלה.

ברלוסקוני עצמו, שהחליט לשוב לזירה הפוליטית כדי להימלט מציפורני החוק, אשר הרשיע אותו בהעלמת מס בנובמבר ועלול להרשיע אותו בבעילת קטינה במשפט אחר שצפוי להיפתח בקרוב, הצליח בימים האחרונים של הקמפיין לצמצם את הפער מברסאני, לאחר שהבטיח לאיטלקים החזרי מס גבוהים אם ייבחר.

אולם מי שנחשב להפתעת הבחירות ולכח פוליטי חשוב היא מפלגת חמשת הכוכבים בראשות בפה גרילו שזכתה ב-25.6% מהקולות בבית התחתון. הקומיקאי לשעבר, שהצליח למלא במאות אלפי אנשים את הכיכרות הגדולות ברומא בעצרות הבחירות שקיים, ותקף בחריפות הן את הפוליטיקאים המושחתים בהנהגת ברלוסקוני והן את מדיניות הצנע שהוביל מונטי, בתמיכת גרמניה והבנק האירופי. עם זאת, מבקריו טוענים כי לגרילו אין סדר יום מגובש, המצע שלו מתעלם לחלוטין ממדיניות חוץ והמועמדים במפלגתו, שנבחרו דרך האינטרנט, נטולי כל ניסיון במערכת הפוליטית או הממשלתית.

ההצלחה של מפלגת המחאה שהקים גרילו היא עדות לכישלון של המערכת הפוליטית באיטליה. "נמאס לי מהסקנדלים והגניבות", אמר לרויטרס פאולו ג'נטילה, עורך דין מרומא שהצביע למפלגת חמשת הכוכבים של גרילו. "אנחנו זקוקים לאנשים חדשים וצעירים בפרלמנט, לא למפלגות הישנות שאיבדו את כל האמון. מדובר בהצבעת מחאה", הכריז היום העיתון הנפוץ באיטליה, קוריירה דלה סרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker