"המשבר האירופי רחוק מסיום; דרושים צעדים מהפכניים"

פול באלו, הכלכלן הראשי של דן אנד ברדסטריט, טוען כי המדינות במשבר נדרשות לרפורמות מבניות ■ הוא אופטימי לגבי משבר התקציב בארה"ב ומאמין כי סטנלי פישר יכול להחליף את ברננקי

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המצב באירופה משתפר, אך משבר החוב שמזעזע את גוש היורו כבר יותר משלוש שנים עדיין לא קרוב לסיומו, וספק אם הבחירות שמתקיימות היום באיטליה ישנו את המצב - כך טוען פול באלו, הכלכלן הראשי של דן אנד ברדסטריט.

"אנו צופים שהמשבר יימשך בצורה מתונה עוד זמן מה, משום שהבעיות הגדולות בבסיס המשבר עדיין מצריכות צעדים מהפכניים", אמר באלו בראיון שהעניק לקראת כנס המנהיגים העסקיים של דן אנד ברדסטריט, שייערך במארס. "עדיין אין אינטגרציה תקציבית בגוש היורו, אין איזון בין המצב הכלכלי בין המדינות, ומדינות דרום אירופה לא יישמו רפורמות מבניות משמעותיות. יש עוד הרבה עבודה".

באלו אומר שהוא אופטימי יותר לגבי אירופה, אך מודה כי "זה דבר שאנו אומרים בכל אביב. במאי יוון שוב תצוץ ויהיו צרות - זה מה שקורה כבר שלוש שנים. אני מקווה שבאביב השנה הפרחים יפרחו ביוון, ולא יהיה שם שוב הסדר חוב או משבר פוליטי". בדן אנד ברדסטריט צופים סיכוי של 50% לפרישה של יוון מגוש היורו, אומר באלו, אך מוסיף כי תשומת לבו ממוקדת באיטליה ובספרד.

מיליוני איטלקים יצביעו היום בבחירות הכלליות במדינה. על פי הסקרים, מפלגת השמאל־מרכז, בראשות פייר־לואיג'י ברסאני, צפויה לזכות בבחירות. ואולם באלו אומר כי "צריך עוד לראות כיצד תפעל הקואליציה ועד כמה הם יהיו מחויבים לרפורמות מבניות".

מה אם ברלוסקוני יפתיע וייבחר?

הפגנות באתונהצילום: בלומברג

"נכון שהוא השורד האולטימטיבי, ומודעת האבל הפוליטית שלו נכתב כבר הרבה פעמים", צוחק באלו. "אך כרגע אנו מניחים שהוא לא יופיע בזירה. אם הוא ייבחר, לשווקים לא תהיה הרבה סבלנות לממשלה בראשותו".

סימנים חיוביים בארה"ב

באלו אופטימי גם לגבי מצב הכלכלה האמריקאית. "אנו צומחים בקצב אטי במונחים היסטוריים, אך הצמיחה עקבית ואנו רואים סימנים חיוביים כמו שיפור ניכר במגזר העסקי, בייצור, בחדשנות, בהשקעות". צמיחה חדה יותר מ–2%, לדבריו, צפויה רק באמצע העשור.

ביום שני הבא, אם הקונגרס האמריקאי והבית הלבן לא יגיעו להסכם על התקציב, ייכנסו לתוקפם קיצוצים אוטומטיים ‏(מהלך המכונה sequester‏) לכל רוחב סעיפי התקציב של הממשל הפדרלי. הקיצוצים כוללים סעיפים בעלי השפעה על הכלכלה העולמית, ולכן העולם כולו נושא עיניים למגעים, בתקווה שיושג הסכם. בסוף מארס יפוג גם תוקפה של תקרת החוב בסך 16.4 טריליון דולר, וגם אז צפוי דו־קרב בין הדמוקרטים לרפובליקאים.

באלו לא מתרגש מענייני התקציב ותקרת החוב. "אנו מאמינים שתושג פשרה, אך גם אם הקונגרס לא יגיע אליה - תהיה לכך השפעה קלה בלבד. מדובר רק בכ–100 מיליארד דולר השנה - זה נשמע הרבה, אך ביחס לתמ"ג של 15.5 טריליון דולר, זה לא מספיק כדי להסיט את הכלכלה". לדבריו, "הגורם העיקרי שמשפיע כאן הוא יותר אי הוודאות לגבי האתגרים הפיסקליים המתמשכים. מה שחשוב הוא שיושג הסכם קבוע לגבי הסוגיות של קיצוצים, תקציבי רווחה ומסים, כדי שלא נחזור למצב הזה שוב בעוד כמה חודשים. אנו מתמודדים עם הבעיה הזו כבר 20 חודשים והיא כל הזמן חוזרת".

מאז הודעתו המפתיעה של סטנלי פישר על פרישתו מתפקיד נגיד בנק ישראל, הועלו הערכות כי הוא עשוי להחליף בסוף 2013 את נגיד הבנק הפדרלי, בן ברננקי. באלו, שעבד בעבר בבנק הפדרלי של שיקגו ומכיר את פישר מהעבר הרחוק, לא שולל אפשרות זו. "יש הרבה מועמדים איכותיים, אך אני בהחלט מאמין שהוא יהיה ברשימה הסופית", הוא אומר.

ומה יהיה על כלכלת ישראל אחרי שפישר יעזוב?

למרות האתגרים שעומדים בפני כלכלת ישראל בטווח הקצר, בדן אנד ברדסטריט מאמינים שבטווח ארוך היא תישאר יציבה. "ישראל נמצאת בין עשר הכלכלות המובילות בכל השווקים", אומר באלו. "אנו אופטימים לגבי הטווח הארוך של ישראל, בהנחה שלא יתרחש קונפליקט צבאי לא צפוי. בהשוואה לעולם ומול שווקים מפותחים אחרים, כלכלת ישראל עדיין נמצאת במקום טוב. היא תשמור על צמיחה טובה, והיא רושמת ביצועם מעולים". באלו מודה כי "בכל פעם מחדש אני נדהם כשאנו משווים בין מדינות עד כמה ישראל יוצאת דופן מבחינת ההישגים. התרומה החיובית שלה למגזר ההיי־טק ולחדשנות העולמית מרשימה מאוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker