הנציבות האירופית: 2013 תהיה שנה נוספת של צמיחה שלילית בגוש היורו

גוש היורו ירשום צמיחה שלילית של 0.3% השנה, אך יתאושש עם צמיחה של 1.4% ב-2014, לפי תחזית מעודכנת שפירסמה הנציבות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כלכלת גוש היורו צפויה להשלים ב-2013 שנה שניה ברציפות של צמיחה שלילית, והאבטלה צפויה להמשיך ולעלות, כך קבעה היום הנציבות האירופית.

התמ"ג של 17 המדינות המרכיבות את גוש היורו צפוי לסגת השנה ב-0.3%, כך לפי התחזית המעודכנת של הנציבות. התחזית הקודמת, מנובמבר, צפתה נסיגה של 0.1% בתמ"ג של גוש היורו. האבטלה בגוש היורו תעלה השנה ל-12.2%, לעומת התחזית הקודמת ל-11.8%, לפי התחזית.

ז'וזה מנואל בארוסו, נשיא הנציבות האירופיתצילום: אי–פי

"שוק העבודה של אירופה הוא מקור חמור לדאגה", אמר מרקו בוטי, ראש מחלקת הכלכלה של הנציבות, בהודעה שפירסם היום. "יש לכך השלכות חברתיות קשות, ואם האבטלה תיהפך לבעיה מבנית, זה יכביד גם על תחזיות הצמיחה בהמשך". לדבריו, גוש היורו סובל מבעיות תקציביות, בנקים לא יציבים וכלכלה חלשה.

הנציבות הורידה את תחזית הצמיחה לגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו, והיא צופה כעת צמיחה של 0.5% בתמ"ג הגרמני השנה, לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 0.8%. הנציבות נימקה את הורדת התחזית בהיחלשות הביקוש בגוש היורו, שמכבידה על היצוא וההשקעות בגרמניה.

עם זאת, התחזית לשנה הבאה מעט אופטימית יותר. עבור 2014 צופה הנציבות צמיחה של 1.4% בגוש היורו, וירידה בשיעור האבטלה ל-12.1%. עבור 27 מדינות האיחוד האירופי, צופה הנציבות צמיחה של 0.1% השנה ו-1.6% בשנה הבאה.

שבע מבין 17 כלכלות גוש היורו צפויות לסבול מצמיחה שלילית ב-2013. הולנד צפויה להצטרף לאיטליה, לספרד, לפורטוגל, ליוון, לקפריסין ולסלובניה, שגם בתחזית הקודמת צפתה הנציבות כי יסבלו מנסיגה בתמ"ג. כלכלת הולנד תתכווץ ב-0.6% השנה, בעוד שיוון וקפריסין ירשמו צמיחה שלילית של 4.4% ו-3.5% בהתאמה. קפריסין היא המדינה היחידה שבה הנסיגה צפויה להימשך גם בשנה הבאה, לפי התחזית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker