קורבנות עתיקי יומין של המשבר ביוון: חתונות ולוויות

טקסי חתונה ראוותניים וטקסי קבורה מכובדים נעלמים בקצב מהיר ביוון כיוון שהאזרחים אינם יכולים להרשות לעצמם מותרות שכאלה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

פחות יוונים מקיימים כיום טקסי חתונה, ביטוי נוסף למשבר הכלכלי החריף. החתונות היווניות המפורסמות בראוותנותן הפכו לנטל כלכלי בלתי אפשרי עבור אזרחים רבים, שגם כך מתקשים לסגור את החודש.

טקסי חתונה דתיים במגדלי פעמונים שזורי פרחים, נרות בגובה מטר וסוכריות עטופות בד הם מסורת ארוכת שנים ביוון, בה הכנסיה האורתודוכסית משחקת תפקיד מרכזי בחברה. אך כאשר המיתון ביוון נכנס לשנתו השישית, האבטלה רק מטפסת והעוני מתפשט, חתונה כנסייתית היא כבר לוקסוס שזוגות רבים אינם יכולים להרשות לעצמם.

צילום: אי–פי

נפסיקה קוטרוקוי, בת 28 העובדת בקצביה, מספרת כי הגשמת חלומה להינשא בכנסיה לארוסה, טכנאי כבלים, הייתה החלטה כבדת משקל שדרשה קורבנות אדירים. "המצב קשה מאוד עכשיו", אמרה לאחר החתונה. "ויתרנו על דברים רבים - על הזמנות לקבלת הפנים, על הכל".

מספר הזוגות היווניים שנישאו בכנסיה צנח ל-28 אלף ב-2011, לעומת רמת טרום-משבר של 40 אלף ב-2008, לפי לשכת הסטטיסטיקה המרכזית ביוון, ELSTAT. לעומת זאת, מספר החתונות האזרחיות זינק ל-26 אלף ב-2011, לעומת כ-8,000 לפני עשור.

בעוד המשבר ביוון מחריף, וממשלה לאחר ממשלה נאלצות להטיל קיצוצי שכר והעלאות מסים, בתמורה לקבלת סיוע זר ומניעת חדלות פירעון, מגזר החתונות הגדול של יוון סובל. "אנשים רוצים את הדברים הכי זולים, וזה לא תמיד אפשרי, כיוון שכל המחירים עלו", אומרת אנסטסיה תיאופאנופולו, בעלת חנות חתונות, עסק משפחתי המשווק ציוד לחתונות כבר עשרות שנים. "יש צניחה חדה בביקוש", הוסיפה.

ההאטה השפיעה גם על טקס אחר שיוונים רבים מייחסים לו חשיבות כבירה: לוויות. יותר ויותר יוונים מתקשים לממן לוויות, מה שאילץ את הרשויות המקומיות באתונה להוריד את מחירי הקבורה בבתי הקברות בעיר. "פעם תמיד היה כסף למתים, אך כעת אנשים נמצאים במצב ממש גרוע", אומר חבר מועצת העיר ניקוס קוקינוס, הממונה על בתי הקברות.

ישנם מי שאינם אוספים את גופות קרוביהם מבתי החולים, על מנת להתחמק ממימון הלוויה. אחרים כבר אינם יכולים להרשות לעצמם מצבה מסורתית משיש, ולכן מותירים חלקות עפר מכוסות עשבים שוטים, לדברי גורם בבית הקברות. ואסיליס טראנו, מנהל בית הלוויות, אמר כי נאלץ להוריד מחירים, וכי לפעמים הוא גם מוכן לבצע לוויות - שעלותן לפחות 1,500 יורו - בחינם. "לאנשים פשוט אין כסף, או שהם לא מוציאים כבעבר על לוויות, וביוון מקובל לרוב לטפל מאוד יפה במתים", אומר טראנו. "זה גורם לשערותיי לסמור", אמר, בספרו על אדם שהצליח להביא את אימו לקבורה רק לאחר שמכר את האוצר המשפחתי - 4 מטבעות זהב עתיקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker