רגע האמת של הליצן האיטלקי: האם בפה גרילו יהיה הפתעת הבחירות?

הקומיקאי לשעבר, שנתפס ככתובת לפורקן התסכול של האיטלקים מהפוליטיקאים המושחתים, זוכה לתמיכה שעשויה להפוך את מפלגתו לשנייה בגודלה - לפני זו של ברלוסקוני ■ אולם האם הפתרונות שהוא מציע אינם אלא מקסם שווא?

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מערכת הבחירות באיטליה - אינה אלא דרמה אחת גדולה. ככל שהיא התקרבה לסיומה, היה ברור כי הבחירות האלו יוצאות דופן. סילביו ברלוסקוני נאלץ לבטל את סיורי הבחירות האחרונים שלו בשל בעיה רפואית בעינו. בת זוגו, הצעירה ממנו בכמעט 50 שנה, יצאה למסע קניות עם משפחתה ברומא והציגה לעיני כל את מה שנראה כמו טבעת אירוסין. סוגיית מפתח בקמפיין של ברלוסקוני, שיוכל להשיב לאזרחי איטליה החזרי מס בסכומי עתק כתוצאה מהסכם עם שווייץ, עורערה קשות לאחר ששר שווייצי אמר כי הסכם מס בין שתי המדינות לא ייכנס לתוקפו לפני 2015.

עם זאת, הפעם, על רוח השטות הבלתי פוסקת שסובבת את ברלוסקוני האפיל משהו שתפס אפילו יותר תשומת לב: קמפיין הבחירות של בפה גרילו, קומיקאי לשעבר והפנים של תנועת חמשת הכוכבים (M5S). לפני ימים אחדים הוא מילא את אחת הכיכרות הגדולות ברומא. היו שם לפחות כמה מאות אלפי אנשים. גרילו טען שהיו 800 אלף.

היתה זו ללא ספק הופעה מרשימה, שהפכה להישג מרשים עוד יותר בשל העובדה שאף אחד מהפוליטיקאים של הזרם המרכזי לא הצליח למלא כיכרות ואולמות הרבה יותר קטנים. אחד הסקרים האחרונים בקמפיין הראו שמפלגתו של גרילו תהיה השנייה בגודלה, לפני זו של ברלוסקוני (PDL). תוצאות הסקר לא פורסמו במלואן בשל חוק שאוסר על פרסום סקרים החל משבועיים לפני יום הבחירות.

בפה גרילוצילום: ניו יורק טיימס

הקלפיות ייסגרו ביום שני בשעה 15:00, כך שעד שכמה שעות לאחר מכן איטליה תדע אם זה אכן מה שקרה. אולם מההמון בכיכרות בעצרות של גרילו ודיווחים נוספים שלא פורסמו, זה נראה ברור למדי שהוא צבר תמיכה גדולה בשלבים האחרונים של הקמפיין.

דרך אחת להסתכל על גרילו היא כעל מבקר חריף והכרחי של המצב הנוכחי והאומלל בו מצויה איטליה. יחסו נוקב במיוחד למפלגות הפוליטיות: ממומנות באופן מוגזם עד גרוטסקי על ידי משלמי המסים; חסרות יכולת התחדשות, ומושחתות בתחומים רבים וברמות שונות. באור כזה, גרילו נתפס כאדם שסיפק מפלט דמוקרטי ושוחר שלום לתסכול של מיליוני איטלקים שחשים נבגדים בידי מערכת פוליטית שפשטה את הרגל.

אולם, מבקריו צודקים בדרך כלל. התרופות שמציע גרילו לאיטליה החולה הן או פשטניות, או אוטופיסטיות, או חסרות יכולת יישום. המצע של מפלגתו אינו כולל מילה על מדיניות חוץ, למשל, ומעט מאוד לגבי איך איטליה תוכל להיחלץ מהבוץ הכלכלי. למועמדים ברשימה שלו, שנבחרו בסקר באינטרנט, אין שום נסיון קודם בחקיקה או בעבודה ממשלתית.

למרות זאת, יש סיכוי סביר ש-80-100 מושבים מתוך 630 בבית התחתון ייתפסו על ידי חברי מפלגתו של גרילו ואולי מחצית מ-315 המושבים בסנאט. בסיציליה, למשל, בה גרילו ומפלגתו זכו ביותר קולות מכל מפלגה אחרת בבחירות המחוזיות באוקטובר, המועמדים שלו שנבחרו מצביעים לרוב בצייתנות עם המושל ממפלגת מרכז-שמאל, שנבחר בנפרד.

אולם יש ממד נוסף לפריצה של גרילו, שעלולה להכביד אף יותר על גוש היורו. הצלחה של גרילו בבחירות תעיד שיותר מדי איטלקים נכשלים להבין את חשיבותו של המצב הכלכלי הקשה, שלא לדבר על המורכבות של המדיניות שדרושה כדי לפתור אותו.

האיטלקים יתנו לעצמם פעם נוספת כדי להתפתות לאדם שטוען שהוא יכול להעלים את בעיותיהם במעשה קסמים. איטליה כבר היתה בנקודה הזאת ב-2001, כשברלוסקוני הבטיח לאיטלקים "נס כלכלי חדש". בעשר השנים שחלפו מאז כלכלת איטליה קפאה או התכווצה, ורק במקרים אחדים הצליחה לרשום צמיחה קלושה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker