הפחד חוזר לשווקים

וול סטריט ביום הגרוע מאז נובמבר; הין מזנק ב-5% מול היורו

מדד התנודתיות VIX נסק ב-28% ■ מדד S&P 500 נפל ב-1.8% ■ הזהב בזינוק החד ביותר זה חודש ■ הין היפני קופץ ביותר מ-3% מול הדולר ■ התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים בארה"ב נפלה ל-1.9% - שפל של חודש ■ סגירה מעורבת בבורסות אירופה עקב חוסר ודאות לגבי תוצאות הבחירות באיטליה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

בורסות וול סטריט, שרשמו בשבוע שעבר את הירידה השבועית הראשונה השנה, רשמו היום את הנפילה היומית החדה ביותר מאז נובמבר לאחר  הגבירו את חוסר הודאות לגבי סיכויי הקמתה של ממשלה שתמשיך במדיניות הצנע הנוכחית בכלכלה השלישית בגודלה באירופה. הירידות נרשמו גם בצל החששות מהקיצוץ הרוחבי בתקציב הממשל בארה"ב הצפוי ביום שישי אם לא יושג הסכם פוליטי למניעתו. 

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 1.6% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז השביעי בנובמבר; מדד S&P 500, שעלה בתחילת יום המסחר ב-0.7%, נסגר היום בירידה של 1.8% - הנפילה היומית החדה מאז נובמבר. מתחילת השנה עלה המדד ב-4.3%, אולם בשבוע שעבר רשם ירידה שבועית ראשונה לאחר שבעה שבועות רצופים של עליות - רצף העליות השבועי הממושך ביותר מאז ינואר 2011; מדד נאסד"ק איבד היום 1.4%. מדד התנודתיות VIX, הידוע בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, זינק ב-28%.

שוק אג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות זה היום הרביעי ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.07% לרמה של 1.9% - רמתה הנמוכה ביותר זה חודש. 

בשוק הסחורות: מחיר הזהב, שנפל בשבוע שעבר ב-2.3% - ירידה שבועית שלישית ברציפות - התאושש היום משפל של שבעה חודשים ורשם את הזינוק היומי החד ביותר החודש. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,586.6 דולר לאונקייה - עלייה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט, שנפל בשבוע שעבר ב-2.9% ומחק בתוך כך את העליות של שנת 2013, נסגר ביציבות, והחוזים על הנפט הגולמי למסירה באפריל נסגרו בניו יורק כמעט ללא שינוי במחיר של 93.11 דולר לחבית.  

חששות מקיצוץ רחב בתקציב בארה"ב

עיני המשקיעים נשואות השבוע לוושינגטון על רקע חששות כי ביום שישי יכנס לתוקפו קיצוץ רחב ושרירותי בתקציב הממשל האמריקאי, תרחיש שזכה לכינוי Sequester, במקרה שהבית הלבן הדמוקרטי ובית הנבחרים הרפובליקאי לא יגיעו להסכמה. הקיצוצים, שייכנסו לתקוף באופן מיידי, עלולים לגרור פיטורים המוניים, בעיקר במשרד ההגנה, לפגיעה קשה בשירותים הציבוריים ולהאטה בכלכלה האמריקאית.

הקיצוצים האוטומטיים ייכנסו לתוקף בראשון במארס, אלא אם יגובש הסכם בין הדמוקרטים לרפובליקאים קודם לכן. שני הצדדים צריכים להגיע להסכמה, לאחר שבסוף השנה שעברה, בניסיון להימנע מ"המצוק הפיסקלי", הסכימו רק על סוגיית המסים ודחו בחודשיים את ההחלטה לגבי הקיצוצים התקציביים. הקיצוץ האוטומטי המתוכנן יסיר 85 מיליארד דולר מהתקציב של השנה הנוכחית, וסך של 1.2 טריליון דולר מהתקציב לעשור הקרוב.

למרות זאת, נראה שמשקיעים במגזרים שצפויים להיפגע בצורה הקשה ביותר מהקיצוצים, כמו התעשיות הביטחוניות, לא מוטרדים מהם במיוחד. "זה נושא מאוד חם בוושינגטון אך רמת הדאגה של המשקיעים נמוכה מאוד", אמר בסוף השבוע פרד דיקסון, אסטרטג שוק ראשי בחברת די.איי דיווידסון לסוכנות הידיעות רויטרס.

בימים שלישי וברביעי צפויה עדותו החצי שנתית של נשיא הבנק הפדרלי, בן ברננקי, בפני ועדות של הקונגרס בארה"ב, שבהן עשוי ברננקי לאותת על שינויים אפשריים במדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי. הבנק הפדרלי שוקל להכניס שינויים משמעותיים במדיניות ההרחבה הכמותית (QE) המוניטרית בארה"ב בפגישתו הבאה שתתקיים ב-19 וב-20 במארס, לפי פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק, שפורסמה בשבוע שעבר.

לפי הפרוטוקול, התגלעה מחלוקת בין בכירי הבנק המרכזי לגבי עתיד רכישות האג"ח החודשיות שבמצע הבנק, בהיקף של 85 מיליארד דולר. משתתפי הישיבה "הדגישו כי הוועדה צריכה להיות מוכנה לגוון את קצב רכישות הנכסים, בין אם בתגובה לשינויים בתחזית הכלכלית ובין אם בשל הערכת התועלת והעלויות של הרכישות האמורות".

מניות במוקד בוול סטריט: ברנס אנד נובל, אפל

ברנס אנד נובל, רשת חנויות הספרים הגדולה בארה"ב, הודיעה כי יו"ר ומייסד החברה לאונרד ריג'יו, שהוא גם בעל המניות הגדול ביותר בחברה, מתכנן להגיש , מהלך שעשוי להוביל לפיצול שתי חטיבות החברה לשתי חברות נפרדות: אחת הכוללת את רשת חנויות הספרים, ושנייה הכוללת את חטיבת קורא הספרים האלקטרוני ועסקי ספרי הלימוד האקדמאים והדיגיטליים של החברה.

מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל צפויה להמשיך לרכז עניין גם השבוע, לאחר שאיבדה כשליש משווייה מאז ספטמבר. השבוע תתקיים אסיפת בעלי המניות השנתית של אפל, לאחר ביום שישי הגבירה את הלחץ על החברה להגדיל משמעותית את סכומי הכסף שהיא מחלקת לבעלי המניות שלה, מתוך 137.1 מיליארד דולר שצברה החברה בקופת המזומנים. החברה ספגה מכה לא צפויה במשפט התביעה שמנהל נגדה דיוויד איינהורן, מנהל קרן הגידור גרינלייט קפיטל, לאחר שהשופט נעתר לבקשת איינהורן לעצור הצבעה קרובה של בעלי מניות של החברה, כחלק מדרישתו שאפל תחלק לבעלי המניות שלה יותר כסף באמצעות הנפקת מניות בכורה. 

אפקט ברלוסקוני; היורו נחלש; הבורסות נסגרו במגמה מעורבת

בורסות אירופה, שרשמו בתחילת היום עליות חדות על רקע מדגמי סגירה בבחירות באיטליה שמצביעים על ניצחון ברור של מפלגת השמאל-מרכז בראשות פייר לואיג'י ברסאני, מחקו את מרבית העליות בעקבות דיווחים באיטליה לפיהם ראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, מוביל בספירת קולות הבוחרים לסנאט של איטליה, עם 31% מהקולות. היורו נחלש מול הדולר והין היפני.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר במהלך המסחר ב-0.7% לרמתו התוך-יומית הגבוהה ביותר זה שנתיים, נסגר לבסוף בירידה של 0.1%; לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%; פרנקפורט הוסיפה 1.5% ונסגרה בשיא של שלושה שבועות; פאריס טיפסה ב-0.4%; בורסת מילאנו נסגרה בעלייה של 0.7% לאחר שמוקדם יותר כבר קפצה ב-4%.

היורו מחק את העליות שרשם בתחילת היום מול הדולר לאחר שתוצאות ראשוניות של הבחירות באיטליה הגבירו את חוסר הודאות לגבי סיכויי הקמתה של ממשלה שתמשיך במדיניות הצנע הנוכחית, וחיזקו את ההערכות כי צפויה מערכת בחירות נוספת בכלכלה השלישית בגודלה באירופה. היורו, אשר התחזק מוקדם יותר היום ב-1% מול הדולר, נחלש כעת ב-1.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3072 דולר ליורו. מול הין היפני צונח היורו ב-4.6% לרמה של 119.215 ין ליורו. הדולר נחלש ב-3.3% מול הין לשער של 91.465 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר התחזק מול המטבע היפני לרמה של 94.08 דולר  - רמתו הגבוהה ביותר מאז מאי 2010.

הליש"ט נחלשת לשפל של כמעט 16 חודשים מול היורו לאחר שבריטניה איבדה את דירוג האשראי המושלם שלה. הליש"ט נחלשת מול היורו ב-1.1% לרמה של 87.94 פני ליורו, לאחר שמוקדם יותר כבר ירדה לשער של 87.98 פני ליורו - השער הנמוך ביותר מאז שלהי אוקטובר 2011. חברת דירוג האשראי מודי'ס הורידה בסוף השבוע את דירוג האשראי של בריטניה בדרגה אחת מדירוג מושלם של AAA ללרמה של Aa1, והעניקה לבריטניה תחזית דירוג אשראי יציבה.

 מצביעu, על ניצחון בבית העליון - הסנאט, למפלגתו של סילביו ברלוסקוני ומסבכים משמעותית את תמונת הרכבת הקואליציה. גם בבית התחתון, בו הצטיירה בתחילה תמונת ניצחון ברורה של מפלגת השמאל-מרכז בראשות ברסאני, תחזית מעודכנת מראה על כמעט שיוויון בין שתי המפלגות הגדולות.

על פי החוק האיטלקי, אם ברלוסקוני אכן ינצח בסנאט, הוא יוכל להרכיב את הממשלה הבאה. ברלוסקוני עצמו הכריז במהלך הקמפיין כי גם אם ינצח בבחירות, הוא יכהן כשר אוצר בממשלתו, ומזכ"ל המפלגה אנג'לינו אלפנו יכהן כראש הממשלה.

לפי מדגמים של רשת הטלוויזיה סקיי ושל רשת RAI הממלכתית, ברלוסקוני מוביל בסנאט עם 31.7% מהקולות, לעומת כ-29% למפלגת המרכז-שמאל בראשות פייר לואיג'י ברסאני. מפלגתו של הקומיקאי בפה גרילו רושמת הישג אדיר עם 25% מהקולות לפי שני המדגמים, בעוד מפלגת המרכז של מריו מונטי מקבלת רק כ-9% תמיכה. בשלושה מחוזות מפתח ברלוסקוני כנראה ניצח: לומבארדי, סיציליה וקמפאניה.

בבית התחתון של הפרלמנט זכתה מפלגתו של ברסאני ברוב הקולות לפי המדגמים, מה שיעניק לה לפחות מחצית מהמושבים על פי החוק האיטלקי. עם זאת, המאבק צמוד מכפי שנראה בתחילה.

במדגם של רשת RAI הממלכתית קיבלה מפלגתו של ברסאני 29.1% מהקולות, חצי אחוז בלבד יותר מברלוסקוני, שקיבל 28.6%. בפה גרילו ומפלגתו התחזקו לעומת המדגם הראשון עם 26.3%, ומפלגת המרכז בראשות מונטי עם כ-9%.

במדגם הראשוני של רשת סקיי האיטלקית התקבלו התוצאות הבאות לבית התחתון של הפרלמנט: המפלגה הדמוקרטית בראשות ברסאני - 34.5%; ברלוסקוני - 29%; בפה גרילו - 19%; מריו מונטי - 9.5%; קואליציית השמאל - 3.5%.

פיטר שפיגל מ"פינננשל טיימס" בחר להציג כך את תוצאות הבחירות: "התומכים ברפורמות (ברסאני ומונטי) קיבלו כ-45% מהקולות, בעוד הפופוליסטים (ברלוסקוני וגרילו) קיבלו כ-50%. אני לא בטוח שזה האות החיובי שהשווקים סבורים שקיבלו".

מבנה המערכת הפוליטית באיטליה מעניק לפחות מחצית מהמושבים בבית התחתון למפלגה הגדולה ביותר, מה שיבטיח כח רב למפלגתו של ברסאני. בסנאט, לעומת זאת, הייצוג נשען על תוצאות הבחירות לפי מחוזות ולכן עשוי לחלק את הכוח הפוליטי באופן שונה. בנוסף, המפלגה הגדולה בכל מחוז מקבלת בונוס של מספר מושבים בסנאט, וכאן למעשה טמון המפתח - אם מפלגתו של ברסאני תזכה ברוב המחוזות הגדולים, ובראשם לומברדי, היא תוכל לשלוט גם בסנאט. ניצחון של ברלוסקוני ברוב המחוזות בסנאט יהפוך את התמונה לחלוטין.

המסחר באסיה

מגמה מעורבת נרשמה בבורסות אסיה הבוקר, לאחר דיווח על בחירת נגיד חדש לבנק המרכזי של יפן, ולאחר שהצמיחה במגזר הייצור הסיני הראתה סימני האטה. מדד MSCI אסיה פסיפיק לא כולל יפן ירד ב-0.2%. טוקיו זינקה ב-2.4% וננעלה ברמה הגבוהה מאז ספטמבר 2008; אוסטרליה עלתה ב-0.8%; סיאול איבדה 0.5%; הונג קונג ננעלה בעלייה של 0.2%; שנחאי עלתה ב-0.5%.

מדד מנהלי הרכש של HSBC למגזר הייצור בסין ירד בפברואר ל-50.4 נקודות לעומת 52.3 נקודות בינואר. עם זאת, הוא נותר מעל לרמה של 50 נקודות המעידה על צמיחה בפעילות הייצור. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסחרים בירידה של 0.1% למחיר 93.04 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

סוכנות הידיעות היפנית קיודו דיווחה כי ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, מתכוון לבחור בנשיא הבנק לפיתוח אסיה, הרוהיקו קורודה, כמועמד לתפקיד נגיד הבנק המרכזי של יפן. קורודה נחשב כמי שעשוי להשתמש במדיניות מוניטרית אגרסיבית על מנת לבלום את מגמת הדפלציה ביפן ולעודד את הצמיחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker