המכתב שמסעיר את צרפת

"הצרפתים עובדים 3 שעות, מדברים 3 שעות ולוקחים הפסקה של שעה"

מכתב של מנכ"ל אמריקאי שסירב לרכוש מפעל בצרפת העלה את זעם הציבור הצרפתי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"עד כמה אנחנו נראים לכם מטומטמים?" - במלים אלה ובעוד כמה התבטאויות דומות עורר מנכ"ל חברת צמיגים אמריקאית זעם ציבורי בצרפת ביום רביעי, כאשר הגיב לבקשת ממשלת צרפת לרכוש מפעל של חברת גודייר המתחרה בצפון צרפת שצפוי להיסגר.

"ביקרתי במפעל פעמיים", כתב מוריס טיילור הבן, נשיא חברת טייטן אינטרנשונל, לשר התעשייה של צרפת, ארנו מונטבורג, במכתב שהתפרסם בעיתוני צרפת ביום רביעי. “כוח העבודה הצרפתי מקבל שכר גבוה אך עובד רק 3 שעות. יש להם שעה להפסקות, הם מדברים 3 שעות ועובדים 3 שעות".

"אמרתי זאת לאיגודים המקצועיים בצרפת, והם אמרו לי: 'כך זה בצרפת!', הוסיף טיילור, איש עסקים המכונה בוול סטריט "גריז" (קיצור של דב גריזלי), בשל סגנון המשא ומתן המתגרה שלו.

ההערכה הלא-דיפלומטית שלו פגעה בעצב חשוף בצרפת, בה חששות מהידרדרות התחרותיות ומדיניות המס השנויה המחלוקת של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הובילו כלכלנים לתהות האם צרפת תהפוך לאיש החולה הבא של אירופה.

מונטבורג, שידוע כמי שאינו מהסס לתקוף חברות צרפתיות, נראה כמי שבלע את לשונו. “אני לא רוצה לפגוע באינטרסים של צרפת", אמר כשנשאל על המכתב של טיילור. מאוחר יותר פירסם מונטבורג מכתב לטיילור, בו נאמר כי אמירותיו של האמריקאי "קיצוניות ומעליבות", וציין כי הן מצביעות על "בורות מוחלטת לגבי צרפת" ויתרונותיה, שעדיין מושכים משקיעים זרים.

אמצעי התקשורת בצרפת לא חסכו מלים. “מעליב! מרעים! פוגעני!”, הם רק חלק מהמונחים שהופיעו באתרי העיתונות בצרפת ובערוצי הרדיו והטלוויזיה. בבלוגוספירה יצאו רבים נגד התרבות הטורפנית של אמריקה התאגידית, שנראה שטיילור מייצג אותה. מי שניסו לומר כי יש צדק בדבריו, הותקפו מיידית.

איגוד העובדים הגדול בצרפת הגיב באופן מידי. מיכאל ואמן, ראש סניף האיגוד במפעל של גודייר, אמר כי טיילור צריך להיות מאושפז בבית חולים לחולי נפש.

דוברו של טיילור לא הגיב לבקשות תגובה. שבוע העבודה בן 35 השעות בצרפת, שוק התעסוקה הנוקשה וההשפעה הגדולה של איגודי העובדים נחשבים כבר זמן רב לגורמי הרתעה לעסקים. המכתב האמור היה תגובה לבקשתו של מונטבורג לשקול פעם שנייה לרכוש את המפעל של גודייר. במכתב הוא הסביר את הסיבות בשלן אין בכוונתו לחזור לשולחן המשא ומתן.

"גודייר ניסתה במשך 4 שנים להציל חלק מהמשרות במפעל, שהינן משרות מהמשתלמות ביותר. אך האיגודים בצרפת וממשלת צרפת לא עשו דבר מלבד לדבר", כתב טיילר. “אדוני, במכתבך נאמר שאתה רוצה שטייטן תפתח בדיון", כתב. “עד כמה אנחנו נראים לכם מטומטמים? טייטן היא החברה עם הכסף והכישרון לייצר צמיגים. מה יש לאיגוד המטורף? את ממשלת צרפת".

טיילור הדגיש כי החברה תנסה לייצר צמיגים זולים יותר בהודו או בסין, ולאחר מכן לשווק צמיגים זולים אלה בצרפת. הוא צפה כי חברת הצמיגים הצרפתית מישלן לא תוכל להתחרות במחירים הזולים, ותצטרך לסגור את פעילות הייצור שלה בצרפת תוך 5 שנים.

מוריס טיילור הבן, נשיא חברת טייטן אינטרנשונלצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker