הפיתרון של סנדברג מפייסבוק לאמהות עובדות: "גם וגם"

ספר שכתבה סמנכ"לית התפעול של פייסבוק קורא תגר על התפישה לפיה נשים צריכות לבחור בין קריירה למשפחה ומעורר הדים עוד לפני יציאתו

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ספרה החדש של שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, עוד לא יצא לחנויות, אך הוא כבר מעורר הדים ואף סופג ביקורות, היות שהוא עוסק בנושא הרגיש של אמהות וקריירה.

העיתונאית גייל צמח-למון הקדישה מאמר ב"אטלנטיק" לספרה של סנדברג, והיא טוענת כי הביקורת כלפיה אינה מוצדקת. "גם כיום, כשנשים לומדות ומרוויחות שכר גבוה מאי פעם, הרעיון לפיו נשים צריכות לבחור בין קריירה למשפחה ממשיך לשלוט בעולמנו", כותבת צמח-למון. "אישה יכולה להיות אם או אשת קריירה. רעיה למופת או עובדת מצטיינת. לא שניהם. סנדברג קוראת תגר על התפישה הזו".

שריל סנדברג, סמנכ"ל התפעול של פייסבוקצילום: בלומברג

“Lean In”, ספרה של סנדברג שיוצא לאור ב-11 במארס, מקדם את הרעיון לפיו אמהות עובדות לא צריכות לבחור בין הורות לקריירה אלא לבחור באופן מלא בשניהם. צמח-למון מספרת כי ישנן נשים שטוענות שסנדברג אינה מייצגת אחרות וכי העצות שלה אינן מתאימות לנשים שאינן אמידות.

בשנה שעברה הודתה סנדברג בראיון לאתר מייקרס כי למרות תפקידה הבכיר, היא אינה נשארת במשרד עד לשעות הקטנות של הלילה. "אני יוצאת מהמשרד כל יום ב-17:30 וכך אני מגיעה הביתה לארוחת ערב עם הילדים ב-18:00, אני עושה כך מאז שיש לי ילדים", אמרה אז, וסיפרה כי כך עשתה גם כשעבדה בגוגל. כדי לפצות על העזיבה ב-17:30, סנדברג היתה שולחת אי-מיילים לעמיתיה בשעות מאוחרות או מוקדמות מאוד וכך הוכיחה שהיא נותנת את כל כולה לעבודה.

צמח-למון - אשר מאמרה "We Need to Tell Girls They Can Have It All (Even If They Can't)" - מצוטט בספרה של סנדברג, טוענת כי הביקורות כלפיה מחמיצות את העניין, היות שהיא מייצגת שינוי רחב. "ההצעה של סנדברג דומה לחייהן של רוב הנשים מאשר המודל של בחירה או באמהות או קריירה", היא כותבת. "נשים רבות מתמרנות בכל יום בין עבודה לחיי משפחה אשר מתערבבים זה בזה כל הזמן בעולם המקושר שלנו. הן לא יכולות להרשות לעצמן לבחור בברירה אחת או אחרת משום שהן עסוקות מדי בעשייה של שתיהן".

עם זאת, גם סנדברג מציינת בספרה כי לנשים יש עוד דרך ארוכה וכי "האמת העירומה היא שגברים עדיין מנהלים את העולם". נשים עדיין מהוות פחות מ-5% מהמנכ"לים בחברות פורצ'ן 500 ומחזיקות בפחות מ-20% ממושבי הדירקטוריונים בארה"ב. אף שנשים מהוות מחצית מאוכלוסיית העולם, הן מהוות פחות מ-10% מכלל מנהיגי המדינות, היא מציינת. "הנתונים העגומים האלה מראים מדוע חשוב שנשים יחיו רק בארץ ה'גם וגם', יישארו בה ויצליחו". היא מוסיפה כי "יצירת עולם שבו הדור הבא יזכה למצות את הפוטנציאל שלו במקום להיתקל בסטריאוטיפים או תקרות זכוכית צריך להיות אינטרס של כולם - ושל הכלכלה האמריקאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker