מצרים רוצה את הטייקונים שלה בחזרה

שנתיים לאחר המהפכה שהביאה להדחת מובארק ולבריחת אנשי עסקים, מחזרת ממשלת מצרים אחר אנשי עסקים ומציעה להם ליישב סכסוכים פיננסיים; ההיענות בינתיים מועטה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ממשלת מצרים, שמתקשה לשקם את כלכלתה הרעועה, מנסה להחזיר אליה אנשי עסקים שגלו בעקבות הדחת חוסני מובארק, אך בינתיים ללא הצלחה, כך מדווח "ביזנסוויק".

בחודש שעבר נערך בלונדון כנס בנושא הזדמנויות השקעה במצרים, שבו חוזרו אנשי עסקים נמרצות על ידי נציגי ממשלת מצרים. "רוב המשקיעים האלה הם בעלי פרויקטים גדולים במצרים. החזרה שלהם תהיה סימן הרגעה לאחרים שאולי ירצו להשקיע את כספם", אמר ל"ביזנסוויק" חסן מאלק, איש עסקים השייך לאחים המוסלמים, שעומד בראש האגודה לפיתוח עסקים במצרים.

חוסיין סאלםצילום: אי-פי

אנשי עסקים רבים, שהיו שייכים לקליקה שהקיפה את הנשיא המודח חוסני מובארק, נמלטו ממצרים לאחר המהפכה שהביאה להדחתו. אף שהנשיא הנוכחי מוחמד מורסי מקווה להחזיר למדינה אנשי עסקים, הוא לא יכול לעשות זאת באופן ישיר ולהסתכן בכך שיהיה מזוהה עם האליטה הזו.

כמה מאנשי העסקים שהיו מקורבים למובארק הואשמו בשחיתות. אחד מהם הוא מוחמד עז, בכיר לשעבר במפלגת השלטון הקודמת, שנשפט לשבע שנות מאסר על הלבנת כספים ונקנס ביותר מ-3 מיליארד דולר. בניו של מובארק, שהיו בקשרים טובים עם אנשי העסקים האלה, נמצאים במאסר וממתינים למשפט. איש עסקים אחר, חוסיין סאלם, הציע ליישב אישומי העלמות מס ושחיתות באמצעות מתן מחצית מהונו לממשלה, אמר עורך דינו לעיתון "אינדיפנדנט" המצרי בינואר.

גורמים בכירים מגבשים בימים אלה חקיקה שתאפשר לאנשי עסקים ליישב סכסוכים פיננסיים עם הרשויות. ואולם מגדי טולבה, יו"ר יצואנית כותנה מובילה, בספק אם זה יעזור. "הם לא יחזרו עד שנראה אווירה שונה", אמר. "להבטיח להם הבטחות בלונדון זה לא מספיק. הם יעלו על מטוס ויחזרו, ולמחרת הם יהיו בכלא".

החזרת אנשי עסקים עשויה גם לעודד את הכלכלה הדועכת של מצרים. לדברי סמיר רדוואן, שר האוצר בחודשים שלאחר ההפיכה, "קבוצת אנשי העסקים שסבבו את מובארק היו אנשי עסקים ויזמים אמיתיים, הם הבינו בכלכלה". רדוואן ציין את רשיד מוחמד רשיד, סגן נשיא לשעבר ביוניליבר, כדוגמה. רשיד עזב את מצרים לדובאי ולא חזר.

מצרים, ששיעור האבטלה הרשמי בה הוא 12.5%, זקוקה כיום לסיוע חיצוני של 20 מיליארד דולר בשנה כדי לצמצם את הגירעון התקציבי שלה ולחדש את עתודות המט"ח שלה, לפי המכון הבינלאומי לפיננסים (IIF). ההשקעות הזרות הישירות כיום מעטות מאוד, בורסת מצרים נפלה ב-16% מאז ינואר 2011, והפרמיה שדורשים משקיעים על אג"ח מצריות לעומת אג"ח ממשלתיות של ארה"ב כמעט הוכפלה. מצרים מקווה לקבל הלוואה מקרן המטבע הבינלאומית, אך בינתיים הסיוע מתעכב בגלל החשש של ממשלת מצרים להעלות מסים ולקצץ סובסידיות, כפי שדורשת הקרן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker