השבוע בוול סטריט: השעון מתקתק לקראת הקיצוצים האוטומטיים בארה"ב

במהלך השבוע יפורסמו נתוני הצמיחה המתוקנים של ארה"ב וברננקי יעיד בפני הקונגרס; באירופה יעקבו אחר הבחירות באיטליה

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שבשבוע שעבר השלים מדד S&P 500 שבוע שלילי ראשון זה שמונה שבועות, יישאו המשקיעים השבוע עיניהם לקראת יום שישי, שבו עלולים להיכנס לתוקפם קיצוצים אוטומטיים (מהלך המכונה sequester) לכל רוחב סעיפי התקציב הפדרלי.

בורסות וול סטריט ננעלו אמנם בשישי במגמה חיובית לראשונה זה שלושה ימים. מדד דאו ג'ונס עלה ביום שישי ב-0.9%, ובסיכום שבועי עלה ב-0.1%; S&P 500 עלה ביום שישי ב-0.9%, אך ירד בסיכום שבועי וקטע בכך שבעה שבועות רצופים של עליות - רצף העליות השבועי הממושך ביותר מאז ינואר 2011; מדד נאסד"ק הוסיף 1% ביום שישי, אך ירד בסיכום שבועי.

בן ברננקיצילום: אי פי

הקיצוצים האוטומטיים ייכנסו לתוקף ב-1 במארס, אלא אם יגובש הסכם בין הדמוקרטים לרפובליקאים קודם לכן. שני הצדדים צריכים להגיע להסכמה, לאחר שבסוף השנה שעברה, בניסיון להימנע מ"המצוק הפיסקלי", הסכימו רק על סוגיית המסים ודחו בחודשיים את ההחלטה לגבי הקיצוצים התקציביים. הקיצוץ האוטומטי המתוכנן יסיר 85 מיליארד דולר מהתקציב של השנה הנוכחית, וסך של 1.2 טריליון דולר מהתקציב לעשור הקרוב.

למרות זאת, נראה שמשקיעים במגזרים שצפויים להיפגע בצורה הקשה ביותר מהקיצוצים, כמו התעשיות הביטחוניות, לא מוטרדים מהם במיוחד. "זה נושא מאוד חם בוושינגטון אך רמת הדאגה של המשקיעים נמוכה מאוד", אמר פרד דיקסון, אסטרטג שוק ראשי בחברת די.איי דיווידסון אנד קו לרויטרס.

בשלישי וברביעי ייתן נגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי את עדותו החצי שנתית בפני ועדות של הקונגרס האמריקאי, שבהן הוא עשוי לספק רמזים לגבי שינויים במדיניות המוניטרית של הבנק הפדרלי.

הבנק הפדרלי בארה"ב שוקל להכניס שינויים משמעותיים במדיניות ההרחבה הכמותית (QE) המוניטרית בארה"ב בפגישתו הבאה שתתקיים ב-19 וב-20 במארס, לפי פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק, שפורסמה ברביעי. לפי הפרוטוקול, התגלעה מחלוקת בין בכירי הבנק המרכזי לגבי עתיד רכישות האג"ח החודשיות שבמצע הבנק בהיקף של 85 מיליארד דולר. משתתפי הישיבה "הדגישו כי הוועדה צריכה להיות מוכנה לגוון את קצב רכישות הנכסים, בין אם בתגובה לשינויים בתחזית הכלכלית ובין אם בשל הערכת התועלת והעלויות של הרכישות האמורות".

במהלך השבוע יפורסמו שלל נתונים מקרו כלכליים שיעידו על מצבה של הכלכלה האמריקאית, בהם מדד קייס-שילר למחירי הבתים ונתוני הצריכה הפרטית. בחמישי יפורסמו נתוני התמ"ג המתוקנים של ארה"ב לרבעון הרביעי, לאחר שהנתונים הראשוניים הראו על נסיגה מפתיעה של 0.1%. אנליסטים צופים תיקון כלפי מעלה של הצמיחה, לאחר שנתוני מסחר הראו לאחרונה כי הגירעון של ארה"ב הצטמצם בדצמבר לרמה הנמוכה ביותר זה שלוש שנים.

מניה שצפויה לרכז גם השבוע עניין היא מניית אפל, שנפלה מאז סוף ספטמבר ב-33%. במהלך השבוע תתקיים אסיפת בעלי המניות השנתית של אפל, לאחר שפסיקה של שופט בארה"ב ביום שישי הגבירה את הלחץ על החברה להגדיל משמעותית את סכומי הכסף שהיא מחלקת לבעלי המניות שלה, מתוך הון מזומן של 137.1 מיליארד דולר שצברה החברה בקופתה.

ענקית הטכנולוגיה ספגה מכה לא צפויה במשפט התביעה שמנהל נגדה דיוויד איינהורן, מנהל קרן הגידור גרינלייט קפיטל, לאחר שהשופט נעתר לבקשת איינהורן לעצור הצבעה קרובה של כל בעלי מניות של החברה, כחלק מדרישתו שאפל תחלק לבעלי המניות שלה יותר כסף באמצעות הנפקת מניות בכורה.

גם באירופה זהו שבוע גורלי. היום ומחר מתקיימות בחירות כלליות באיטליה. רוב המשקיעים צופים כי מפלגת המרכז-שמאל בראשות פייר-לואיג'י ברסאני תזכה ברוב ותרכיב ממשלה שתמשיך ברפורמות כדי להתגבר על בעיות החוב של המדינה. עם זאת, איטלקים רבים מתוסכלים וחוששים כי ההידרדרות הכלכלית של המדינה תימשך, משום שהממשלה הבאה לא תהיה חזקה דיה כדי לקדם את הרפורמות המבניות הדרושות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker