סניגור מפתיע למדיניות הכלכלית של ממשלת צרפת: שר האוצר הגרמני

לפני ארבעה חודשים הוא הזמין דו"ח סודי על חולשת הכלכלה הצרפתית, אולם בסוף השבוע הגן וולפגנג שויבלה על הממשלה הסוציאליסטית בראשות הולנד, לאחר שהנציבות האירופית העריכה שצרפת לא תעמוד ביעד הגירעון ב-2013

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חודשים אחדים לאחר שפורסם על דו"ח שהזמין על כלכלת צרפת בשל חששות גרמניה מממשלתו הסוציאליסטית של פרנסואה הולנד, שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, הגן במפתיע על ממשלת צרפת מפני ביקורת של הבנק האירופי (ECB) כלפיה.

דברי ההגנה של שויבלה באו בתגובה להודעת הנציבות האירופית ביום שישי כי הגירעון של צרפת יעמוד על 3.7% מהתמ"ג ב-2013 - גבוה משמעותית מיעד הגירעון של 3%. בכיר ה-ECB יורג אסמוסן אמר לרויטרס כי ממשלתו של פרנסואה הולנד עומדת בפני מבחן אמינות, והאיץ בה לקחת "צעדים קונקרטיים ומדידים" להורדת הגירעון.

ולפגנג שויבלה, שר האוצר של גרמניהצילום: בלומברג

שויבלה אמר כי הוא מאמין שצרפת תדבוק בהתחייבויותיה. "צרפת אינה אומרת שהיא תזלזל בכללים", אמר שויבלה לעיתון הגרמני שטוטגרטר צייטונג בסוף השבוע. "ממשלת צרפת רק אמרה שלפי הערכות הצמיחה המעודכנות, היא לא תצליח לעמוד ביעדי הגירעון", הוסיף.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שנכנס לתפקידו במאי, נמצא תחת לחצים גוברים לבצע רפורמות במשק הצרפתי, המאבד מכושר התחרותיות שלו בהשוואה לגרמניה ולמדינות הדרום של אירופה, שמבצעות רפורמות מבניות לאור משבר החוב.

שויבלה אמר עוד כי כעת יש להתדיין עם הנציבות האירופית בנוגע לצעדים שיש לנקוט כדי לשמור על יציבות כלכלית ולהביא לצמיחה בצרפת. "אני סמוך ובטוח שצרפת לא רק תדבוק בהתחייבויות כלפי האיחוד האירופי, אלא גם תעשה הכול כדי לרשום צמיחה בתקופה כלכלית קשה, באמצעות רפורמות מבניות".

לגבי איטליה, שהולכת היום (א') לבחירות הגורליות מזה שנים ארוכות, שויבלה אמר שהמדינה ביצעה התקדמות משמעותית תחת ראש הממשלה הטכנוקרט מריו מונטי, וכי לאירופה ואיטליה אינטרס משותף להמשיך במסלול הזה.

בנובמבר הזמין שויבלה דו"ח מיוחד מפאנל של יועצים ומומחים כלכליים שיבחן את התקדמות הרפורמות בצרפת, בעקבות חששות גרמניה כי החולשה בכלכלה הצרפתית - השנייה בגודלה בגוש היורו - עלולה להשפיע לרעה גם על גרמניה ולפגוע בגוש היורו כולו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker